O Joge

„Za svoj život som mala možnosť spoznať mnohé užitočné účinky jogy. Niektoré sú zrejmé na prvý pohľad, iné sú nehmatateľné a ide ich zmerať len ťažko. Z môjho pohľadu je najväčším prínosom fakt, že telesné pozície prinášajú starnúcemu alebo chorému telu po všetko tom ohýbaní, napínaní a pohybovaniu úľavu.“

Christina Brown, joga inštruktor (Joga od A do Z)

Čo to ta joga vlastne je? Prednedávnom aj do našich športových centier zavítali hodiny ako power joga, joga pre tehotné, ashtanga joga, a iné. Čoraz viac centier a štúdii hľadá nových inštruktorov, aby svoje rozvrhli spestrili aj takýmto cvičením. Presne ako cvičenie s krkolomnými pohybmi to poväčšine chápu západné krajiny. Joga je však najmä stavom mysle.

Názov joga pochádza zo sanskrtského slova „juj“, ktoré znamená „zjednotiť, splynúť, spojiť“. Výrazy vyjadrujú obnovu, opätovné nájdenie rovnováhy a uvedenie seba samého do stavu harmónie. Samotné pozície jogy majú súvislosť s prirodzenými pohybmi človeka. Cvičenie jogy v sebe zahŕňa telesné cvičenie vyjadrené pozíciami (asány), koncentráciu a meditáciu. Práve posledné dve časti prinášajú blahodárny účinok jogy.

Medzi pozitívne účinky patria vyvážené emócie, lepšia kondícia, jasnejšia myseľ, vnútorný pokoj a nový pohľad na život. Pomocou nej môžete bojovať s bolesťami kĺbov, svalov, zlým držaním tela, s funkčnými poruchami ale pomôžeme vám pri zdolávať stres a vyrovnať sa s úzkosťou. K základným princípom jogy patrí uvoľnenie, harmónia, cvičenie, kontrola dýchania a správna výživa.

Najlepšie bude ak ju vyskúšate, až potom pochopíte, prečo všetci cvičiaci vychádzajú po hodine jogy z miestnosti vysmiatí od ucha k uchu.

Cvičenie jogy prináša mnoho úžitkov: 

 • Pomáha chudnúť
  Pri cvičení jogy sa celé telo naťahuje aj posilňuje. Skvelé je, že zapája hlboké svalstvo, čím sa zvyšuje námaha, kedy dochádza k odbúravaniu tukov.
 • Uľaví vašej psychike
  Cvičením jogy sa posilňuje nervový systém, zbavuje vás stresového hormónu a prináša pozitívne myslenie.
 • Podporuje zdravie aj po fyzickej stránke
  Joga priaznivo pôsobí na znižovanie krvného tlaku a rozhýbanie metabolizmu. Pri cvičení jednotlivých pozícií sa telo nachádza v pozíciách, ktoré pôsobia na žľazy s vnútornou sekréciou, stimulujú tvorbu hormónov a udržujú nervovú sústavu v bdelom stave.
 • Prispieva k detoxikácii organizmu
 • Rozvíja koncentráciu
 • Pomáha k nadobudnutiu sebadôvery
 • Umožňuje sebarealizáciu

 

Čo by ste mali vedieť:

 • Joga je vhodná pre všetkých a v každom veku
 • Absolútny základ pri cvičení jogy je dýchanie nosom (nádych aj výdych)
 • Jogu môžu cvičiť ženy aj počas tehotenstva
 • Existuje viacero rôznych štýlov jogy, stačí si vybrať
 • Ozdravný systém jogy vás omladí, ozdraví a pozitívne naladí

Joga má viacero druhov, respektíve niekoľko smerov. Jednotlivé názvy naznačujú, ktorý prvok sa v jednotlivých smeroch zdôrazňuje. Smery jogy nejde celkom oddeliť, zapadajú jeden do druhého. Každý z nás sa môže venovať všetkým smerom jogy súčasne, ale je tu predpoklad, že bude uprednostňovať jeden smer, ktorý mu najviac vyhovuje a najviac patrí k jeho osobnosti. Tak milé osobnosti, vyberajte čo vám najviac sedí. Možností je naozaj dosť.

Najznámejšie štýly jogy:

HATHA JOGA

Hatha jogou sa nazýva všeobecne joga, ktorá využíva fyzické cvičenie (aj power joga, ashtanga joga, a iné sú hatha joga). Kurz hatha jogy zahrňuje najmä nacvičovanie pozícií s dôrazom na dýchanie, meditáciu a záverečnú relaxáciu. Je veľmi dobrým úvodom pre začiatočníkov. Niektoré typy hatha jogy vám približujeme nižšie.

POWERJOGA

Komerčné cvičenie jogy, ktoré spája východnú filozofiu so západným štýlom dynamického cvičenia. Hlavným obsahom je intenzívne silové cvičenie na seba nadväzujúcich pozícii, ktoré posilňujú a naťahujú. Je oslobodená od klasickej filozofie jogy a dôraz kladie na fyzickú stránku. Vznikla ako americká verzia ashtanga jogy, ktorá mala bežným Američanom priblížiť jogu.

ASTHANGA JOGA

Asthanga joga sa odlišuje od ostatných druhov hlavne dynamikou cvičenia, považuje sa za jeden z fyzicky najnáročnejších. Ide o pomerne rýchle prechádzanie jednotlivých jogových pozícií v rovnakom poradí v jednotlivých sériách cvičení. Cvičením tejto jogy sa zohrievate natoľko, že sa stávate pružnejšími, pričom sa dostávate hlbšie do jednotlivých pozícii. Ak sa túžite zapotiť a vypracovať si pevné a štíhle telo, tento druh jogy je pre vás tým pravým.

VINYASA FLOW JOGA

Pri tomto type cvičení sa prechádza plynule (flow) jogovými pozíciami, ktoré sú zladené s dýchaním. Je to dynamické a fyzicky náročné cvičenie, založené na dýchaní. Často sa u nás nazýva aj dynamická joga.

IYENGAR JOGA

Tento typ jogy zahrňuje veľmi presné jogové pozície, ktoré sú pri cvičení držané oveľa dlhšie než u iných štýlov. Je veľmi vhodná pre začiatočníkov, ktorí sa na hodinách naučia detailnému prevedeniu pozícií, správnemu držaniu tela, zapojeniu svalov a dýchaniu. K dosiahnutiu správnych pozícií sa používajú pomôcky ako pásky, drevené stoličky, podložky, bloky. atď.). Iyengar joga je pomenovaní po B.K.S. Iyengarovi, ktorý dodnes vyučuje jogu v Indii.

BIKRAM JOGA

Bikram joga sa inak nazýva aj „hot joga“, pretože sa cvičí v miestnostiach vyhriatych na teplotu od 36 – 42 ⁰C. Teplo pomáha vylučovať z tela toxíny, umožňuje viac napnúť telo a posilňuje imunitu. Je vhodná pre tých, ktorí majú radi teplo a nevadí im potenie, naopak cvičenie bikram jogy by mali zvážiť tí, ktorí majú nejaký zdravotný problém a cvičenie v takejto teplote im môže uškodiť. Tento druh jogy je pomenovaný po Indovi Bikram Choudury.

WELLNESS JOGA

Cieľom wellness jogy je rozvíjať fyzickú stránku, ale predovšetkým nastavenia zmien v mysli. Filozofia tejto jogy vychádza z presvedčenia, že cez fyzické telo, ktoré máme môžeme dôjsť k poznaniu. Privedie vás k harmónií tela, duše a mysle, preto je vhodná pre všetkých, ktorí sú vystavení neustálemu stresu a napätiu.

SHAKTI JOGA (MAI RAM YOGA)

SHAKTI YOGA je metódou starých indických védskych tradícií psycho fyzického tréningu človeka. Jej oporami sú systém energetických dráh a sedem čakier na mozgovo miechovom systéme. Systém neprešiel mlynčekom západnej módnej vlny a neoddelil duchovné aspekty od telesných procesov a fyziológie vo svojej praxi.

Tréning sa uskutočňuje v dynamike aj v statických ásanách a v meditačnej praxi s použitím elementov krija  a tantra, s partnerom aj s prekážkami. Funkcie človeka sa trénovaním polarizujú na fázové stavy. Každý stav sa špecializuje na každom zmyslovom analyzátore - rozvíjajú sa nové orgány – piatimi formami energie -pancha pránou. Rozvíja sa vjána – vnútorný hmat ásanami, Pracuje sa psychickým dýchaním - pránou, fyziologickými zvukmi - mantrami Praxou sa zosilňuje procesov ozdravenia, omladzovania organizmu, regulujú sa psychické parametre podľa želania a vytváranie protiváhy každodennému  sebastláčaniu.

GRAVID JOGA (JOGA PRE TEHOTNÉ)

Gravid joga je veľmi vhodnou a príjemnou formou cvičenia pre tehotné ženy. Vychádza z klasickej jogy, ale je prispôsobená potrebám a možnostiam budúcich mamičiek. Hlavný dôraz kladie na potrebné uvoľnenie, relaxáciu, správne dýchanie a bezpečné prevádzanie pozícii. Tak ako je tehotenstvo rozdelené do 3 trimestroch, tak je aj cvičenie jogy prispôsobené zmenám v jednotlivých semestroch a rešpektuje zmeny prebiehajúce v tele tehotnej ženy. Táto forma jogy pomôže budúcim mamičkám posilniť a sformovať telo, odpočinúť si a vytvoriť viac miesta pre dieťatko. Vynikajúca je aj relaxácia, ktorá je dôležitou súčasťou hodiny, pretože blahodárne pôsobí na psychiku a pohodu mamičky, ako aj dieťatka.

Radi by ste prispeli novinkami ohľadom jogy? Máte zaujímavé informácie? Podeľte sa s nami o ne a napíšte nám na redakcia@cvicte.sk.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2522
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.