Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Je pilates v skupine vhodný pre začiatočníkov?

Nikola Danišová

Očaril vás pilates, no ste v ňom úplný začiatočník? Ak ste rozmýšľali nad tým, že je pre vás na začiatok lepšia individuálna hodina, nemusí to tak byť. 

Je pilates v skupine vhodný pre začiatočníkov?
21. SEP 2015

Čo je podstatou pilatesu?

Pilates vyrovnáva svalovú dysbalanciu, teda nerovnováhu medzi preťaženými a ochabnutými svalovými skupinami. Posilňuje vnútorné svalové skupiny a vďaka pravidelnému cvičeniu sa naučíte správne a pekne pohybovať. Okrem toho posilnené svalové skupiny spôsobujú lepšie držanie chrbtice aj bez sústredenia.

Pri cvičení pilatesu by ste nemali cítiť žiadnu bolesť. Cvičí sa naboso na podložke v príjemnom prostredí a pokojnom tempe. Lektor vysvetľuje podrobne každý cvik a pomáha vám ho správne vykonať. Systém pilatesu obsahuje celkom 32 cvikov, ktoré sú rozdelené podľa rôznej obtiažnosti.                      

Aký je rozdiel medzi skupinovým a individuálnym pilatesom   

Skupinové cvičenie sa nemusí odlišovať od individuálnych hodín. Ľubica Garajová, lektorka pilatesu, ďalej upresňuje: „Cvičia sa rovnaké zostavy cvikov, no pri individuálnych hodinách vieme požiadavkám klientov vyhovieť viac. Najvhodnejšia skupina je taká, kde nie je viac ako štyri až päť cvičencov, aby sa im inštruktor stihol počas cvičenia venovať. Cieľom hodiny je, aby si všetci účastníci dobre a správne zacvičili a hodina pilatesu bola pre nich plnohodnotná.“

Pre koho je pilates vhodný 

Pilates môžu cvičiť ľudia všetkých vekových kategórií, fyzicky aktívni, ale aj úplní začiatočníci. Vôbec nezáleží na zdatnosti cvičenca, ani na jeho veku. Je vhodný aj pre tých, ktorí nikdy predtým necvičili a chcú si zlepšiť postavu alebo vybudovať kondíciu.

Pilates sa vďaka svojim účinkom využíva aj pri rehabilitácii alebo ako doplnkové cvičenie v akomkoľvek športovom tréningu. Avšak neodporúča sa cvičiť s teplotou, virózou, ale ani v tehotenstve. Niektoré cviky a pozície tiež nie sú vhodné počas menštruácie – na tie lektori vždy dopredu upozornia.

Akú hodinu vybrať, keď som začiatočník?         

Ak ste pilates nikdy necvičili, je podľa Ľubice Garajovej najvhodnejšie začať buď v skupine, alebo s individuálnymi hodinami pod dohľadom lektora. Keď si cviky dostatočne osvojíte, môžete cvičiť aj individuálne, napr. doma. „Najvhodnejšie je však cvičiť s lektorom, keďže ide o to, aby sa cvičenec zlepšoval. Pri pokročilejších klientoch sa inštruktor zameriava na detaily a princípy pilatesu, ako je presnosť, kontrola a koncentrácia,“ konštatuje lektorka.

Individuálny tréning má predsa svoje výhody         

Skupinový a individuálny tréning sa nemusia líšiť ničím, avšak prístup lektora na individuálnej hodine je, samozrejme, intenzívnejší. Lektor sa vám venuje viac a vaše cvičenie je pod lepším dohľadom. Lektor sa sústredí výlučne na vás a na to, v čom sa konkrétne potrebujete zlepšiť, prípadne, na čo sa zamerať, ak cvičíte pilates z rehabilitačných dôvodov.

Ľubica Garajová dodáva: „Skupinový tréning v malých skupinách do päť cvičencov má tiež svoje výhody. Ide najmä o motiváciu – cvičenie v skupine posúva ďalej a motivuje cvičiť. Veľmi dôležitá je však veľkosť skupiny. Inštruktor sa musí počas hodiny venovať všetkým cvičencom a zároveň predvádzať jednotlivé cviky. Z týchto dôvodov je menšia skupina vhodnejšia.“ 

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

S jogou proti stresu. prečo je taká účinná?S jogou proti stresu. Prečo je taká účinná?

Jogu si radi doprajeme, pretože sa pomocou nej vieme odreagovať a zbaviť stresu. Ale prečo je to tak? 

 

Namiesto tabletiek jogaNamiesto tabletiek joga

Otravujú vás časté bolesti hlavy a neviete si pomôcť inak než tabletkami? Skúste si zacvičiť jogu, ktorá môže bolesť odstrániť.

 

Môže pilates pomôcť pri inkontinencii? Môže pilates pomôcť pri inkontinencii?

Únik moču je chúlostivý problém. Ľudia, ktorí inkontinenciou trpia, sa často hanbia a chcú sa jej čo najrýchlejšie zbaviť. 


Anketa

Prečo pravidelne cvičíte?

Chcem sa zbaviť prebytočných kíl.
Túžim mať vyformovanú postavu.
Šport mi pomáha ventilovať sa.
Chcem voľný čas tráviť zmysluplne.

Celkom hlasovalo: 789

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Je pilates v skupine vhodný pre začiatočníkov?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.