Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Ako vplýva psychika na naše telo?

Janka Chocholová

„Každý bolesť prežíva inak, ale vždy sa to odrazí na našom prežívaní a na kvalite života, ktorú mnohokrát výrazne znižuje, a trpíme zvonku aj znútra."

Ako vplýva psychika na naše telo?
26. JAN 2017

Psychosomatika zahŕňa našu myseľ aj telo. Ochorenia s ňou spojené je možné rozdeliť do troch základných typov:

  • Prvým typom sú ľudia, ktorí majú zdravotné problémy spolu s mentálnymi (psychiatrickými) ochoreniami, ktorých príznaky sa spoja a spôsobujú ďalšie problémy. 
  • K druhému typu patria ľudia, ktorí majú psychiatrický problém spôsobený dôsledkom iného ochorenia alebo jeho liečby. Napríklad depresia v dôsledku rakoviny a jej liečby. 
  • Tretí typ psychosomatickej choroby sú somatoformné poruchy. Tie vyplývajú v dôsledku fyzických problémov. Inými slovami, fyzické symptómy ľudí, ktorých skúsenosti sa viac spájajú s psychologickými faktormi než inými zdravotnými príčinami.

Zdroje a prežívanie bolesti

Ako tvrdí fyzioterapeutka Mgr. Daniela Biščová zo Školy chrbta, chrbát, kĺby a svaly sú častým zdrojom bolesti. Každý bolesť prežíva inak, ale vždy sa to odrazí na našom prežívaní a na kvalite života, ktorú mnohokrát výrazne znižuje, trpíme zvonku aj znútra. Samozrejme, toto prepojenie je aj opačné. Emočný a psychický stav môže zapríčiniť poruchu funkcie tela, napríklad stuhnutie svalov, obmedzenie pohybu, bolesť svalu či chrbta. Na základe týchto zistení sa ideálna liečba opiera o takzvaný biopsychosociálny prístup. To znamená, že pri liečbe človeka treba zohľadniť nie iba fyzické príznaky, ale aj jeho psychické prežívanie a sociálnu pozíciu. V širšom uhle je to komplexný pohľad na zdravie človeka.

Psychická záťaž a stres

Nielen stres je zdrojom problémov, ale aj akákoľvek psychická záťaž – strach, úzkosť, nedostatočná sebarealizácia alebo únava. V prípade, že nad človekom vyhrávajú, tak ich nespravujeme správne. Telo sa začína brániť, chúlime sa do klbka, plytko dýchame, plecia vytiahneme k ušiam alebo pociťujeme stály tlak v chrbte pre zvýšené napätie svalov. Dôležitá je každodenná psychohygiena. Každý ju nájde inde – záhradka, prechádzky, príroda, čítanie, umenie alebo cvičenie.

Dôležitosť oddychu a relaxovania

Relaxácia je pre naše telo aj psychiku veľmi dôležitá. Je to činnosť zameraná na dosiahnutie harmónie tela, duše a ducha. Jej cieľom je, aby človek zo seba povolil nahromadenú energiu a dosiahol celkovú harmóniu a pohodu. Ak neviete aktívne relaxovať, môžete sa to naučiť s odborníkom. Medzi odborníkov, ktorí učia relaxáciu, patria fyzioterapeut, odborný inštruktor, psychológ (existujú psychoterapeutické školy, ktoré sa orientujú na prácu s telom).

Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Joga prinesie do života viac pokoja a pokoryJoga prinesie do života viac pokoja a pokory

„Po prvej stojke sa vám otočí svet a vaše dovtedy pevné názory zrazu stratia svoju podstatu. Získate odvahu a budete schopní čeliť doteraz nezdolateľným prekážkam.“

 

Do života si priťahujeme to, na čo myslímeDo života si priťahujeme to, na čo myslíme

O čom je zákon príťažlivosti a ako ho využiť vo svoj prospech? Prezradí Miroslav Zaťko, šíriteľ pozitívneho myslenia. 

 

Ako by mala vyzerať prvá pomoc pri boľavých krížoch?Ako by mala vyzerať prvá pomoc pri boľavých krížoch?

Spýtali sme sa diplomovanej fyzioterapeutky Lenky Bartoňovej. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako vplýva psychika na naše telo?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.