TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

10 dôvodov, prečo dať šancu pilatesu

Mirka

Pilates tvrdil, že po desiatich lekciách pilatesu človek rozdiel cíti, po dvadsiatich ho vidí a po tridsiatich je majiteľom nového tela. 

10 dôvodov, prečo dať šancu pilatesu
6. MAR 2015

Prečo sa venovať pilatesu?

1. Ide o cvičenie s dlhou tradíciou

J. H. Pilates vytvoril špeciálne zostavy cvikov pre vojakov, ktorí boli zranení v prvej svetovej vojne. Išlo vlastne o formu rehabilitácie. Pilates sa pôvodne cvičil na strojoch, až neskôr prišiel Pilates s cvikmi, ktoré sa robili na podložke. Sám sa cvičeniu pravidelne venoval, vďaka čomu vyzeral a cítil sa skvelo do vysokého veku. Za tie roky pomohol pilates obrovskému počtu ľudí a skvalitnil ich život.

2. Pilates sa neustále vyvíja, ale podstata je rovnaká

V časoch, keď cvičenie vzniklo, žili ľudia iným spôsobom života. Preto je potrebné, aby sa pilates prispôsoboval potrebám dnešných ľudí. Čo sa aj deje. Stačí si spomenúť na Michaela Kinga, ktorý prepojil tradičné princípy pilatesu s modernými fitnes trendmi.

Pri cvičení je nevyhnutné dodržiavať základné princípy pilatesu. To znamená, že sa treba maximálne koncentrovať, pozície vykonávať precízne a kontrolovať ich správne prevedenie. Ďalšími princípmi sú dýchanie, plynulosť a centrum tela, resp. centrum sily. Tieto princípy zostávajú nemenné aj napriek tomu, že pilates ako metóda ide neustále dopredu.

3. Dôraz kladie na stred tela

Najdôležitejším princípom pilatesu je stred tela, centrum sily, ktoré je zdrojom energie. Ide o svaly brucha, chrbta a panvy. Tieto svaly poskytujú chrbtici a aj vnútorným orgánom oporu. Ak sú silné, človek nemá problém s bolesťou a existuje tiež menšia pravdepodobnosť zranenia.

4. Zlepšuje držanie tela a odstraňuje svalovú nerovnováhu

V porovnaní s inými druhmi pohybu je pilates, spolu s niekoľkými ďalšími cvičeniami (joga), odlišný v tom, že prioritou je posilnenie hlbokých svalov, čiže pohyb vychádza smerom zvnútra von. Ak sa tento princíp prepojí s ostatnými (kontrola pohybu, jeho plynulosť), dochádza k rovnomernému posilneniu celého tela, odstráneniu svalovej nerovnováhy a s ňou súvisiacej bolesti. Pravidelné cvičenie pilatesu prirodzene zlepšuje aj celkové držanie tela.

5. Má pozitívne účinky na psychiku

Pilates je desiatkami rokov overené cvičenie, ktoré zlepšilo kvalitu života mnohým ľuďom. Patrí do kategórie body and mind, čiže jeho úlohou je zamerať sa nielen na telesnú, ale aj duševnú stránku človeka. Pri cvičení sa človek uvoľní a zabudne na starosti bežného života.

6. Štíhlejšie a pevnejšie telo

Pilates síce nie je program určený na chudnutie, ale pravidelným cvičením dochádza k spevneniu a zoštíhleniu problematických partií ako zadku, brucha či stehien. Samozrejme, pozornosť je venovaná aj posilneniu ostatných častí tela.

7. Odstraňuje bolesť a je prevenciou osteoporózy

Pilates je pôvodne rehabilitačné cvičenie, a preto je vhodné pre ľudí, ktorí majú problém s bolesťou chrbta. Tá je najčastejšie dôsledkom životného štýlu spojeného s nedostatkom pohybu. Jednotlivé pozície sú zamerané na rovnomerné posilnenie všetkých svalov, vrátane hlbokých. Zároveň je pilates prevenciou osteoporózy.

8. Pilates je vhodný pre všetkých

Pilatesu sa venujú mladí, starí i profesionálni športovci. Jednotlivé pozície sa dajú individuálne prispôsobiť, čiže je to cvičenie určené naozaj pre každého. Tí, ktorí majú problémy s pohybovým aparátom, sa môžu venovať špecializácii pilates medical alebo pilatesu na strojoch.

9. Dodáva energiu

Pilates je komplexné cvičenie, ktoré stimuluje chrbticu a svaly, krvný obeh a uvoľňujú sa pri ňom hormóny šťastia. Vďaka tomu získa človek pozitívnu energiu.

10. Zlepšuje výkon

Pilates cvičia aj mnohí elitní športovci, pretože pozitívne vplýva na výkon a zároveň znižuje riziko vzniku zranenia.

Odporúčame prečítať: Pilates na strojoch je účinnejšie aj pre zdravotne oslabených


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 10 dôvodov, prečo dať šancu pilatesu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.