Zapoj sa do REŠTART VÝZVY v špeciálnom predpredaji len do konca roka a získaj DARČEK ZADARMO

REŠTART VÝZVA 2025

Nepáči sa mi mýtus o tom, že joga je náboženstvo

Mia

Do redakcie nám prišiel mail so zaujímavým článkom. Taktiež s otázkou, či by sme to mohli uverejniť. Po prečítaní tohoto príbehu a úvahy zároveň, sme si povedali, že áno. Stojí to za to.

http://www.sxc.hu/photo/1098576
27. JUN 2011

Vždy ma zaujme a niekedy aj prekvapí, keď niekto o niečom zmýšľa úplne inak. To neznamená nesprávne, len inak. Aj nedávno som sa stretla s takým odlišným pohľadom na vec.

Stretla som pár dievčat na jednom zo športových workshopov, ktoré z času na čas absolvujem. Cez obednú pauzu došla reč na to, že aj napriek tomu, že pravidelne športujú, cítia, že majú veľmi skrátené svaly. Čo im vadí.

Tak som sa ich opýtala, či skúsili cvičiť jogu. Keďže som inštruktorka power jogy skúsila som im opísať, v čom spočíva čaro a úspech jogy. Cvičením jogy sa aktívne zapája celé svalstvo, hlavne hlboký stabilizačný systém. To má za následok zlepšenia pružnosti tela i svalového napätia. Aj to je jeden z dôvodov, prečo jogíni po určitom čase strávenom cvičením dokážu predviesť také pozície, pri ktorých sa nám hlava zakrúti.

Čo nasledovalo po mojom vysvetlení, to by som ako reakciu, teda aspoň ja vôbec nečakala. „Vieš, znie to naozaj zaujímavo, ale ja som kresťanka, a tým by som išla proti svojej viere,“ odpovedala jedna z nich. „Presne tak. Ja tiež nemám záujem utiekať sa k modlitbám k inému bohu a nedajbože k nejakým meditáciám. Chcem si zacvičiť, a nie celú hodinu rozjímať,“ reagovala druhá.  

Priznám sa, že doteraz som sa ešte nestretla s takýmto názorom. „Baby, ale joga nie je náboženstvo. To nemá s žiadnou vierou, ani vierovyznaním nič spoločné,“ oponovala som im so snahou dozvedieť sa, odkiaľ pochádza ich názor. „Boli ste niekedy na nejakej hodine? Alebo ste čítali niečo v tomto duchu?“.

„Mojich rodičov varoval pán farár, že práve jogou lákajú ľudí od nášho náboženstva. Neboli by nadšení, keby som išla na takúto hodinu. A nemám rada, keď ma niekto na niečo nahovára!“ tak to bola reakcia tretej z nich. A odišli.

Tak aj to je názor na vec. Ja by som rada priblížila môj pohľad na túto „problematiku“. Vychádzajúci z kníh, materiálov, ktoré som študovala na skúšku, a ktorým sa rada venujem aj vo svojom voľnom čase.

V joge sa za najvyšší cieľ snaženia považuje poznanie. Najväčšou prekážkou na ceste k poznaniu je sebectvo a zdôrazňovanie svojho „ja“. Pokiaľ ide o duševný rozvoj človeka, pohľad na jogu býva skreslený. Joge nie je nič vzdialenejšie ako únik od reality.

Samotní veľkí jogíni boli vždy odporcami slepej viery, dogmatizmu. Tvrdili, že každý človek má skryté schopnosti sám poznať pravdu o sebe a ostatnom svete. Vynucovanie viery bez poznania považovali za zvádzanie na scestie a duševné zotročovanie.

Joga je vhodná pre každého, bez ohľadu na zdravotný stav, či náboženské presvedčenie. Vyrovnaná myseľ neprotirečí žiadnemu vierovyznaniu.

Navyše v západnej civilizácii, v ktorej sa pohybujeme sa cvičia formy jogy, ktoré sa zameriavajú skôr na fyzickú stránku. Napríklad taká powerjoga sa charakterizuje ako štýl cvičenia, ktoré je oslobodené od klasickej filozofie jogy a venuje sa prioritne fyzickému aspektu. Ashtanga joga, iný druh jogy sa vyznačuje hlavne svojou dynamikou a považuje sa za jeden z fyzicky najnáročnejších.  

Ak ste náhodou vo svojom fitku videli skupinku ľudí, ktorá sedí v tureckom sede s rukami na kolenách a všetci prítomní majú zatvorené oči, určite nejde o modlitbu :) Zvyčajne na začiatku každej hodiny prebiehajú dychové cvičenia, pretože správne dýchanie je pri cvičení najdôležitejšie.

Správne by sme mali jogu vnímať ako niekoľko rokov uznávané umenie, ako unikátnu a efektnú formu cvičenia.  

Mojim záujmom nie je presviedčať ľudí o niečom, čomu možno práve ja holdujem. Len som cítila vyjadriť potrebu, že cvičenie jogy naozaj pomáha, po fyzickej aj psychickej stránke. A trochu aj zbúrať mýtus o tom, že joga je akýsi druh náboženstva. Koniec koncov, najlepšie bude, ak sa o tom presvedčíte na jednej z jej hodín....

Autorka je inštruktorka powerjogy


DISKUSIA K ČLÁNKU (6)

Diskusia k článku - Nepáči sa mi mýtus o tom, že joga je náboženstvo

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

Martin Ďuriš
Martin Ďuriš
 10.8.2011 11:01

Pokračovanie textu 2:

Nikdy by sme nemali úplne uveriť skúsenosti či názoru niekoho iného pokiaľ si to sami na sebe nevysúšame. Myslím, že to platí s veľa vecami v živote.

Som veľmi rád, že už aj v menších mestách na Slovenksu sa aj ľudia, ktorí chodia do kostola zaujímajú o Jogu a vnímajú ju pozitívne. To sú naozaj dobré správy. Budem dúfať, že sa už nebudeme v budúcnosti toľko Jogy ako aj iných a metód z celého sveta báť. Tieto rôzne metódy plné prastarej múdrosti nám môžu silno pomôcť posunúť sa o krok ďalej v našej vlastnej evolúcii. Budem silno veriť, že naše deti už nebudú vychovávané v takom strachu a nevodomosti v akej sme boli my a že sa o našich detí samotných dokážeme veľa naučiť.

 
Martin Ďuriš
Martin Ďuriš
 10.8.2011 10:58

Pokračovanie textu: Joga nám neurčuje smer, ale práve naopak, oslobodzuje nás a napáda k ceste, ktorá je nášmu srdcu a bytiu najbližšia. Joga nie je náboženstvo. Joga tu bola dávno pred hinduizmom ku ktorému sa teraz hlavne priradzuje. Aj keď filizofia jogy, hinduismus či buddhizmus majú k sebe blízko. Je veľa foriem Jogy a naozaj niektoré sa veľmi podobajú náboženstvu. Ale čo je filozofia, čo náboženstvo a čo fanatizmus, to by bolo na dlho. Dokonca aj z Jogy sa dá spraviť dogma. Človek je taký aj taký. A my ľudia máme naozaj veľmi "špeciálne" schopnosti. Aj na Slovensku sú určité odvetvia Jogy, ktoré už idú podobným dogmatickým smerom. Čo nehovorím, že je zlé ani dobré. Každý ma svoju cestu a vyhovuje mu niečo iné. Hovorím len, že to nie je vôbec potrebné ak sa chce človek venovať Joge. Neplatí, že ten kto chce rozumieť Joge hlbšie musí si adaptovať niečo náboženské. Joga je veda o živote, ktorá nás pomáha liečiť na rôznych stupňoch.

Dokonca aj Pápež Ján Pavol II. si chcel zlepšiť zdravotný stav a chel si skúsiť zacvičiť Jogu žiadajúc o to jednoho z najvplynejších jogových učiteľov tejto doby B.S.K Iyengara. Joga nie je len cvičenie, ale aj silná a účinná terapia. Autoritám vo Vatikáne sa to však nepáčilo a tlačili na B.S.K Iyengara udržať všetko v tajnosti ak by sa stretnutie uskutočnilo. Súhlasil, ale tak isto povedal, že keď sa ho niekto bude pýtať, nebude klamať. To by bolo proti filozofii jogína. Vatikán nakoniec odmietol. Pápež Ján Pavol II. a B.S.K Iyengar ostali priateľmi. ( Light on Life, B.S.K Iyengar )

Niekto si chce len dobre zacvičiť, niekto ponaťahovať telo zo sedavého zamestnania, niekto sa chce naučiť lepšie dýchať alebo koncetrovať, ukľudniť svoju myseľ, a niektorí zvedavci sa rozhodnú ísť ďalej a hľadajú hlbšie odpovede. Toto všetko Joga ponúka. Joga naozaj ponúka veľa. Avšak, čo si z toho vyberie človek, je už len na ňom.

Ja sám sa snažím pomôcť Joge v našj kultúre. Nepridružujem sa k žiadnemu náboženstvu či vierovyznaniu, cítim sa absolútne slobodný. Myslím, že aj tak si človek môže riešiť Svoje duchovno. Nemusíme sa niekam zaradzovať ak chceme ísť hlbšie, názvy a pojmy nie sú až tak podstatné. Ľudí sa snažim naučiť metódu ako sa stať vedcami vo vlastnej laboratórii života, vedieť sa vyznať vo svojom vnútri ako aj v okolí. Nič viac, nič menej. Každý nech si vyberie sám kam chce ísť. Je to o Vlastnej skúsenosti. Nikdy by sme nemali úplne uveriť sk

 
Martin Ďuriš
Martin Ďuriš
 10.8.2011 0:07

Páči sa mi tento príspevok. Ja sám mám veľa nie príliš pozitívnych skúsenosti s odsudzovaním Jogy. Aj keď je to veľmi citlivá téma, myslím že by sme sa jej nemali vyhýbať. Je to veľmi zaujímavá téma na otvorenú a mieromilovnú diskusiu medzi kresťanskou komunitou a ľuďmi, ktorí sa snažia pomôcť našej spoločnosti práve cez Jogu. Ovplyvňovanie ľudí niektorými cirkevnými autoritami sa zdá veľmi diskutabilné. Veľa ľudí ma silný negatívny názor na niečo čo ani vlastne nepozná. Len im to proste niekto povedal, a to nie je vždy najšťastnejší prístup k životu a veciam ako takým. Prečo sa tak naozaj deje? Čoho sa cirkev tak bojí?

Ako človek, ktorý sa hlbšie zaoberá Jogou, stretol som sa na Slovensku s rôznymi silnými názormi, ktoré ma naozaj veľmi zarazili. Joga je naozaj vnímaná mnohími ako nepriateľ, niečo čo stojí proti kresťanskej viere. A to je najväčší mýtus o Joge s akým sa u nás stretávam.

Kto ho vytvoril a prečo? Prečo sa cirkevný "duchovný" vodcovia tejto metódy tak boja? Filozofia Jogy má hlboký rešpekt ku každému vierovyznaniu na našej planéte, kresťanskej viere nevinímajúc. Filozofia Jogy a kresťanská viera má naopak veľa spoločného. Prečo nám teda niekto tak silno bráni učiť sa spoznávať samých seba, túto realitu, učiť sa vyvíjať ako ľudské bytosti, prečo nás nepovzbudzujú k vlastnej skúsenosti ale naopak do nás od malička niekto sústavne vštepuje strach, ktorý nás toľko zväzuje?

To sú otázky na ktorú je jednoduchá odpoveď. Najhorší je na tom fakt, že tento úmysel vyšších autorít bráni pohybu informácii a vytvára v ľuďoch len dogmatickú ilúziu. Keby ľudia mali naozaj skutočný prístup čo je dobré pre ich zdravie, ako sa liečiť na všetkých úrovniach svojho bytia, fyzickom, mentálmom alebo aj duchovnom, verím, že by naša spoločnosť by mohla byť v lepšom stave ako sa práve nachádza v súčastnosti. Nerozumieme veciam okolo nás a naučili sme sa veci radšej ignorovať ako ich riešiť. Ale pozrime sa v akom stave je rodina ako celok, naše deti. Duchovno je len jeden z našich ďalších zmyslov. Tak isto ako zrak, čuch, sluch, atď... je tu aj intuícia. Prečo sa tento praveký zmysel toľko snažíme potláčať? Strach z neznáma? Príliž mentálne náročné? Možno...

Po celom svete cvičia Jogu ľudia rôzneho vyznania. Kresťania, muslimovia, buddhisti, židia, hinduisti, ktokoľvek s otvorenou mysľou a úmyslom "Cítit sa Dobre". Joga n&

 
Zdravicko
Zdravicko
 28.6.2011 21:10

Ja sa priznam, ze ked som prvakrat pocula o joge tiez som si ju spajala s nabozenstvom. Tiez ma odradzali meditacie, som si myslela, ze je vlastne o tom je joga. Nastastie som svoje domienky zvratila a teraz spokojne cvicim powerjogu smajlik - 14 smajlik - 18

 
Mia
Mia
 28.6.2011 10:51

Oľga Končická: Vidim, ze nie som sama kto sa s tym stretol. Nejdem tvrdit ze joga je to najlepsie cvicenie na svete, lebo je tu aj kopec inych, skvelych.. .Len mi je naozaj luto ked si niekto takymi "dezinformaciami" zatvara dvere pred urcitymi vecami.
A som rada, ze tu bojuje niekto so mnou smajlik - 14

 
Oľga Končická
Oľga Končická
 28.6.2011 7:30

Je úplne pravda, o čom píšeš, sama som túto situáciu zažila, keď mi známa rozprávala, že keď sa jej svokra dozvedela, že chodí ku mne na jogu, zakázala jej ju, lebo pán farár má o tom inú mienku a vydierala ju tým, že keď pôjde cvičiť, nepostráži jej deti. smajlik - 12 Joga sa začína pomaly udomácňovať aj v našich podmienkach, je len otázkou času, kedy ju inštruktori nebudú musieť obhajovať a cvičenci ju budú propagovať sami. Cvičím už aj na dedinách a niektoré ženy z nich chodia aj do kostola a presvedčili sa o opaku.