Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Zacvičte si novinku na slovenskom fit trhu – buti jogu

Nikola Danišová

Buti joga je pomerne nový program, ktorý sa dostal už aj na Slovensko. Toto cvičenie v sebe spája niekoľko disciplín, ktoré precvičia vaše telo a upokoja myseľ. 

Zacvičte si novinku na Slovenskom fit trhu – buti jogu
7. MAR 2016

Čo je buti joga?           

Buti joga je cvičenie špeciálne navrhnuté pre ženy. Ide o program, ktorý čerpá z prvotného pohybu, z niektorých druhov jogy, tribal dancu a z vysoko intenzívneho intervalového tréningu. Pravidelné cvičenie zaručí vyrovnanie fyzickej a psychickej stránky, čím nenadobudnete len krásne telo, ale aj pokojnú myseľ. Na „vypudenie“ negatívnych emócií  a stresu je hodina buti jogy ako stvorená. „Každá hodina je iná a jedinečná, takže sa účastníčky žiadnu hodinu nenudia a nemôžu si povedať, že tak toto poznám, viem čo nasleduje – to sme mali minule. Práve naopak,“ vysvetľuje učiteľka buti jogy Silvia Stepanovová. 

Skrýva v sebe prvky jogy   

Buti joga čerpá z ashtanga jogy, vinyasa jogy, kundalini a powerjogy. Na seba nadväzujúce pozície vychádzajú hlavne z ashtangy a vinyasa jogy, ktoré stimulujú v tele teplo a dýchanie. Power joga povzbudzuje natiahnutie svalstva a vďaka rýchlemu striedaniu póz pozitívne vplýva na posilnenie tela.

Prvky kundalini jogy sa snažia prebudiť silu kundalini, teda sily, ktorá sídli pri kostrči a cez čakry stúpa až k hlave. Jednotlivými cvikmi sa snažíme prebudiť túto silu, čím precvičujeme hlboké vnútorné svalstvo a zároveň zlepšujeme aj stabilitu tela. Posilnenie vnútorných svalov stredu je veľmi dôležité, pretože zlepšujú rovnováhu a správne držanie tela, no ovplyvňujú aj fyzický výkon, flexibilitu tela a vytrvalosť.

Prečo je práve buti joga vhodná na uvoľnenie energie?   

Kundalini je energia, ktorá sa veľmi dobre uvoľňuje práve pri buti joge. Pri obyčajnom športovaní alebo pohybe, ktorých cieľom nie je stimulovanie kundalini, nedosiahneme hlbokú duševnú rovnováhu. Samozrejme, z každého zdravého športovania máme energiu a tešíme sa, pretože pohyb uvoľňuje hormóny šťastia – endorfíny. Energia kundalini je ale úplne iná. Je jemnejšia, harmonickejšia, hlbšia a osobnejšia.        
 

Prvky tribal dancu hodiny osvieži 

Prvky tribalu, ktoré toto cvičenie využíva, sú zamerané, okrem iného, na získanie psychickej pohody a duševnej rovnováhy. Sila kundalini sa uvoľní špeciálnymi pohybmi, napr. krúžením panvy a hadími pohybmi. Po hodine buti jogy sa preto budete cítiť uvoľnene, šťastne a budete plná energie.

Prvky HIIT vám z tela vyženú tuky a spevnia telo         

Buti joga je aj o drine, vďaka ktorej docielite krásne a pevné telo. Na tejto hodine si dáte poriadne do tela a spálite množstvo kalórií. Toto cvičenie stavia aj na HIIT tréningu, teda na vysoko intenzívnom intervalovom tréningu. Jeho výhodou je nielen rýchle spaľovanie tukov, ale aj ich následné spaľovanie po tréningu. Spojením tohto tréningu s posilňovacími cvikmi sa výborne vypotíte a precvičíte celé svoje telo. Vďaka poteniu a teplu detoxikujete a uvoľňujete svaly aj orgány. Rovnako pozitívne vplýva teplo na lepšiu cirkuláciu krvi, flexibilitu a výdrž.

Pre koho je buti joga?

Buti joga je podľa Silvie vhodná je pre všetky vekové kategórie: „Cvičia s nami kočky v rozpätí 16 – 55 rokov, takže sa z toho veľmi tešíme a snažíme sa kolektív utužovať nielen cvičením, ale aj príležitostným stretnutím, na ktorom sa porozprávame a lepšie spoznáme. Cvičenie sa neodporúča tehotným ženám, ale máme aj výnimku potvrdzujúcu pravidlo – cvičí s nami aj budúca mamička v 2. trimestri. Takže sa tešíme na prvé „buti baby“,“ hovorí Silvia.

Buti joga aj v Bratislave         

Ak ste sa rozhodli, že tento nový cvičebný program vyskúšate, môžete sa prihlásiť na hodinu buti jogy v Bratislave. „Keďže cvičíme v priestoroch ženského fitka (EXPRESKA – Staré mesto), tak, bohužiaľ, páni na hodinu prísť nemôžu, ale nie je to zakázané. Je to však prioritne ženské cvičenie, ktorým pomáhame uvoľniť nahromadenú negatívnu energiu z tela von. Takže po každej hodine sa cítime šťastné a plné energie aj napriek tomu, že z nás steká pot a máme mokré oblečenie,“ vysvetľuje Silvia.

„Práve 1. 3. 2016 sme oslávili presne jeden rok od našej prvej hodiny buti jogy. Pripravili sme pre účastníčky tortu a menšie darčeky ako pozornosť. Bol to veľmi príjemný večer, porozprávali sme sa, utužili kolektív a, samozrejme, sme túto udalosť aj zdokumentovali. Keď sa môžeme pochváliť, tak na Slovensku sme jediné certifikované buti joga inštruktorky, v Európe nás je dokopy okolo 20 až 30 (ťažko povedať, koľko z nich je aktívne precvičujúcich, viem o inštruktorkách v Berlíne, Ríme, Londýne, Porte, Grazi a, samozrejme, Slovensko je v našom podaní,“ hovorí ďalej Silvia.

Takisto si ju môžete zacvičiť aj v pohodlí domova. Na internete nájdete množstvo online hodín, vďaka ktorým môžete buti jogu otestovať alebo navštíviť oficiálnu stránku buti jogy.


Zdroj video: www.youtube.com

Zdroj foto: unsplash.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

4 joga cviky, ktoré vás zbavia bolesti chrbta4 joga cviky, ktoré vás zbavia bolesti chrbta

Tieto jogové pozície sú jednoduché a môžete ich cvičiť kdekoľvek a kedykoľvek. 

 

Gravidjoga pomôže v tehotenstve aj pri pôrodeGravidjoga pomôže v tehotenstve a aj pri pôrode

Gravidjoga je vynikajúcou alternatívou pohybu počas tehotenstva. Mamičku udržuje v psychickej i fyzickej pohode a môže uľahčiť pôrod.

 

Cvičíme 5 tibeťanovCvičíme 5 Tibeťanov

Už 10 minút denne vám prinesie úľavu od bolesti, dodá energiu a spomalí starnutie. 

 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Zacvičte si novinku na slovenskom fit trhu – buti jogu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.