21. JUL 2017

Prečo sa pariť v saune aj v lete

Adela Jasenovcova

Možno si poviete, že teraz máte tepla akurát dosť. Tak načo ešte aj prikurovať v saune? Opak je pravdou a tu sa dozviete, prečo sa ísť vypotiť do sauny aj v júli.

Niektorí namietajú, že je to nezdravé. Iní tvrdia, že to je v lete zbytočné. Do sauny sa však chodí pravidelne počas celého roka práve preto, aby ste jej účinky mohli na sebe pozorovať trvalo a zjavne. Ak saunovanie v lete prerušíte, automaticky účinky znižujete.

1. Znižovanie ochorení srdca a ciev a zvýšenie imunity

V lete dostáva imunitný systém rovnako zabrať ako v zime, hoci by sa mohlo zdať, že v zime je na choroby náchylnejší. Môže za to klimatizácia, teplotné extrémy, veľký rozdiel teploty počas dňa a noci, a tiež pobyt pri vode. Baktérie a vírusy, ktorým musí telo čeliť, číhajú na každom rohu. So saunovaním je to presne ako pri športe – ak poľavíte v tréningu, telo okamžite reaguje a oslabne v podobe nižšieho výkonu. Sauna pomáha telu zbavovať sa škodlivín a uľavuje dýchaciemu systému.

2. Lepšie znášanie horúčav

V lete dostáva organizmus skutočne zabrať, najmä kvôli extrémnym horúčavám v posledných rokoch. Nie je raritou, že sa teplota šplhá až k 40°C. Návštevou sauny aj v letných mesiacoch zabezpečíte telu lepšiu termoreguláciu. Tiež sa budete menej potiť a budete ľahšie znášať prechody z tepla do zimy. Telo je vystavené veľkému náporu a ten niekedy môže končiť až kolapsom, a to práve z dôvodu, že nie je zvyknuté na vysoké teploty.

3. Regenerácia svalov a kĺbov

Pravdou je, že svaly sa častokrát po vysokej námahe regenerujú ľadom a chladom. Na druhej strane aj teplo má po fyzickej námahe liečivé a regeneračné účinky. Preto je saunovanie perfektným doplnkom pre šport. Jednak svaly po výkone povolia v saune nahromadené napätie a tiež sa uvoľní rastový hormón, čím svaly naberajú na objeme.

4. Hydratácia

Aj koža získava pravidelným saunovaním viaceré benefity. Spevňuje sa, uzdravuje, najmä ak ste náchylní na spálenie alebo máte inak citlivú pokožku. Sauna zvláčňuje pleť a dáva priechod tekutine v lymfatických cestách. Nehovoriac o tom, že sa čistia póry. Pravidelným pitným režimom, bez ktorého sa jednoducho v saune nezaobídete, si stratené tekutiny ľahko doplníte. Odporúča sa čistá voda alebo vlažný bylinkový čaj.  

5. Eliminovanie únavy a stresu

Dopad na psychiku v oblasti zdravého životného štýlu, do ktorého nepochybne patrí aj pravidelné saunovanie, je dokázaný. V letných mesiacoch je človek malátny a unavený, prekvapia ho horúčavy. Častokrát sa cíti vyčerpane, čo niekedy pramení skôr zo psychiky ako z telesnej schránky. Pobyt v saune pomáha odstraňovať nervozitu a doslova vyplavovať nahromadený stres. Tak prečo by ste si tieto výhody mali v lete odopierať?

Mimochodom, vedeli ste, že vo Fínsku za posledných päťdesiat rokov vzrástol počet sáun až trojnásobne, čo predstavuje celkovo 1,5 milióna sáun? O to zaujímavejšie, že pri celkovom počte päť miliónov Fínov pripadá jedna sauna na troch obyvateľov. Znamená to, že pre Fínov sauna nie je symbolom luxusu alebo statusu, ale životného štýlu bez rozdielu postavenia, či pohlavia.  

Zdroj ilustračnej fotky: Zerocool, CC0


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prečo sa pariť v saune aj v lete

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1325
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.