Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom!

6 letných prírodných spaľovačov tukov

redakcia

Fráza „schudnúť do plaviek“ sa stala súčasťou nášho bežného slovníka. Čo však robiť, keď leto už vypuklo a vy ste to schudnutie do plaviek nestihli? Nemusíte zúfať. Práve leto totiž ponúka špecifické potraviny, ktoré vám so spaľovaním tukov môžu efektívne pomôcť. A nielen to.

6 letných prírodných spaľovačov tukov
Zdroj: AdobeStock
22. JUN 2022

Šesť potravín, ktoré sme pre vás vybrali, môžeme pokojne v súlade s pôžitkami letnej atmosféry a zároveň ich nízkej kalorickej hodnoty zaradiť do jedinečnej kategórie: chutné chudnutie.

1. Ananás

Traduje sa, že túto tropickú pochúťku priniesol do Európy ako prvý Krištof Kolumbus. Toto osviežujúce ovocie plné živín má protizápalové a protirakovinové účinky, vie likvidovať parazity v tele a pre vysoký obsah vlákniny dokáže dlho zasýtiť.
Hlavným efektom, ktorý nás však zaujíma, je, že ananás zabraňuje ukladaniu tuku v tele najmä vďaka vysokému obsahu enzýmu Bromelaínu, ktorý sofistikovaným spôsobom štiepenia bielkovín znižuje nadváhu a zároveň podporuje rast svalovej hmoty. Všetky jeho zdraviu prospešné účinky samozrejme fungujú iba za predpokladu, že ho konzumujeme v čerstvej podobe.

2. Cuketa

Plodina pochádzajúca zo slnečného Stredomoria s výzorom pribratej šalátovej uhorky, ktorá, našťastie pre nás, do plaviek nikdy neschudne. A pritom neobsahuje žiaden tuk, zato má v sebe množstvo zdraviu prospešných látok.

Cuketa dokáže zbaviť telo zápalu, odstraňuje nedostatočné trávenie, podporuje činnosť čriev, posilňuje kosti a zuby, udržuje zdravé oči. Vďaka vysokému obsahu vody a vlákniny pomáha redukovať hmotnosť a zbavuje telo nadbytočnej soli. Je bohatým zdrojom vitamínov B, čím prispieva k zvyšovaniu energie a vysoký obsahom draslíka pomáha udržiavať zdravý krvný obeh.

3. Jahody

Tvar srdca, nezameniteľná sladká chuť, príslušnosť k rastlinnej čeľadi ružovitých a afrodiziakálne účinky – to všetko prispelo k tomu, že jahody získali prezývku: ovocie lásky. Obsahujú toho však oveľa viac.

Patria spolu s brusnicami a čučoriedkami k najsilnejším antioxidantom. Udržujú stabilnú hladinu cukru v krvi, chránia mozog a pomáhajú znižovať krvný tlak. Sú bohatým zdrojom vitamínu C, ktorý je porovnateľný s citrusovými plodmi.

Sto gramov jahôd pokryje odporúčanú dávku vitamínu C pre dospelého človeka až na 125 %. Majú nízky glykemický index a sú ideálne na chudnutie aj preto, že povzbudzujú správne trávenie. A ešte aj skvele chutia.

4. Melón

Táto typicky letná zelenina, ktorú v hypermarketoch pri vážení nájdete v sekcii Ovocie, obsahuje také množstvo benefitov pre ľudský organizmus aj v rámci chudnutia, že je tomu pre jeho lahodne sladkú chuť ťažko uveriť.
Melón svojim vysokým obsahom vody a nízkou kalorickou hodnotou odvodňuje organizmus. Podporuje imunitu, trávenie, metabolizmus a vďaka obsahu vlákniny aj správne vyprázdňovanie. Prekrvuje mozog, zmierňuje svalovú horúčku, chráni cievy a vysokým obsahom elektrolytov nás dokáže chrániť pred úpalom.   

5. Hlávkový šalát

Zelená vitamínová bomba, ktorá bola uctievaná už starovekými Egypťanmi, keďže mu pripisovali až zázračné účinky. A právom, keďže zelený šalát toho dokáže naozaj veľa.

Prečisťuje a podporuje pečeň, prispieva k detoxikácii organizmu, pomáha v tvorbe červených krviniek a kostnej hmoty, znižuje stres. Vďaka kyseline listovej zlepšuje zužitkovanie bielkovín a pomáha preklenúť medzeru medzi mikroživinami, čo je pri nízkokalorickej diéte ťažko dosiahnuteľné.

Je to perfektné jedlo na chudnutie aj svojou nízkou kalorickou hodnotou. Pri výbere šalátu vo všeobecnosti platí: Čím tmavší (väčší obsah antioxidantov), tým zdraviu prospešnejší.

6. Paradajky

Osviežujúco chutná zelenina, ktorá je v našich podmienkach asi najviac spájaná s letom, patrí z botanického hľadiska k ovociu, čomu zodpovedá aj jej pôvodný názov: rajské jablko. Rajské sú aj zdravotné účinky rajčín, ktoré sú plné vitamínov a minerálov.
Spomaľujú starnutie, čistia krv, znižujú cholesterol a krvný tlak a majú priaznivé účinky na pleť.

Sú výnimočné aj v tom, že ani po tepelnom spracovaní nestrácajú svoje zdraviu prospešné účinky; napríklad antioxidant Lykopén v nich prítomný s preventívnymi účinkami proti rôznym druhom rakoviny, po tepelnej úprave znásobí až trojnásobne vstrebanie do organizmu. Svojim zložením a účinkami sú paradajky mimoriadne efektívnym bojovníkom proti nadbytočným kilogramom.

Chcete pomôcť s formovaním (nielen) do plaviek? Zapojte sa do Supershape BIKINI VÝZVY. Čaká vás v nej 28 dní formovania a rysovania do plaviek s dôrazom na brucho, pod vedením výživovej špecialistky a profesionálnych trénerok. Dostanete od nás k tomu všetky potrebné cvičenia, ako aj chutné jedálničky a fit recepty, tak aby ste dosiahli vytúžené štíhle, pevné a zdravé telo.

Banner_Bikini vyzva 2022_1200x900


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 6 letných prírodných spaľovačov tukov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.