TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Ako by mala vyzerať prvá pomoc pri boľavých krížoch?

Spýtali sme sa diplomovanej fyzioterapeutky Lenky Bartoňovej. 

Ako by mala vyzerať prvá pomoc pri boľavých krížoch?
13. JAN 2017

Mnohí považujú bolesť v bedrovej časti chrbtice a vôbec chrbta ako takého za daň, ktorú musíme platiť za sedavý spôsob života – sedíme hodiny za počítačom a ešte k tomu máme pri tom nesprávnu polohu. Ďalší majú zasa náročnú manuálnu prácu, pri ktorej často dochádza k svalovej dysbalancii a následným problémom s chrbticou.

Podľa skúsenej fyzioterapeutky to však nie sú jediné príčiny bolesti „krížov“. „Bolesti v oblasti driekovej chrbtice najčastejšie vznikajú po dlhodobom preťažovaní (dlhodobý sed, stoj, jednostranné preťažovanie hlavne pri manuálnej práci a športe), taktiež po úraze, prechladnutí, ale, samozrejme, môžu mať aj vážnejšiu príčinu. Ďalšou príčinou, o ktorej mnohí nevedia, sú poruchy alebo problémy v dutine brušnej. To znamená, že sa cez priľahlé nervy podráždi sval, napríklad hrubé črevo, apendix, obličky, u žien ženské orgány  atď. Časťou príčinou sú aj jazvy po operáciách v oblasti brucha, ktoré nielen oslabia brušnú stenu, ale spôsobia tzv. stiahnutie fascií a skrátenie svalov. Keď to zhrnieme, je to, ako keď pretečie pohár. To znamená, ak celý život vedieme nesprávne pohybové návyky bez akejkoľvek správnej kompenzácie, máme nedostatočnú pohybovú aktivitu, tak bolesti a problémy s chrbticou sa skôr či neskôr dostavia,“ vymenúva množstvo príčin bolesti chrbta fyzioterapeutka Lenka Bartoňová.

Nemali by sme opomínať ani duchovné príčiny bolesti bedrovej chrbtice. „Krížová“ oblasť je označovaná za zónu vetra a chladu, čiže často sa tu odzrkadľujú ťažkosti s močovým ústrojenstvom (močovým mechúrom a obličkami) a tie signalizujú trápenie sa nad medziľudskými vzťahmi. Zväčša je problém v tom, že druhých nedokážeme prijať takých, akí sú, čiže treba na tom zapracovať. 

Tipy, ako si pomôcť pri bolesti chrbta doma

Odborníčka odporúča tzv. embryonálnu polohu. „Najrýchlejšou pomocou je dať sa do polohy, ktorá prináša úľavu. Väčšinou je to poloha v ľahu na chrbte s pokrčenými nohami na boku (poloha bábätka). Tiež je dobré zhlboka dýchať do oblasti bruška,“ vysvetľuje fyzioterapeutka.

Dobrou voľbou je aj teplo v podobe špeciálnych vyhrievacích vankúšov či lámp. Ak ich nemáte k dispozícii, dobre poslúži aj fén. Naopak, vyhnite sa horúcej vode v podobe sprchy či kúpeľa. Dobrou voľbou je aj masáž od kvalifikovaného maséra či rozličné bylinkové masti, ktoré uvoľňujú svalstvo.

Čo potom, keď bolesť ustúpi? Väčšina z nás zvyčajne funguje tak isto ako predtým. Lenže to, že bolesť odznela, neznamená, že sa už nevráti. Preto je veľmi dôležitá prevencia. Bolesti chrbta môžeme predchádzať osvojením si zásad správneho držania tela pri státí a sedení, pravidelným cvičením pod dohľadom fyzioterapeuta alebo skúseného trénera. Čo sa týka cvičení, vhodné sú naťahovacie cviky, ale aj joga, pilates, tai-či či metóda SM systém. 

Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

6 cvikov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa bolesti chrbta6 cvikov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa bolesti chrbta

Bolesť chrbta je často dôsledkom svalovej dysbalancie, nesprávneho držania tela, stresu či obezity.

 

 

Cvičíme 5 tibeťanovCvičíme 5 Tibeťanov

Už 10 minút denne vám prinesie úľavu od bolesti, dodá energiu a spomalí starnutie. 

 

 

Pilates cviky na chrbtové a brušné svalyPilates cviky na ramená prinášajú bleskovú úľavu od bolesti

Ramená patria k oblastiam, na ktoré sa pri cvičení zabúda. Zbavte sa bolesti prostredníctvom Pilates cvičení, ktoré vám ponúkame.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako by mala vyzerať prvá pomoc pri boľavých krížoch?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.