TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

6 tipov ako doma ukľudniť myseľ a uvoľniť telo

Advertoriál

Starosti i problémy všedného dňa má každý z nás. Poďme to zmeniť a dosýta si oddýchnuť práve tam, kde sa cítime najlepšie - doma a na záhrade.

Joga_Podlozka_Meditacia
Zdroj: PR, Seocentrum, Shutterstock.com
25. MAR 2021

Máme pre vás X príjemných tipov na relax, ktoré vám pomôžu cítiť sa lepšie a oddýchnuto. Tak nechajte svoje starosti odvanúť preč.

Závesné kreslá a hojdačky

Pokiaľ chcete na chvíľu zabudnúť na starosti a len tak sa zasnívať, skúste sa uvelebiť v hojdacích a závesných kreslách. Kolísavý pohyb totiž upokojuje a to v akomkoľvek veku! So závesným kreslom sa nudiť nebudete. Môžete si dokonca vybrať, či ho uchytíte na strop pomocou chemickej kotvy, alebo do stojanu, ktorý môžete umiestniť úplne kamkoľvek, kde budete mať dostatok priestoru.

Správne hojdacie kreslo by malo spĺňať prísne požiadavky na pohodlie i kvalitu uchytenia. Musí byť dostatočne veľké, nech sa v ňom pohodlne uvelebíte. Výhodou je aj skladnosť, kedy môžete v prípade potreby kreslo zložiť a zložiť do skrine.

Zavasne kreslo_Zahrada

Pohodlné miesto na sedenie a relaxáciu je základ

Či už vyberáte nové záhradné posedenie, alebo napríklad praktickú sedaciu súpravu do U, ktorá bude dominantou vašej obývačky, myslite na základné kritériá - pohodlie, veľkosť i praktickosť. Na maximum využijete sedacie súpravy rozkladacie pre občasné návštevy. Veľkou výhodou bývajú aj sedacie súpravy s úložným priestorom, ktoré skryjú všetky lôžkoviny alebo periny pre hostí, ktoré chcete mať pri rozložení vášho gauča po ruke.

Obývačka s poriadnou a pohodlnou sedacou súpravou si môžete urobiť aj na záhrade pod prístreškom. Pohodlie na záhrade zažijete s vonkajšou sedacou súpravou. Dlhé dni strávené vonku na čerstvom vzduchu tak môžu začať. Vhodný materiál je drevo alebo ratan, pre viac pohodlia vyberte kvalitné polstrovanie, ktoré vám umožní presedieť na gauči dlhé hodiny s knihou alebo kávou.

Náš tip: Na sedačke sa vám bude najlepšie relaxovať, ak v interiéri použijete prírodné farby.

Vôňa pomáha na uvoľnenie

Vôňa lieči telo aj dušu. Môže ovplyvňovať nielen vašu náladu, ale aj psychické rozpoloženie a fyzický stav. Každá vôňa navyše môže pôsobiť inak a vy si tak jej výberom môžete zvoliť tú ideálnu presne pre vás.

Sila aromaolejov je nezanedbateľná. Pre navodenie správnej atmosféry môžete využiť mnoho spôsobov: vonné sviečky, aromalampy, elektrické difúzory s náplňou, klasické difúzory. Prírodný olejčeky s esenciami kvapnite aj na vankúš alebo do vane a dajte si horúci a oslobodzujúci kúpeľ. Difúzery môžu slúžiť aj ako bytová dekorácia.

Na bolesť hlavy je skvelá levandule alebo mandarínka. Proti smútku a zlej nálade skvele pôsobí bergamot, santalové drevo a ruža. Pre poruchy trávenia zachráni citrón, bazalka či harmanček. Na uvoľnenie dýchacích ciest vyskúšajte sviežu vôňu eukalyptu a borovice.

Posteľ, v ktorej zaspíte ako bábätko

Samozrejme, že je dôležité mať posteľ s kvalitným roštom i matracom, ktorá bude oporou pre váš chrbát. Dôležitým parametrom je tvrdosť matraca, ktorá delí matrace do štyroch stupňov - mäkké, stredné, tvrdé a veľmi tvrdé. 

- Mäkké sú pre osoby s hmotnosťou do 70 kg, 

- stredné od 70 do 100 kg, 

- tvrdé sú obľúbené medzi mladšími ľudmi s hmotnosťou do 120 kg,

- veľmi tvrdé matrace sú potom ideálne pre osoby s hmotnosťou do 150 kg a pre tých, ktorí preferujú spanie na chrbte.

Pohyb pre starosti všedného dňa

Tento tip je vlastne celkom jednoduchý. Okrem čerstvého vzduchu vám totiž urobí dobre aj pretiahnutie vášho tela. Skúste niečo ľahšie, relaxačné. Trebárs jemnú jogu.

Jedna z popredných výhod jogy je, že pomôže zvýšiť pružnosť vášho tela bez ohľadu na váhu alebo vek. Môžete začať prakticky kedykoľvek a budete potrebovať len podložku alebo karimatku. Tiež vám pomôže uvoľniť stres i napätie.

Ďalšia z výhod cvičenia jogy je, že pôsobí ako skvelý dobíjač energie. Vypnite, nechajte myšlienky odplávať a hlavne dýchajte zhlboka a pravidelne. A napríklad tie starosti všedného dňa sa odplavia na dobro.

A niečo navyše… vírivka, ktorú si môže dopriať každý

Blahodarné účinky horúcich kúpeľov ľudia využívajú celé veky. Dnes existuje nespočet luxusnejších variantov v podobe vyhrievaných a masážnych vírivých vaní. Za bublinkami ale nemusíte jazdiť ďaleko. Môžete si svoje urobiť aj doma. Jednoducho a lacno. Neveríte?

Vírivky uvoľňujú myseľ, svaly a majú celý ďalší rad blahodarných účinkov. Pri kúpeli v teplej bublajúcej vode budete mať chvíľu len pre seba a regeneráciu. Kvalitné kade a domáce jacuzzi nájdete tu.

Samozrejme, že si môžete zaobstarať klasické voľne stojace, alebo aj zapustené vírivé vane, za ktoré si viac priplatíte. Ak hľadáte ale low-cost riešenie, vyskúšajte mobilné vírivky. Tie sú oproti vírivým vaniam cenovo dostupnejšie, na zimu ich jednoducho vyfúknete a nie je problém ich premiestniť. Balenie obsahuje filtráciu, ohrev aj trysky na masáže, potrebovať budete už len vodu a plavky.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 6 tipov ako doma ukľudniť myseľ a uvoľniť telo

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.