Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Motivátorka Janka Šimkovič: Na celkovú zmenu potrebujeme hlbší dôvod

Barbora Volná

Dodržiavanie princípov zdravého stravovania, tiež cvičenie v lete je pre mnohé ženy náročnejšie ako napríklad v jari alebo na jeseň, keď je počasie miernejšie. Ako to má so stravovaním, disciplínou i motiváciou v rámci pohybu Janka Šimkovič?

Motivátorka Janka Šimkovič: Na celkovú zmenu potrebujeme hlbší dôvod
Zdroj: Natália Jakubcová pre Supershape
27. JUL 2023

Leto je v plnom prúde a všade číha plno „nástrah“, či už sa bavíme o dovolenkách a all inclusive stravovaní, zmrzlinách alebo kokteiloch...

Je lepšie si dať ako sa sužovať, ale tak normálne s mierou. V lete sme náchylnejší na prijímanie jednoduchých cukrov, preto je dobré dopĺňať ich bielkovinami a zeleninou. Takže za mňa na dovolenke sledovať, čo jeme, a ak sa dá, pridať bielkoviny a vlákninu. A keď sa bavíme o alkohole, ktorý obsahuje len prázdne kalórie, skúsme si vyberať namiesto sladkých kokteilov typu Piňa Colada, obsahujúce v jednom nápoji toľko kalórií ako jeden obed, radšej suché víno a vyhnúť sa sladkým drinkom.

Mnohé z nás dovolenky ešte len čakajú. Existujú nejaké skratky ako rýchlo zhodiť nejaké to kilo?

Ja už skratkám neverím. Existujú cesty, áno. Môžeš dvojfázovo cvičiť, môžeš si nechať upraviť stravu tak, aby to šlo čo najrýchlejšie. Ale otázka znie – koľko to vydržíš? Dokážeš tomu prispôsobiť svoj bežný život? Závisí aj od toho, v akých podmienkach človek žije. Pokiaľ má žena veľa voľného času a dokáže sa samej sebe toľko venovať, určite môže mať aj ten progres väčší. Väčšina žien je však zavalená prácou, povinnosťami, počas prázdnin aj výletmi... A iné skratky? Opäť by sme skončili pri diétach. 

V lete sme náchylnejší na prijímanie jednoduchých cukrov, preto je dobré dopĺňať ich bielkovinami a zeleninou.

Riešením je mať pohyb ako životný štýl. Aj ty s rodinou zvykneš tráviť prázdniny a leto aktívne.

To bola tiež len cesta. Nikdy som sa nehýbala pravidelne. Prichádzali výčitky a hovorievala som si: Jana, čo si ty za slabocha? Veď si bola cvičiť pred dvomi týždňami... Nič nedokážeš vydržať! Ten moment zlomu príde obvykle vtedy, keď prevážia iné ako len motivačné prvky. Prvotne to býva o tom, že človek chce schudnúť. Vždy však v zmene musí byť akýsi hlbší dôvod, ktorý nám pomôže uvedomiť si, kvôli čomu to robíme. Aj u mňa „to hlbšie“ prišlo vtedy, keď som zistila, že sa vďaka cvičeniu cítim oveľa lepšie a je zo mňa taký iný človek. Schudnutie je silný faktor, ale nemusí ako motivácia vydržať.

Janka Šimkovičová

Je pravda, že pohyb má tú silu meniť vnímanie a psychiku, otvára nové obzory a dovolím si povedať, že z nás robí iných ľudí.

Keď sa ma ľudia pýtajú, či majú skôr riešiť stravu alebo pohyb, vždy odpovedám – hýbte sa. Hovorí sa, že stravu máme zlú, ale málokto má naozaj katastrofálnu stravu. Pokiaľ chceme niečo upraviť, veľa sa aj samo zmení práve tým pohybom. Mení mentálnu stránku a uvedomovanie si. Aj u mňa s pohybom prišla úprava stravy. Pohyb dokáže človeka viesť nielen ku zmene jedálnička, ale aj k zamysleniu nad celkovým životným štýlom. Napríklad: čo by mi pomohlo viac vládať? Bežci začnú prirodzene inklinovať k zdolaniu pretekov a začnú riešiť výkon – upravia príjem sacharidov, aby vládali, tiež zapracujú na regenerácii – kvalitnom spánku. S pohybom príde mnoho „aha momentov“, kedy sa človek začne zamýšľať nad tým, čo zmeniť, aby bol lepší. Kľúčový je však pohyb – privedie nás k rôznym pozitívnym zmenám.

S pohybom príde mnoho „aha" momentov, kedy sa člove začne zamýšľať nad tým, čo zmeniť, aby bol lepší. Kľúčový je však pohyb - privedie nás k rôznym pozitívnym zmenám.

Zdravý životný štýl má obrovské množstvo benefitov, tiež je však plný mýtov – pri ktorom najviac krútiš hlavou?

Pri rôznych štýloch stravovania. Keto, paleo a mnohé ďalšie. Sú typy ľudí, ktorí sa v nich nájdu a vyhovujú im, no nemyslím, že sú pre každého. Vždy si treba uvedomiť v akých podmienkach fungujeme, a či vieme pri danom štýle stravovania vydržať. Ak čo i len trochu zapochybujeme, dajme od toho ruky preč. A čo sa týka mýtov, dlhé roky nás strašili aj večerným jedením. Vždy to však závisí od spôsobu života. Nedá sa mať veci nalinajkované. Ak prídem o siedmej večer domov a ešte si dám tréning, určite nepôjdem hladná spať len preto, že niekto vyhlásil, že večer sa nemá jesť. V dni, kedy netrénujem, si opäť dám večeru, asi už nie v takom kalorickom príjme ako keď cvičím, ale to je tiež niečím opodstatnené. Večera je však dôležitým jedlom dňa. Dobré je riadiť sa aj intuíciou. Najlepšie je, keby sa nám podarilo jesť najneskôr 2 hodiny pred spánkom.

Štíhlosť nie je len o strave, je aj o pohybe. Aké cvičenie je podľa teba na formovanie tela najlepšie?

Pokiaľ sa bavíme o formovaní tela, odpoveďou je – silový tréning. Pri ňom vidím najväčšie výsledky aj sama na sebe. V našom Supershape Premium členstve máme desiatky účinných tréningov, ktoré cvičím pravidelne. Premium členovia majú prístup ku všetkým video tréningom, jedálničkom, výzvam a e-knihám s receptami. Pravidelne do Premia pribúda nový obsah v podobe nových video a LIVE tréningov. Kedže sa staráme aj o edukáciu, k dispozícii máme aj prednášky na tému cvičenia, stravovania, ale aj duševného zdravia, či psychosaomatiky. Je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na naše výsledky, a tým sa venujeme, aby tie naše ciele a výsledky boli pre každého na dosah. 

Viac podnetných myšlienok a tipov od Janky nájdete na Instagramovom profile @janasimkovic, kde sa snaží inšpirovať a motivovať k zdravému životnému štýlu a pohybu aj ďalšie ženy.

Jana Śimkovič - instagram

Aj vy môžete cvičiť účinne a v pohodí domova! V rámci Supershape Premium členstva získate neobmedzený prístup k desiatkam hodín profesionálnych video tréningov, vedeným výzvam a jedálničkom od výživových špecialistov. Účinné tréningy na spaľovanie tuku a spevnenie tela, taktiež všetky programy na domáce cvičenie, máte k dispozícii v online fitku Supershape

Supershape Premium


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Motivátorka Janka Šimkovič: Na celkovú zmenu potrebujeme hlbší dôvod

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.