Ako prekonať zimnú lenivosť
Všetci máme dni, keď sa jednoducho nevieme dostať z postele, najmä keď zaúraduje zimná sezóna. Niektorí ľudia sa v tomto období cítia unavení častejšie, ako inokedy cez rok. Proti únave, hraničiacej s lenivosťou, sa však dá účinne bojovať.
Melatonín je hormón, ktorý spôsobuje pocit ospalosti a jeho produkcia je priamo spojená so svetlom a tmou. Takže keď slnko zapadá v zime skôr, vytvorí sa viac melatonínu a telo sa automaticky cíti unavené.
Existuje niekoľko zmien životného štýlu, ktoré môžu pomôcť vyliečiť zimnú únavu a pomôžu aj vtedy, keď je spojená s lenivosťou. Vyskúšajte niektoré z tipov, aby ste ju porazili a doplnili si energiu.
Choďte von
Vzhľadom na to, že počas tmy je produkovaný melatonín, chodievajte von na slnečné svetlo čo najčastejšie počas dňa a vydržte tam čo najdlhšie. Stráviť celý deň zavretí medzi štyrmi stenami môže naozaj narušiť vaše vnútorné biologické hodiny. Áno, je to ťažké, keď musíte pracovať napríklad celý deň v kancelárii, prípadne máte iné dôvody. Otvorte si aspoň žalúzie a záclony alebo si sadnite bližšie k oknu. Akékoľvek vystavenie sa svetlu bude v boji proti pocitom únavy prospešné.
Zvýšte príjem vitamínu D
Nedostatok vitamínu D je bežný jav v zimných mesiacoch. Zvyčajne ho prijmete vonku na slnku počas leta, čo nehrozí počas chladnej zimnej sezóny. Takže zvážte vyladenie stravy tak, aby sa zvýšil príjem vitamínu D, ale aj železa, čím si zvýšite fyzickú energiu.
Potraviny bohaté na železo sú napríklad tmavá listová zelenina, orechy, chudé červené mäso, šošovica a celozrnné potraviny. Pozor si však dajte na informácie o vstrebávaní a využiteľnosti železa, čo môže byť zaujímavý fakt, ktorý vás vo voľbe môže zásadne ovplyvniť. Vajcia, ryby a celozrnné obilniny sú skvelým zdrojom vitamínu D.
Vyspite sa
Bez ohľadu na sezónu, kvalitný nočný spánok je vždy dobrým spôsobom, ako si zabezpečiť, že sa ráno prebudíte odpočinutí a svieži. Napriek tomu milióny ľudí na celom svete trpia poruchami spánku. Mnohí jednoducho nemajú dostatok spánku kvôli svojmu životnému štýlu alebo pracovným záležitostiam.
Návšteva lekára môže pomôcť nájsť riešenie problémov so spánkom, prípadne v začiatkoch sa dajú použiť bylinky, podporujúce spánok. Dĺžka spánku je relatívny pojem, ale pohybuje sa niekde medzi 6 – 8 hodinami. Podstatné je ísť spať pred polnocou.
Hýbte sa
Pravidelné cvičenie je overená cesta, ako si zlepšiť náladu počas zimy. Ak vás trápi zimná únava, je to pravdepodobne posledná vec, na ktorú máte chuť. Ale! Cvičenie uvoľňuje endorfíny, pomocou nich sa cítite šťastní, a dávajú vám potrebný drive.
Keď sa prekonáte, premôžete lenivosť, ste na polceste k dobrému výsledku. Ideálne je ísť si von zabehať. Zabijete niekoľko múch jednou ranou: budete vonku (príjem denného svetla na pokožku), znížite hmotnosť a ešte aj budete lepšie spať. Beh vonku vás preberie k životu.
Minimalizujte stres
Bol preukázané, že najviac ľudí vyčerpáva stres. Takže pokúste sa hlavnú príčinu akéhokoľvek nadmerného stresu čo najrýchlejšie odstrániť. Bez ohľadu na to, čo to spôsobuje, vždy sa snažte dožičiť si každý deň nejaký čas na oddych a relax. Zistite, čo vám najlepšie vyhovuje, či je to šport, sledovanie filmu, čítanie, počúvanie hudby alebo čokoľvek iné.