Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

Ako prežiť Vianoce bez výčitiek? Vďaka tejto zásade nepriberiete

Redakcia

Vianoce v mnohých vzbudzujú obavy z priberania. Často oprávnene, všade naokolo je veľa jedla a rôznych dobrôt, ktorým sa odoláva len veľmi ťažko. Čo by ste mali robiť, aby vás po sviatkoch neprekvapilo číslo na váhe?

Ako prežiť Vianoce bez výčitiek? Vďaka tejto zásade nepriberiete
Zdroj: AdobeStock
21. DEC 2023

Koláče, šalát, rôzne domáce dobroty, málo pohybu a veľa hodovania. Takto podobne vyzerá „program“ v mnohých slovenských rodinách. Ako sme sa mali správať počas sviatkov, aby sme sa po nich zmestili do rovnakých nohavíc?

Dôležitých nie je pár dní v kalendári, ale zvyšok roka

Ak sa pozrieme na samotné sviatky, teda štyri dni v kalendári, nemusíme mať vážne obavy. Aj keby sme si tieto dni dopriali viac jedla, než sme zvyknutí, tento krátky časový úsek by nemal mať zásadný vplyv na našu hmotnosť. Problém môže nastať, ak sa výrazne prejedáme počas dlhšieho obdobia, napríklad počas troch mesiacov. Ako by sme teda mali správne kombinovať stravovanie a pohyb počas Vianoc, aby sa na nás nenalepili kilá navyše? Vianočné obdobie by sme mali užívať a relaxovať, avšak, ak pod pojmom relax chápeme neobmedzené jedenie, žiadne zázračné sviatočné pravidlo nám nepomôže vyhnúť sa nadbytočným kilogramom. Kľúčový je dlhodobý prístup k životospráve. Ak si doprajeme viac jedla počas sviatkov, je dôležité, aby sme sa vrátili k vyváženej strave hneď po nich, respektíve čo najskôr. Sviatky totiž nie sú jedinou príležitosťou na zvýšený kalorický príjem. Veľká noc, letné dovolenky, vinobrania a mnohé ďalšie príležitosti – všetky tieto udalosti nám ponúkajú potešenie chuťových buniek. Mali by sme však mať na pamäti, že nadmerné prejedanie sa môže výrazne odzrkadliť na našej váhe.

Prečítajte si aj: Ako si udržať motiváciu aj počas sviatkov?

Ako na stravu a pohyb počas Vianoc?

Doprajme si, na čo máme chuť. Relaxujme a oddychujme, no s mierou. Sviatočné jedlo či koláče si doprajme raz denne, nie viac. Ostatné jedlá by mali byť vyvážené a nemali by sme ich konzumovať nadmieru. Dôležité je nenechať sa uniesť a neprejesť sa, čo by mohlo mať negatívny vplyv na pohodu a trávenie. A čo pohyb? Ak len leňošíme a zároveň zvyšujeme kalorický príjem, neveští to nič dobré. Ak môžeme, venujme sa aspoň 60 minút denne fyzickej aktivite, či už ide o prechádzky, guľovačku alebo iný šport. Týmto spôsobom môžeme čiastočne kompenzovať zvýšený príjem počas sviatkov. Ak vynecháme pohyb len počas štyroch sviatočných dní, nie je to tragédia, no je dôležité vrátiť sa späť k zdravému životnému štýlu čo najskôr.

Doprajte si, no hýbte sa

Každý má iný prístup k stravovaniu a pohybu, a preto neexistuje univerzálny recept ako počas sviatkov nepribrať. Dôležité je mať nastavený systém životosprávy počas celého roka, nielen počas sviatkov. Ak väčšinu roka dodržiavame zdravý – aktívny životný štýl, občasný príjem kalorických bômb počas sviatkov by nemal byť problémom. Dôležité je užiť si sviatočnú atmosféru a jedlo, no nezabudnúť na mieru a zdravý rozum. Rozmenené na drobné, nie je potrebné sa výrazne vyhýbať niektorým jedlám počas Vianoc, dôležité je pridať aspoň hodinu pohybu denne. To nielenže pomôže čiastočne kompenzovať príjem kalórií, ale aj prospeje celkovému fyzickému a duševnému zdraviu.

Doprajte si počas sviatkov pohyb! Okrem toho, že napomáha chudnutiu, stimuluje myseľ, zlepšuje produktivitu a udržuje vás aktívnych. V našom Supershape Premium členstve nájdete desiatky rýchlych a účinných tréningov, vďaka ktorým sa vám bude dariť dosahovať výsledky a stanovené fitnes ciele. Získajte prístup k stovkám tréningov s množstvom možností pre spaľovanie, spevňovanie a celkové formovanie tela!  

Supershape Premium


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako prežiť Vianoce bez výčitiek? Vďaka tejto zásade nepriberiete

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.