TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

4 tipy ako jesť menej a nebyť pritom hladný

redakcia

Ak viete, ako na to, potom chudnutie nie je žiadna veľká veda. Čo však robiť, ak prídete napríklad domov hladní či vystresovaní a chcete sa poriadne najesť? Poradí vám obľúbený výživový špecialista Michal Páleník.

4 tipy ako jesť menej a nebyť pritom hladný
Zdroj: Simona Hulmanová
14. OKT 2020

Ak sa potrebujete poriadne najesť, problémom sú oba extrémy – alebo máte priveľa jedla, alebo porcie tak malé, že ste aj po zjedení stále hladní.

To najnáročnejšie na chudnutí je práve nastavenie jedálnička tak, aby ste chudli, no zároveň sa necítili neustále hladní. Ako to spraviť? Prinášame vám 4 tipy k tomu, ako jesť menej a pritom mať pocit sýtosti.

1. Jedzte pomalšie

Žijeme v dobe, kedy máme neustále nedostatok času a všetko sa snažíme robiť rýchlo – aj jesť. Ak sa ale snažíte schudnúť, rýchle jedenie je kontraproduktívne. Existuje viacero vedeckých štúdii, ktoré preukázali, že rýchle jedenie je spojené s nárastom hmotnosti. Ľudia, ktorí jedia rýchlo, majú až o 115% vyššiu pravdepodobnosť obezity.

Chuť do jedla je kontrolovaná hormónmi v tele. Ak jete príliš rýchlo, hormóny nestihnú povedať vášmu mozgu, že je telo sýte a vedie to k prejedaniu. Pokiaľ ale jete pomaly, dokážete sa lepšie nasýtiť a v konečnom dôsledku toho zjete menej. Vďaka tomu viete lepšie kontrolovať kalorický príjem.

2. Nejedzte pri pozeraní televízie

Ak ste zvyknutí jesť pri pozeraní televízie, notebooku či sledovaní mobilu, máte väčšiu pravdepodobnosť, že toho zjete viac. Na jednej strane si nedokážete dostatočne vychutnať jedlo, na druhej si nevšímate náznaky toho, že ste plní. Ide napríklad o sledovanie toho, koľko vám zostáva na tanieri či fyzický pocit toho, že ste najedení.

Existujú viaceré vedecké štúdie, ktoré dokazujú, že ak vás pri jedení niečo rozptyľuje, zjete toho viac. Najlepšie je sústrediť sa pri jedle len na samotné jedlo a nezamestnávať mozog ďalšími aktivitami.

3. Jedzte potraviny s vysokým obsahom vody a vlákniny

Pri chudnutí je tiež dôležitý správny výber potravín. Niektorých kalorických jedál môžeme zjesť hromady a stále sa necítiť dostatočne najedení. Existujú však potraviny, ktoré nás dokážu zasýtiť lepšie a to aj pri zjedení menšieho počtu kalórií. Ide o jedlá s vysokým obsahom vody a vlákniny.

Typickým príkladom je zelenina a ovocie. Ku každému jedlu si dajte dostatočné množstvo čerstvej alebo varenej zeleniny – nie len, že do tela dostanete vitamíny a minerály, ale zároveň budete mať väčší pocit sýtosti.

Možno ste tiež počuli radu o tom, aby ste pred jedlom zjedli jablko a vďaka tomu toho zjedli menej. To preto, že jablko má vysoký obsah vlákniny a vody, vďaka čomu budete sýtejší.

Vhodné potraviny sú ale aj strukoviny ako fazuľa, šošovica či cícer. Tie obsahujú okrem vlákniny aj veľký počet bielkovín. Skúste ich pridať do svojho jedla a uvidíte, že sa budete cítiť sýtejší.

4. Tip Michala Páleníka: Pohár čistej vody

Na záver tu máme tip od výživového špecialistu Michala Páleníka. Prišli ste domov z práce, ste hladní a máte chuť okamžite niečo zjesť? Najskôr vypite pohár čistej vody a chvíľu počkajte. Uvidíte, že keď sa potom pustíte do jedla, zjete ho menej.

Dokazuje to aj vedecká štúdia. Ľudia, ktorí vypili dva poháre vody pred jedlom toho zjedli o 22% menej ako tí, čo vodu nepili. Voda zriedi vaše žalúdočné kyseliny a dokáže dostatočne zväčšiť objem žalúdka aby sa do mozgu vyslal signál sýtosti. Podobný efekt vyvolá aj to, ak pred jedlom zjete polievku.

Video v tomto článku s Michalom Páleníkom je súčasťou video seriálu TAJOMSTVO CHUDNUTIA, v ktorom nájdete 15 osvedčených rád pre trvalé schudnutie. Prístup k nemu získate ako BONUS ZADARMO pri zakúpení knihy ZDRAVÉ RÝCHLOVKY 2, spolu s 3 VZOROVÝMI JEDÁLNIČKAMI.

Infografika_Zdrave rychlovky 2_3 za cenu 1_640x360_Bonusy


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 4 tipy ako jesť menej a nebyť pritom hladný

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.