Zapoj sa s nami do DETOX VÝZVY!

Je pre vás pilates príliš nudný? Skúste spirals, cvičí sa už aj na Slovensku

Mirka

Aj vy ste si mysleli, že spirals je len akousi „menej podstatnou“ súčasťou pilatesu? Chyba! V skutočnosti ide o ďalší prírastok do kategórie body&mind cvičení, ktorý vyvinuli profesionáli z Veľkej Británie. Motivujúca hudba, zaujímavé choreografie, tanec v spojení s pilatesom, jogou a strečingom. To je spirals!

Je pre vás pilates príliš nudný? Skúste spirals, cvičí sa už aj na Slovensku
25. SEP 2013

Cvičenie nie je len o plnení si sna o dokonalom tele, ale aj o dosiahnutí vnútornej harmónie. Viac ako kedykoľvek predtým si uvedomujeme, že rýchle životné tempo si postupne vyberá svoju daň: žijeme v strese, nervozite, napätí, úzkosti, sužujú nás choroby. Čoraz viac a častejšie sa pýtame: „Čo s tým?“ Hľadáme odpovede. A nachádzame riešenia. Mnohí aj v body and mind cvičeniach. K splneniu sna o dosiahnutí harmónie medzi telom, dušou a mysľou sa môžete priblížiť i vy. Aj prostredníctvom cvičenia SPIRALS.

Spirals nie je pilates!

Spirals nie je pilates. V skutočnosti toto cvičenie pochádza z dielne Michaela Kinga a Veronici Ponierman, ktorí spojili svoj talent, niekoľkoročné schopnosti a skúsenosti z oblasti pilatesu, tanca, tanečnej choreografie a podarilo sa im vytvoriť nový body&mind program.

Veľmi rozšírený je názor, že spirals je vlastne pilates. Táto nesprávna informácia, môže vychádzať zo skutočnosti, že spirals je často oživením lekcií pilatesu. „Je to dobrá forma pohybu na spestrenie iných foriem cvičení body and mind, kde sa v prvom rade berie do úvahy uvedomovanie si pohybu vo vlastnom tempe a rozsahu, rytmus a dynamiku pri spirals udáva hudba,“ myslí si skúsená inštruktorka pilatesu Zuzana Viceníková, ktorá absolvovala ukážkové lekcie spirals pod vedením Michaela Kinga i master lektora pre Českú i Slovenskú republiku Daniela Müllera.

V čom sa spirals zásadne líši od pilatesu? „Pilates je príliš technický, príliš koncentrovaný na detail. Hovorí mnoho klientov, ktorí navštevujú pilates aj spirals. Spirals je viac o dynamickom pohybe, viac o radosti z choreografie a hudby. Oba programy sa však veľmi dobre dopĺňajú, ako po stránke pohybovej, tak po stránke psychickej,“ hovorí zo skúseností master lektor Daniel Müller.

Spirals cvičia muži i ženy v každom veku

Spirals je pre všetkých. Bez rozdielu pohlavia, veku i fyzickej kondície, pretože v závislosti od zloženia skupiny a ďalších faktorov (fyzická zdatnosť, vek) sa náročnosť lekcií líši.

Prínosy jedinečného body&mind programu jednoznačne ocenia tí, ktorí túžia nielen po pružnom a pevnom tele, ale aj po dosiahnutí vnútorného pokoja, a zároveň im nevyhovujú tradičné kardio či posilňovacie aktivity. „Spirals by som odporučila ľuďom, pre ktorých je joga a pilates ,nuda’, ale nechcú navštevovať lekcie zumby ani aerobiku. Je to taká stredná cesta,“ myslí si inštruktorka Zuzana.  

Na čo všetko sa môžete na hodine spirals tešiť? V prvom rade sú to účinné pohyby z tanca, pilatesu, jogy a strečingu. Dôležitú úlohu zohráva hudba, ktorá k cvičeniu motivuje a vytvára jedinečnú atmosféru. „Výber hudby k programu svedčí o dobrom vkuse Michaela Kinga: Madonna, George Michael, reggae, rock a latinská hudba nesmú v žiadnom prípade chýbať,“ hovorí spirals inštruktorka Morávek Ildikó.

Lekcia trvá približne 50 minút a je rozdelená do desiatich segmentov, ktoré tvoria jednotlivé skladby v dĺžke trvania 4 až 5 minút. „Jedna pieseň sa zameriava na precvičenie konkrétnej svalovej skupiny tak, aby mala celá lekcia plynulú a logickú stavbu,“ vysvetľuje master lektor Daniel Müller a pripomína prínosy cvičenia: „prostredníctvom neobvyklého konceptu si  tí, čo cvičia spirals, vybudujú nielen pevné, ohybné a pekne tvarované telá, ale budú aj dostatočne fit, aby zvládli pohodlne každodenné aktivity.“

Spirals na Slovensku

Spirals si môžete zacvičiť aj na Slovensku. Jednou z inštruktoriek, ktorá poskytuje lekcie tohto body and mind cvičenia, je Morávek Ildikó. Ako to vyzerá na jej hodinách? „Skôr, ako začnem lekciu, niekoľko minút hovorím o základných princípoch pilatesu: o držaní tela (o neutrálnej pozícii panvy, centre sily, pozícii lopatiek, dýchaní atď.), o vykonávaní pohybu a zosúladení dýchania s pohybom. Základné princípy pilatesu napomáhajú k rýchlejšiemu pochopeniu jednotlivých pohybov spirals,“ vysvetľuje skúsená inštruktorka. Okrem toho zdôrazňuje, že spirals je veľkou výzvou aj pre trénera, pretože: „klientov treba stále pozorovať a korigovať ich pohyby. Za jedným zle vykonaným pohybom stojí nesprávne vysvetlený pohyb.“


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Je pre vás pilates príliš nudný? Skúste spirals, cvičí sa už aj na Slovensku

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 3150
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.