Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Ako sa psychicky pripraviť na zmeny v prechode? Radí známa odborníčka

Redakcia

Strach z toho, čo nás čaká. Nepríjemné príznaky ako návaly tepla či nočné potenie. Pre mnohé ženy je obdobie menopauzy alebo klimaktéria, či ľudovo nazývaného prechodu, strašiakom. Aj keď obavy sú na mieste, stále sa naň viete pripraviť a prežiť ho bez nadbytočných stresov, myslí si life koučka Janette Šimková.

Ako sa psychicky pripraviť na zmeny v prechode? Radí známa odborníčka
Zdroj: AdobeStock
1. DEC 2023

Prechod je téma opradená mnohými mýtmi. Ako však hovorí známa life koučka Janette Šimková, niet nad dobrú prípravu. „Na perimenopauzu sa pripravujeme celekovým životným štýlom. Ním vieme predísť komplikáciám, ktoré prechod prevádzajú. Je dôležité postarať sa o seba po emočnej a psychickej stránke. Rozhodujúci je postoj, akým ku pribúdajúcim rokom pristupujeme,“ hovorí Šimková, ktorá rozdeľuje problematiku prechodu do siedmich rovín. Fyzickej, mentálnej, duševnej, emočnej, profesijnej, roviny na úrovni vzťahov a tiež do roviny plánovania budúcnosti. Prácu na sebe a prácu so zmenou, ktorú prechod prináša, vníma ako komplexný proces.

Prečítajte si aj: Pohyb a cvičenie počas prechodu: Odborníčka hovorí o zásadnej zmene

„Pocit, že starneme, sa neudeje z večera do rána. Niektoré veci vieme uchopiť skôr ako sa udejú. Napríklad, ak máme sebadôveru postavenú na tele a fyzickom vzhľade, pracujeme na tom, aby sme sa o svoju vizáž náležite starali, kľúčová je však práca na sebe. Treba pracovať na posilňovaní a rozvíjaní sebahodnoty a sebaobrazu, aby neboli podmienené kultom krásy a mladosti,“ vysvetľuje Janette Šimková.

Pocit, že starneme, sa neudeje z večera do rána. Niektoré veci vieme uchopiť skôr ako sa udejú.

Jediná istota? Zmena!

Opatrenia, ku ktorým pristúpime teraz, sa podľa obľúbenej mentorky prejavia neskôr, rovnako ako rozhodnutia, ktoré urobíme. „V celom procese je zmena jediná istota, preto potrebujeme trénovať určitú flexibilitu, aby sme sa na zmeny, ktoré prídu, ľahšie adaptovali. Nepripravujeme sa tým, že sa obrníme a čakáme v kŕči, ale otvoríme sa tomu, čo sa deje. Je dôležité sa nastaviť na situácie, ktoré môžu nastať.“ Prechod môže byť podľa odborníčky v rovine výziev aj povznášajúci, nakoľko ´stredný´ vek prináša aj plné rozvinutie potenciálu.  

Janette Šimková

Ako sa popasovať s príznakmi prechodu?

Vieme si pomôcť aj rôznymi účinnými prípravkami, preto je dôležité poznať dostupné možnosti a mať na výber. To však nie je všetko. „Ak je toho na nás príliš veľa, nemusíme byť samy, dobré je zdieľať svoje pocity s niekým, prípadne v nejakej komunite, ktorá prežíva podobné situácie. Netreba sa báť svojej zraniteľnosti, dôležité je neizolovať sa od spoločnosti. Ak cítime úzkosti alebo u nás nastane panický stav, potrebujeme mu venovať pozornosť a identifikovať jeho spúšťač. Je prevajom odvahy, nie zbabelosti, vyhľadať odborníčky a konzultovať s nimi možnosti riešenia našej situácie. Ušetrí nám to zbytočné stresy a iluzórne strachy. Nebýva ničím nezvyčajným, že po období, v ktorom sme boli extrémne vyťažené výchovou detí a domácnosťou, príde precitnutie a sloboda voľby, s ktorou zrazu nevieme narábať. A tak skúšame, hľadáme a chceme sa bezpečne ukotviť,“ hovorí Šimková.

Ak je toho na nás príliš veľa, nemusíme byť samy, dobré je zdieľať svoje pocity s niekým, prípadne v nejakej komunite, ktorá prežíva podobné situácie.

Zmeny sa týkajú aj okolia

Tie najciteľnejšie zmeny sa týkajú nás, no často ich pociťuje aj rodina a naše blízke okolie. „Jednou z rovín je význam vzťahov, preto je dôležité mať bezpečné miesto, v ktorom môžeme byť samy sebou. Pokojne aj v sebaľútosti. Zásadné je mať ´3 P´– byť pochopenými, prijatými a podporenými. Okrem partnera by sme však mali mať aj iné zdroje, ku ktorým budú smerovať naše obavy, strachy, úzkosti či smútky. Ak ich dobre rozdistribuujeme, dostane sa nám viac podpory a sebaistoty. Ak aj budeme z času na čas podliehať obavám, vždy je dobré si spomenúť, aké sme vynaliezavé. Neodkladať sa na neskôr, stanoviť si veci, ktoré sú pre nás dôležité. Kľúčové je starať sa o svoje telo, ale nemenej aj o svoju hlavu. Ak cítime pretlak, je dobré sa ísť vyventilovať – napríklad do lesa, kde nikoho nezaťažíme, ak do svojich stavov nechceme nikoho zaťahovať. Určite však nie je potrebné sa rozpakovať, že potrebujeme v momentálnej situácii pomoc alebo tápame, je to celkom prirodzené a legitímne. Dôležité je spoľahnúť sa na seba a uvedomiť si, že to najistejšie miesto, kde vždy nájdeme pomoc a bezpečie, sa nachádza práve v našom vnútri, lebo iba my samy vieme, čo potrebujeme a čo je pre nás dobré. Máme voči sebe povinnosť dobre sa o seba po všetkých stránkach postarať,“ uzatvára Janette Šimková, autorka knihy Prvá pomoc pre dušu, v ktorej nájdete aj príbehy spojené s témou prechodu. 

Janette Šimková

Mnoho užitočných a praktických informácií na tému prechod nájdete v novom programe z dielne Supershape Fit madam. Zostavili ho skúsené trénerky, výživová špecialistka, pohybový terapeut, gynekologička a lekárka tak, aby ste našli na jednom mieste všetko potrebné pre ľahšie zvládnutie tohto obdobia. Okrem efektívnych video tréningov v ňom nájdete aj videá o všetkom dôležitom, čo na prechod vplýva. Nový program je súčasťou Supershape Premium členstva. Pridajte sa k nám a získajte zdravé a pevné telo!

Fit Madam banner


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako sa psychicky pripraviť na zmeny v prechode? Radí známa odborníčka

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.