TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

4 malé tipy pre aktívnu relaxáciu

Jan Smetánka

Čas dovoleniek sa pomaly blíži a je ideálnou príležitosťou na vytvorenie nových návykov pre náš pravidelný odpočinok a relaxáciu v bežnom pracovnom režime. Áno, reč je o aktívnom odpočinku, čo znamená, že pre to musíme sami niečo urobiť.

4 malé tipy pre aktívnu relaxáciu
22. MÁJ 2014

Všetky nasledujúce jednoduché tipy majú svoj efekt, ak sa im venujeme v pravidelných "dávkach", zo začiatku napríklad len niekoľko minút denne. Ak sa to snažíme dobehnúť nasilu, napríklad cez víkend, raz za mesiac, len strácame čas.

Meditácia v ľahu

Tiež známa pod názvom Vipassana. Sadnite si do pohodlnej meditačnej pozície, prípadne si ľahnite na chrbát. Pomocou niekoľkých hlbokých nádychov a výdychov sa uvoľnite a vedome sledujte, čo sa vo vašom tele odohráva.

Spočiatku sa zamerajte na výrazné vnemy, ako napríklad dotyk sedacích svalov a nôh so zemou, postupne môžete prejsť k jemnejším telesným pocitom. Tradičným meditačným objektom je brucho a jeho prirodzené pohyby pri brušnom dýchaní - dvíhanie a klesanie.

Sledujte kvalitu zmeny týchto vnemov. Ak sa objavia akékoľvek myšlienky (budú sa objavovať neustále), nič sa nedeje, vráťte sa späť k objektu meditácie. Začnite napríklad po desiatich minútach, postupne cvičenia predlžujte.

Odporúčame prečítať: Objavte svoj vnútorný pokoj v meditácii

Meditácia pri chôdzi

Pri meditácii pri chôdzi platí rovnaký princíp ako pri meditácii v ľahu s tým rozdielom, že sledujeme vnemy na našich chodidlách pri pomalej chôdzi. Predstavte si svoje chodidlá a členky ako obrazovku, na ktorej práve beží zaujímavý program.

Experimentujte s rýchlosťou, spočiatku je vaša chôdza rýchlejšia, postupne sa upokojuje. Vyskúšajte to tiež pri bežných každodenných presunoch - vaša chôdza sa stane skúsenosťou a zážitkom, nie len nutnosťou či stratou času.

Uvoľňujúca ťarcha

Tento jednoduchý cvik vychádza z autogénneho tréningu. Pohodlne si ľahnite na chrbát a zaistite, aby vás počas cvičenia nerušila zima alebo iné nepohodlie.

Zamerajte sa najprv na pravú ruku, jej úplne uvoľnenie a s ním prichádzajúce pocity tiaže a ťažkosti.  Takto chvíľu zotrvajte. O chvíľu sa možno dostaví pocit, že je ruka taká ťažká, že ju nemožno ani zdvihnúť. To isté urobte aj s ľavou rokou, postupne s dolnými končatinami, trupom, hlavou a celým telom. Praktizujte trikrát denne tri minúty.

Chôdza naboso ako masáž nôh

Vyzujte si topánky a pri chôdzi striedajte rôzne povrchy - trávu, kamene, ihličie, piesok... Okrem toho, že je to príjemné, je to tiež jedna z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť pre svoje chodidlá. Pre zvýšenie efektu zatvorte oči a požiadajte partnera, aby vás sprevádzal,bez toho, aby vám vopred prezradil zmenu terénu.

Odporúčame prečítať: Barefoot: Objavte aj vy čaro behu naboso!

 

psychologie.cz

Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (Daniel St.Pierre)

 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 4 malé tipy pre aktívnu relaxáciu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články