Trénujte svoj mozog a predchádzajte demencii. Je tu neurobik
S previnilým úsmevom odpovedáte milej pani na zdvorilostné otázky, len si neviete spomenúť na jej meno? Zabudli ste na názov filmu, ktorý ste videli minimálne päťkrát? A čo zabudnutý PIN kód, rodné číslo či vlastná ŠPZ?
Problém! Verte, alebo nie, môžeme si zaň sami. Zabúdame preto, lebo väčšinu činností robíme automaticky. Náš mozog lenivie. Ako mu pomôcť bez toho, aby sme museli lúštiť krížovky, či hrať pexeso?
Neurobik je systém niekoľkých jednoduchých cvičení, ktoré pomáhajú mozgu zostať v dobrej kondícii, a tak predchádzať napríklad demencii v neskoršom veku. Pri tomto tréningu nemusíte riešiť logické hádanky, lúštiť krížovky alebo sa učiť niečo naspamäť. Neurobik používa na stimuláciu mozgu ľudské zmysly (zrak, čuch, chuť, hmat atď.). Na vykonávanie týchto cvičení si nepotrebujete nájsť čas navyše, pretože zahŕňajú činnosti, ktoré robíte bežne. Vďaka neurobiku ich však urobíte inak, ako to máte zaužívané. Tu je niekoľko cvičení, ktoré podporia činnosť vášho mozgu:
1. Vymeňte vôňu, s ktorou začínate deň
Ktorá vôňa charakterizuje vaše ráno? Je to aróma voňavej kávy či obľúbeného bylinkového čaju, ktorý pijete pravidelne už roky? Toto cvičenie je jednoduché. Začnite ráno s inou vôňou. Môžete tak urobiť za pomoci esenciálnych olejov, vonných sviečok, alebo jednoducho vymeňte obľúbený čaj za iný. Týmto spôsobom prostredníctvom čuchu zapojíte aktívne do činnosti váš mozog.
2. Televízia bez zvuku
Ak ste ešte nikdy nepoužili tlačidlo „bez zvuku“ na televíznom ovládači, nastal čas na zmenu. Skúste občas, aspoň na krátky čas, sledovať televíziu bez zvuku. Vašou úlohou bude sledovať gestá hlavných hrdinov, pohyby ich úst a zistiť, o čom asi hovoria.
3. Nová cesta do zamestnania
Deň čo deň tá istá trasa. Rovnaká autobusová či električková zastávka. Doprajte si zmenu, ktorá navyše prospeje aj vášmu mozgu. Ak to považujete za nie príliš dobrý nápad, potom využite svoju predstavivosť. Počas cestovania v hromadnej doprave nachvíľu zatvorte oči a skúste si predstavovať, kadiaľ asi prechádzate.
4. Urobte svoj jedálny lístok zaujímavejším
Tento tréning vás určite poteší. Týka sa totiž stravovania. V rámci tohto cvičenia sa snažte aktivovať mozog k činnosti prostredníctvom nových chutí, vôní či zvykov. Skúste jesť netradičné potraviny, ktoré ste doteraz nejedli alebo si pustite pri jedle obľúbenú hudbu. A čo večera pri sviečkach? Toto všetko sú spôsoby, ktoré nakopnú váš mozog k činnosti.
5. Sprcha poslepiačky
Zatvorte oči a sprchujte sa. Týmto spôsobom zapojíte do činnosti zmysly, ktoré pri tejto bežnej aktivite väčšinou nehrajú dôležitú úlohu. Nájsť ten správny šampón, to znamená, spomenúť si, kde ste ho videli naposledy a rozoznať ho od ostatných vďaka tvaru fľaše, konzistencie či vône.
6. Jedenie druhou rukou alebo so zatvorenými očami
Aj týmto spôsobom možno stimulovať mozog. Zatvorte oči a snažte sa jedlo vychutnávať, rozoznávať konkrétne chute, použité ingrediencie a vône. Alebo jedzte druhou rukou.
Toto je len niekoľko cvičení, ktoré sú súčasťou neurobiku. Podstatou je, robiť veci inak. Nápaditejšie. Vďaka zmene dochádza ku stimulácii mozgu. Vyskúšate to?
Zdroj foto: unsplash.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Už 10 minút denne vám prinesie úľavu od bolesti, dodá energiu a spomalí starnutie.
Pilakalajoga: len 20 minút denne pre zdravie, krásu, vitalitu a duševnú pohodu
Je to spojenie pilatesu, kalanetiky, jogy a autorkiných 25-ročných skúseností cvičenia s touto metódou v praxi.
Joga: balzam pre dušu aj pre telo
Joga sa považuje za jednu z najzdravších aktivít s hlbokými historickými koreňmi. Jej jedinečnosť je v tom, že neprecvičujete len telo, ale aj svoje psychické zdravie.