Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Milovníčka pohybu Janka Šimkovič: Diéty nám ničia telo a degradujú osobnosť

Barbora Volná

Sama si prešla hladovkou, jedným jablkom denne i neslávne známou diétou spočívajúcou v jedení kapustovej polievky. Čo stojí za úspešnou zmenou myslenia i životného štýlu očami tejto obľúbenej trénerky?

Trénerka Janka Šimkovič: Diéty nám ničia telo a degradujú osobnosť
Zdroj: Natália Jakubcová pre Supershape
4. AUG 2023

Janka, ty si zástankyňou udržateľného stravovania a veľmi rada ľuďom otváraš oči v rámci diét a ich nefungovania...

Keď som bola mladšia, premýšľala som v zmysle ako sa k cieľu dostať čo možno najrýchlejšie. Nepremýšľala som nad dôsledkami, ktoré môžu prísť. Dnes už viem, že rýchle riešenia nemusia byť tie trvalé. A platí to aj pri stravovaní, keď chceme niečo dosiahnuť s hmotnosťou, ale aj všeobecne. Našťastie, existujú aj iné ciele. Všímam si, že mnohé dnešné nechcú už len schudnúť, ich cieľom je napríklad aj to, že chcú pribrať svalovú hmotu alebo mať pevné telo. Pri všetkom platí, že to chce čas. Je to ako s učením sa nového jazyka, nevieme zmeniť veci z hodiny na hodinu, niekedy ani z mesiaca na mesiac a niekedy ani z roka na rok.

Tieto poznatky si nadobudla rokmi skúseností, no takmer všetky sme si prešli rôznymi nezmyselnými diétami. Prezraď nám tie svoje.

Tiež som sa utiekala k diétam, vyrastala som v časoch, kedy vládla diétna kultúra a o výžive chýbali informácie. Ak si už aj nejaké našla, boli len čiastkové. Skúsila som od jedného jablka denne asi všetko až po kapustovú polievku. Keď som bola tínedžerka, diéty boli neskutočne propagované.

Vyrastala som v časoch, kedy vládla diétna kultúra a o výžive chýbali informácie. Skúsila som od jedného jablka denne asi všetko až po kapustovú polievku.

...a aj tak sme vďaka nim vždy všetky skončili s kilami navyše.

To sme zažívali zakaždým, no stále nám to v tom čase ešte „nedopínalo“. Čo sa týka diét, vždy sa mi kilá vrátili, dokonca som vždy získala ešte aj niečo navyše. Chvalabohu, žijeme v dobe, kedy to tak byť nemusí. Dnes máme toľko informácií, že musíme selektovať, ale ak máme okolo seba ľudí, ktorí nás vedia nasmerovať, je to skvelé. Aj ja som týmto spôsobom zistila, že diéty nefungujú. Treba si to nejakým spôsobom upratať.

Janka Šimkovičová

Ženy na celom svete robia jeden zásadný problém – keď chcú schudnúť, prestanú jesť v zmysle – uberiem zo stravy – uberiem z tela.

Je veľmi jednoduché sa zaprieť a nejesť. Pre mnohé ženy je to dokonca ľahšie ako sa nastaviť na dlhodobé riešenie. Býva náročné jesť 5-krát denne, vždy sa však dá spojiť napríklad olovrant s obedom alebo desiata s raňajkami. Je dobré dodržať pravidelnosť v rámci 3 jedál denne. Niekedy je to náročnejšie ako nejedenie, no z dlhodobého hľadiska to má väčší efekt ako diéta s krátkodobým účinkom. Natrápiš sa pri nej, skončíš s jojo efektom a väčším podielom tuku.

Je veľmi jednoduché zaprieť sa a nejesť. Pre mnohé ženy je to dokonca ľahšie ako sa nastaviť na dlhodobé riešenie.

Jedna vec je vplyv na organizmus ako taký, druhá vec je psychika a vzťah s jedlom. 

To, že diéty degradujú osobnosť, je ďalšia kapitola. Stále ti akoby potvrdzujú, že si neúspešná. Vzorec: snažím sa a nevyjde to, sa totiž opakuje stále dookola. To rozhodnutie – chcem so sebou niečo urobiť, je po týchto diétnych neúspechoch ešte o niečo ťažšie. Diétami si tiež vieme totálne pobabrať metabolizmus, a keď sa budeme snažiť nastúpiť na tú „správnu“ cestu, môže sa stať, že to nebude možné, lebo nám už metabolizmus nebude správne pracovať. V mnohých prípadoch sú na vine aj tabletky, prášky na chudnutie alebo rôzne náhrady jedla.

Takže diéty za teba nie.

Akokoľvek sa na to pozriem, v diétach cítim veľkú neslobodu. Za tie roky to už viem porovnať, vidím to aj v našich výzvach. Letná výzva je preto taká úspešná, lebo v nej ženy necítia tlak. Dostávame spätnú väzbu, že zrazu si neodopierajú, zrazu jednoducho jedia! Sú spokojnejšie, vládzu cvičiť a majú výsledky. Necítia frustráciu ako pri diétach, kde sa musia neustále sledovať a odopierať si.

Viac podnetných myšlienok a tipov od Janky nájdete na Instagramovom profile @janasimkovic, kde sa snaží inšpirovať a motivovať k zdravému životnému štýlu a pohybu aj ďalšie ženy.

Jana Śimkovič - instagram

Aby ste sa aj vy mohli tešiť z výsledkov, v obľúbenej Supershape Letnej výzve vám podávame vám šikovný návod i pomocnú ruku. Čaká vás 28 dní, počas ktorých vás budeme sprevádzať krok za krokom pod vedením výživovej špecialistky a profesionálnych tréneriek. Dostanete k tomu všetky potrebné cvičenia, ako aj chutné jedálničky a fit recepty, tak aby ste dosiahli vytúžené štíhle, pevné a zdravé telo. Zmeňte svoj život k lepšiemu! 

Banner_Letna Vyzva 2023_1080x1080


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Milovníčka pohybu Janka Šimkovič: Diéty nám ničia telo a degradujú osobnosť

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.