Dostaň sa do formy po lete s FEMINI VÝZVOU!

6 letných prírodných spaľovačov tukov

redakcia

Fráza „schudnúť do plaviek“ sa stala súčasťou nášho bežného slovníka. Čo však robiť, keď leto už vypuklo a vy ste to schudnutie do plaviek nestihli? Nemusíte zúfať. Práve leto totiž ponúka špecifické potraviny, ktoré vám so spaľovaním tukov môžu efektívne pomôcť. A nielen to.

6 letných prírodných spaľovačov tukov
Zdroj: AdobeStock
22. JUN 2022

Šesť potravín, ktoré sme pre vás vybrali, môžeme pokojne v súlade s pôžitkami letnej atmosféry a zároveň ich nízkej kalorickej hodnoty zaradiť do jedinečnej kategórie: chutné chudnutie.

1. Ananás

Traduje sa, že túto tropickú pochúťku priniesol do Európy ako prvý Krištof Kolumbus. Toto osviežujúce ovocie plné živín má protizápalové a protirakovinové účinky, vie likvidovať parazity v tele a pre vysoký obsah vlákniny dokáže dlho zasýtiť.
Hlavným efektom, ktorý nás však zaujíma, je, že ananás zabraňuje ukladaniu tuku v tele najmä vďaka vysokému obsahu enzýmu Bromelaínu, ktorý sofistikovaným spôsobom štiepenia bielkovín znižuje nadváhu a zároveň podporuje rast svalovej hmoty. Všetky jeho zdraviu prospešné účinky samozrejme fungujú iba za predpokladu, že ho konzumujeme v čerstvej podobe.

2. Cuketa

Plodina pochádzajúca zo slnečného Stredomoria s výzorom pribratej šalátovej uhorky, ktorá, našťastie pre nás, do plaviek nikdy neschudne. A pritom neobsahuje žiaden tuk, zato má v sebe množstvo zdraviu prospešných látok.

Cuketa dokáže zbaviť telo zápalu, odstraňuje nedostatočné trávenie, podporuje činnosť čriev, posilňuje kosti a zuby, udržuje zdravé oči. Vďaka vysokému obsahu vody a vlákniny pomáha redukovať hmotnosť a zbavuje telo nadbytočnej soli. Je bohatým zdrojom vitamínov B, čím prispieva k zvyšovaniu energie a vysoký obsahom draslíka pomáha udržiavať zdravý krvný obeh.

3. Jahody

Tvar srdca, nezameniteľná sladká chuť, príslušnosť k rastlinnej čeľadi ružovitých a afrodiziakálne účinky – to všetko prispelo k tomu, že jahody získali prezývku: ovocie lásky. Obsahujú toho však oveľa viac.

Patria spolu s brusnicami a čučoriedkami k najsilnejším antioxidantom. Udržujú stabilnú hladinu cukru v krvi, chránia mozog a pomáhajú znižovať krvný tlak. Sú bohatým zdrojom vitamínu C, ktorý je porovnateľný s citrusovými plodmi.

Sto gramov jahôd pokryje odporúčanú dávku vitamínu C pre dospelého človeka až na 125 %. Majú nízky glykemický index a sú ideálne na chudnutie aj preto, že povzbudzujú správne trávenie. A ešte aj skvele chutia.

4. Melón

Táto typicky letná zelenina, ktorú v hypermarketoch pri vážení nájdete v sekcii Ovocie, obsahuje také množstvo benefitov pre ľudský organizmus aj v rámci chudnutia, že je tomu pre jeho lahodne sladkú chuť ťažko uveriť.
Melón svojim vysokým obsahom vody a nízkou kalorickou hodnotou odvodňuje organizmus. Podporuje imunitu, trávenie, metabolizmus a vďaka obsahu vlákniny aj správne vyprázdňovanie. Prekrvuje mozog, zmierňuje svalovú horúčku, chráni cievy a vysokým obsahom elektrolytov nás dokáže chrániť pred úpalom.   

5. Hlávkový šalát

Zelená vitamínová bomba, ktorá bola uctievaná už starovekými Egypťanmi, keďže mu pripisovali až zázračné účinky. A právom, keďže zelený šalát toho dokáže naozaj veľa.

Prečisťuje a podporuje pečeň, prispieva k detoxikácii organizmu, pomáha v tvorbe červených krviniek a kostnej hmoty, znižuje stres. Vďaka kyseline listovej zlepšuje zužitkovanie bielkovín a pomáha preklenúť medzeru medzi mikroživinami, čo je pri nízkokalorickej diéte ťažko dosiahnuteľné.

Je to perfektné jedlo na chudnutie aj svojou nízkou kalorickou hodnotou. Pri výbere šalátu vo všeobecnosti platí: Čím tmavší (väčší obsah antioxidantov), tým zdraviu prospešnejší.

6. Paradajky

Osviežujúco chutná zelenina, ktorá je v našich podmienkach asi najviac spájaná s letom, patrí z botanického hľadiska k ovociu, čomu zodpovedá aj jej pôvodný názov: rajské jablko. Rajské sú aj zdravotné účinky rajčín, ktoré sú plné vitamínov a minerálov.
Spomaľujú starnutie, čistia krv, znižujú cholesterol a krvný tlak a majú priaznivé účinky na pleť.

Sú výnimočné aj v tom, že ani po tepelnom spracovaní nestrácajú svoje zdraviu prospešné účinky; napríklad antioxidant Lykopén v nich prítomný s preventívnymi účinkami proti rôznym druhom rakoviny, po tepelnej úprave znásobí až trojnásobne vstrebanie do organizmu. Svojim zložením a účinkami sú paradajky mimoriadne efektívnym bojovníkom proti nadbytočným kilogramom.

Chcete pomôcť s formovaním (nielen) do plaviek? Zapojte sa do Supershape BIKINI VÝZVY. Čaká vás v nej 28 dní formovania a rysovania do plaviek s dôrazom na brucho, pod vedením výživovej špecialistky a profesionálnych trénerok. Dostanete od nás k tomu všetky potrebné cvičenia, ako aj chutné jedálničky a fit recepty, tak aby ste dosiahli vytúžené štíhle, pevné a zdravé telo.

Banner_Bikini vyzva 2022_1200x900


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 6 letných prírodných spaľovačov tukov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 3378
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.