Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Každá zmena si žiada správne návyky a rutinu: Máme návod priamo od odborníka

Ako sa hovorí, sme tým, čo opakovane robíme. Ako docieliť, aby sa z nášho návyku stal zvyk? Odpoveď ponúka výživový poradca značky VJEM, Michal Drdúl.

cviciaca-zena-joga
Zdroj: AdobeStock
26. JAN 2023

Nič v živote neprichádza zadarmo, skratky neexistujú, preto aj budovanie návykov vyžaduje zmenu myslenia. Návyky robíme automaticky, bez toho, aby sme nad nimi siahodlho premýšľali – sú našou súčasťou. Asi ráno nepolemizujete, či si umyť zuby alebo nie, jednoducho to urobíte, však?

Ako na úspešnú rutinu?

1. Najdôležitejšie je stanoviť si cieľ, ku ktorému sa pomocou rutiny dostanete. Vaše PREČO. Viete, prečo si chcete rutinu osvojiť?

2. Ak máte prečo, zamyslite sa nad tým, AKO to urobíte. Vedome si naplánujte kroky s vidinou očakávaného výsledku. Túto presne zadefinovanú rutinu je potrebné pravidelne opakovať.

3. Stanovte si v rámci rutiny frekvenciu, ktorú viete z dlhodobého hľadiska dodržať.

4. Rozmeňte si cieľ na viacero menších merateľných cieľov.

5. Sledujte vývoj vášho snaženia na každodennej báze, zaznamenávajte si vašu cestu a jej progres.

Výsledok stojí na každodenných rozhodnutiach

„Každý deň si vytvárame nové návyky a záleží aj na malých rozhodnutiach. Či nám naše návyky slúžia alebo nie, zistíme veľmi jednoducho. Stačí ak sa pozrieme na svoj život. Aké výsledky dosahujeme v rámci toho, čo sme si zaumienili. Získanie návyku chvíľu trvá a chce to tréning,“ objasňuje Michal Drdúl z VJEM a zároveň dodáva, že každý, aj malý úspech, treba osláviť. Odmena po osvojení návyku môže byť aj našou motiváciou. Nutričný expert zároveň upozorňuje aj na prípadné úskalia, s ktorými sa môžeme stretnúť na ceste ku zmene.

Na čo si dávať pozor, aby ste nezmarili výsledky vášho snaženia?

1. Neschopnosť rozdeliť si cieľ na menšie časti. Stanovenie priveľkého cieľa. Výsledky sú v nedohľadne, neprichádzajú tak rýchlo ako by ste chceli, tak sa vzdáte.

2. Snaha zmeniť veľa návykov naraz. Myslíte si, že musíte všetky návyky zmeniť naraz? Nie, je to nemožné a vedie to k frustrácii. Treba si osvojiť najskôr jeden návyk, a potom po malých krôčikoch ďalší.

3. Nevedomosť ohľadom cyklu vytvárania návykov. Návyk vzniká na základe vzorcov myslenia. Zmena a dodržiavanie rutiny vedie k pocitom a emóciám. Nakoniec si nový návyk osvojíte. Je to proces.

4. Výhovorky. Nemám čas, peniaze, priestor, možnosti… Čas, peniaze či zdravé fit telo v živote nemáte hlavne kvôli tomu, že ste sa v minulosti vyhovárali na okolnosti.

Prečítajte si aj článok: Ako na svaly a vyformované telo? Kľúčové sú tieto faktory!

Dobre naplánovaná rutina vedie k lepšiemu životu

Návyky podporujú konzistentnosť, sebaovládanie, budujú disciplínu a zvyšujú produktivitu. Začať môžete vždy, odporúča sa nastoliť si najskôr jednoduchšiu rutinu, ktorá pomôže k získaniu disciplíny v živote. „Začnite napríklad rannou rutinou, ktorá bude pozostávať z nenáročných krokov. Tým prvým je, že vstanete a vypijete pohár vody. Spravíte si napríklad minútový strečing. 5x sa zhlboka nadýchnete. A tento proces budete opakovať deň čo deň, týždeň, mesiac... až sa z rutiny stane automaticky niečo, čo robíte bez toho, aby ste nad tým premýšľali,“ radí člen tímu značky VJEM.

Máme pre vás jednoduchú FIT RUTINU!

1. Vždy, keď prídete domov, predtým ako vojdete do domácnosti, 2-3x sa prejdite okolo domu alebo si nastavte časovač a doprajte si svižnú 10 minútovú prechádzku.

2. Naplánujte si 1-3 aktivity, ktorým sa v rámci zdravého životného štýlu budete venovať na ďalší deň.

3. 3 hodiny pred spaním nejedzte.

Pri plnení vašich FIT výziev vám pomôžu aj slovenské doplnky výživy VJEM, ktoré si môžete objednať pohodlne online.

Tak čo poviete, skúsite to s nami? Vytvorenie návyku v rámci cvičenia a zdravého stravovania vedie k disciplíne a väčšej spokojnosti v každej sfére života.

Pri vašom životnom štýle vám pomôžu aj doplnky výživy prémiovej kvality. Nájdete ich u slovenskej značky VJEM. Proteíny, raňajkové kaše, 100 % orechové krémy, suplementy ako vitamíny či tréningové doplnky vyskladané odborníkmi – to je VJEM.

produkty-VJEM


Autor článku

vjm

Vjem.sk - Výživové produkty

Za značkou VJEM stoja dlhoroční odborníci s bohatými skúsenosťami, ktorí vytvorili líniu s komplexným špeciálnym zložením. Jeho obsah tvoria zdravé zložky zamerané na správne fungovanie organizmu a maximalizovanie jeho výkonu a potenciálu. Nechýba proteín, prírodné zložky bez cukru, pridanej chémie a iných zbytočných aditív. Zdravé, čisté doplnky bez kompromisov v zložení pre vaše nové, lepšie JA.

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Každá zmena si žiada správne návyky a rutinu: Máme návod priamo od odborníka

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.