Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom!

4 účinné tipy na „štíhle“ sviatky od Janky Šimkovič

Sviatkov som sa vždy bála. Našťastie sa to už zmenilo. Čo mi pomohlo?

Janka Simkovic_Brucho_4-3
Zdroj: Natália Jakubcová pre Supershape
27. DEC 2022

Kedysi som sa vždy na sviatky týrala. Hladovku striedalo prejedanie. 

Celý tento kolotoč sprevádzali výčitky, smútok a hnev na samu seba, že som to zas raz nezvládla a nechala sa jedlom ovládnuť. Pomohlo mi až cvičenie a pravidelnosť v stravovaní. Teraz to znie jednoducho, no nebolo to vždy také ľahké. Sú to roky práce na sebe. Veľa vnútorných zlyhaní, ale aj úspechov. 

Časom som sa však naučila počúvať, čo mi telo hovorí. Vždy spomínam na chvíle, keď som bola na začiatku cesty. Začala som asi stokrát. Či so stravou alebo cvičením. Začať môžete vždy, pretože bojovať za seba sa oplatí. 

1. Jedzte pravidelne

Kedysi som vynechávala jedlá. Samozrejme, že som sa cítila nafúknutá a môj metabolizmus nepracoval. Dnes jedávam päťkrát denne vyvážené jedlo, takže nie som hladná a trávenie pracuje tak, ako má. To je jedna z vecí, ktorú vás naučíme aj v našej Supershape Reštart výzve. Lebo pravidelná strava je základ, na ktorom môžete stavať. U niekoho je pravidelnosť 3 krát do dňa, u iného 5 krát. Každému môže vyhovovať niečo iné. Dôležité je vyvarovať sa nárazovému jedeniu jedenkrát denne, kedy sa snažíme dohnať všetko za celý deň, čo telo potrebuje. Ono si to vždy niekde vyberie. Rovnako týrať sa hladom sa väčšinou vypomstí. 

2. Nenakupujte zbytočnosti – menej je viac

...aj ušetríte. Ja nakupujem suroviny na varenie vianočného jedla ako na kapustnicu, rybu a šalát a samozrejme na pečenie. A  nie veľa, lebo sa nám stávalo, že sme ani nestíhali všetko zjesť a žiaľ aj sme jedlo vyhadzovali. Vyvarujem sa zbytočným polotovarom ako sladkosti, sladené nápoje a iné. Toho vianočného jedla je aj tak dosť. Neberiem veľa potravín do zásoby. Veď obchody sú na sviatky zatvorené iba tri dni. Koľko toho reálne potrebujeme?

3. Koláč radšej áno

Čo by to boli za sviatky bez koláčikov, však? Ja si ich už neodopieram ako kedysi. Zvykla som sa trýzniť pohľadom na linecké, či záviny, ktoré mám rada odmalička a na konci dňa som zjedla celý tanier. Takže som prešla skôr na spôsob, že dám si pár denne a tiež sa učím popritom nejakej sebadisciplíne. Že keď mám chuť zjesť celý plech, že haló už si dnes mala. Aj tej disciplíne sa dá naučiť. Skôr si ich dávam ráno ako sladké raňajky. A k tomu biely jogurt, tvaroh alebo acidko. Bielkoviny nám pomôžu byť dlhšie sýte, nevyhladuje nás to tak, ako sladké koláče zvyknú. Ostaneme dlhšie plné a nebudeme mať potrebu znovu vyjedať. 

4. Pohyb patrí k životu

Viete čo mi pomohlo najviac, keď som mala chuť sa prejesť? Zamerať sa na nejakú činnosť. Zahrať sa s deťmi, začítať sa do knihy, alebo ísť von. Svieži studený vzduch a pohyb mi vždy urobili dobre fyzicky a mentálne. Pohyb k životu patrí. Štartuje vyplavovanie endorfínov, hormónov šťastia. Vidím ten rozdiel v užívaní si života, keď som sviatky preležala na gauči a keď teraz ideme na túru, či prechádzku, na bežky alebo lyže. Alebo keď si dám obľúbený tréning a potom studenú sprchu. 

Potrebujete nakopnúť?

Pozývam vás na svoj instagramový profil @janasimkovic, kde sa denne snažím motivovať k pohybu, cvičeniu a celkovo k zdravému životnému štýlu. Nie som dokonalá a nie vždy môj život vyzeral tak ako dnes. Baví ma cvičenie a pohyb, pretože mi prináša radosť a dáva energiu. 

K láske k pohybu, ale aj k jedlu vás budeme viesť aj v novoročnej Supershape Reštart výzve, podľa ktorej pôjdem aj ja. Pridajte sa ku mne, spoločne to dáme! Program vedený mnou a Michalom Páleníkom je zostavený odborníkmi z oblasti výživy a cvičenia tak, aby sa vám podarilo získať správne pohybové a stravovacie návyky, nevyhnutné pre vyformovanie tela a udržanie váhy bez obmedzovaní. Pridajte sa k nám a zmeňte svoj život!

Banner_Supershape Restart Vyzva 2023_1080x1080


Autor článku

Janašlm

Jana Šimkovičová

Píšem o tom, čo práve zažívam, a je toho veľa! Všetko sa v mojom živote točí okolo zdravého životného štýlu. Mám taký cieľ, a myslím, že reálny. Žiť spokojný, vyrovnaný a pohodový život. Ak to máte podobne, tak vás môžem na jeho ceste sprevádzať.

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 4 účinné tipy na „štíhle“ sviatky od Janky Šimkovič

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.