Ako sme varili po ajurvédsky
Keď som si prečítala pozvánku na kurz varenia, ktoré sa malo konať v prvom Ajurvédskom centre Ayur Ganesh v Bratislave, ihneď som sa prihlásila. Viedla ma k tomu zvedavosť, aká vlastne ajurvédska kuchyňa je. Ale aj fakt, že sa ajurvéda spája hlavne so zdravím. Pretože neoddeliteľnou súčasťou ajurvédy je zdravá životospráva a stravovanie.
Masáže či nárazová detoxikácia samy osebe nemajú priveľký význam, ak ich nesprevádza zmena myslenia a životného štýlu. Ayurveda hovorí, že kľúčom k zdraviu je dobre fungujúce trávenie, nakoľko tráviaci trakt je zdrojom imunitného systému. Aby trávenie v našom tele fungovalo naozaj dobre a efektívne, potrebujeme aby našim žalúdkom prešlo zdravé a zároveň chutné jedlo. Hovorí sa, že ayurvédska kuchaňa taká je. A tak som sa išla presvedčiť, či je tomu naozaj tak.
Hneď pri vstupe nás všetkých záujemcov privítali majiteľky centra, čo bolo veľmi príjemne. Nestáva sa tak často, že sa majitelia firiem priamo zaujímajú o svojich hostí a klientov. Pri usádzaní nám ich indický kolega ponúkol bylinkový čaj na osvieženie, ktorý nám po celom pracovnom dni padol naozaj hneď.
Človek, ktorý nás celým kurzom sprevádzal bol indický lekár, ktorý v centre poskytuje odborné konzultácie a lieči. Taktiež kuchár, ktorý jedla vysvetľoval a pripravoval bol ind. Potešilo ma, že informácie, ktoré nám zdelia budú z prvej ruky. Čiže od ľudí, ktorí si svoje vedomosti a znalosti priniesli so sebou priamo z ich domoviny.
Po krátkej prezentácii o ayurvéde, pri ktorej sme sa dozvedeli zaujímavé veci (napríklad indovia jedia len 3 krát do dňa. Ich jedálniček pozostáva výlučne z teplých jedál. Čiže na raňajky, obed a večeru sa podáva teplá strava), sme išli variť.
Každý z nás dostal jedálniček pripravený špeciálne pre tento kurz. Stáli v ňom všetky jedlá, ktoré sme sa mali naučiť:
Raňajky
- Poori s Baji
- Upma, Green peas massala
Obed
- Mixed Vegetable rice, Ghobi Manjurian
- Chappathi, Vegetable curry
Večera
- Vegetable cutlet, Tomato chatni
- Aloo Gobi, Lemon rice
Dezert
- Coconut puding
- Payasam
Z časového hľadiska nebolo možné pripraviť všetky uvedené jedla, to by sme varili do samého rána. Preto sme sa dohodli a vybrali sme si z každej obasti po jednom jedle.
V malej kuchynke nás už čakal nachystaný ajurvédsky kuchár. Pri každom jedle nám najprv ukázal suroviny, ktoré sú potrebné na prípravu. Následne nás previedol celým postupom prípravy daného jedla. Kto chcel, mohol pomáhať, vyskúšať si, či už krájať alebo miešať. Väčšinou sme to ale ponechali na odborníka :) Pri celom postupe a varení nás sprevádzal už spomínaný lekár, ktorý odpovedal na naše zvedavé otázky. Táto interkatívna forma kurzu varenia naozaj ulahodila všetkým zvedavcom a labužníkom.
Po uvarení každého jedla nadišla očakávaná chvíľa ochutnávania. To, čo sme si navarili, to sme si aj zjedli :) Každé jedlo chutnalo inak, ale mali spoločnú jednu vec. Boli ľahké, teda ľahkostrávitelné a zároveň nasýtili. Samozrejme, všetky jedlá chutili vynikajúco. Mňa osobne zaujali raňajky, baji – niečo ako zemiaková kaša, vyzeralo to ako naša praženica a k tomu sa jedáva poori – pšeničné placky. Aj keď to v Indii jedávajú na raňajky, mne by to kľudne stačilo aj v rámci obeda.
Bolo skvelé vidieť presný postup a všetky ingrediencie, ktoré sa pri daných jedlách používali. Ak by som si prečítala len názov jedla a suroviny, ktoré sa pri ňom používajú, veru neviem, či by som si pomohla.
Preto všetkým, ktorí majú záujem o zdravé jedlo, chcú si spestriť a obohatiť svoju kuchyňu o zaujímavé chute, odporúčam zúčastniť sa takéhoto kurzu. Ajurvédske centrum pripravuje ďalšie kuchárske kurzy. Rozhodne sa tam vyberiem minimálne ešte raz. Veď zdravej inšpirácie nie je nikdy dosť.
Čím je charakteristická ajurvédska kuchyňa
Ajurvédska kuchyňa spočíva v mierne atypickej chuti a prenikavej vôni, ktorá sa dosiahne vyváženou kombináciou prírodných byliniek a korenín. Podľa Ájurvédy by strava mala byť všeobecne vyrovnaná, plnohodnotná a mala by obsahovať všetky stavebné prvky života.
Pre túto kuchyňu sú charakteristické jedlá najmä z korenenej varenej alebo dusenej zeleniny, varenej ryže a indického chleba pripomínajúceho tvarom aj chuťou naše pšeničné placky. Varená ryža je základom celej indickej kuchyne a podľa možnosti by sa mala jesť každý deň. Má to svoje opodstatnenie, lebo prečisťuje tráviaci trakt. Okrem toho je výživná, ľahko stráviteľná a je vhodnou prílohou k zeleninovým jedlám.
Jednou z podmienok ajurvédskeho stravovania je príprava pokrmov z výlučne čerstvých surovín. Nepoužíva sa žiadna mrazená zelenina. Taktiež jedlo nesmie stáť dlhšie ako dve hodiny, pretože inak stráca na výživovej hodnote.
Zelenina sa dochucuje koreninami, najčastejšie kurkumou, koriandrom, karí a mätou. Väčšinou ide do každého jedla tých istých päť-šesť druhov korenín, vždy však v inom pomere a kombinácii. Základom je kurkuma a koriander a ostatné sa pridávajú, treba však vedieť, aké druhy a v akom množstve.
Niektorí odborníci tvrdia, že v tradičnej ajurvédskej kuchyni by ste mäso a ryby hľadali márne. Je výlučne vegetariánska. Vďaka jej pestrosti a intenzite vôní a chutí však sotva postrehnete, že vašim chuťovým pohárikom „niečo“ chýba, napriek tomu, že na pohľad môže znieť fádne.
Ajurvédska kuchyňa využíva päťtisíc rokov staré overené recepty, ktoré sú ušité na mieru jednotlivým typom človeka, dóšam. Správna kombinácia jedál vás dokáže nadopovať obrovskou porciou energie, očistiť vás od škodlivín, uchrániť vás od mnohých zdravotných problémov a udržať vašu telesnú schránku mladú a fit. Nie nadarmo sa hovorí, že sme to, čo jeme.
Diskusia k článku - Ako sme varili po ajurvédsky
Nový príspevok
Zaujímavé je že Aloo Gobi je jedlo zo zemiakov a ajurveda zemiaky všeobecne na večeru neodporúča.Aspoň čo som sa dočítal na viacerých stránkach od ľudí ktorí sa zaoberaju ajurvedou. Kto vie teraz čo je správne :)