Získajte pokojnú myseľ a zdravé telo vďaka hatha joge!

Mirka

„Všetci sme jedinečné bytosti, a tak by som každému v prvom rade odporučila, nájsť si svojho učiteľa, ktorý vás bude pozitívne inšpirovať a viesť tým správnym smerom,“ myslí si inštruktorka hatha jogy Eva Zajasenská.

Získajte pokojnú myseľ a zdravé telo vďaka hatha joge!
24. SEP 2013

Hatha joga vznikla v Indii niekedy v období 15. storočia a spája sa s menom jogového učiteľa Yogi Swatmarama. Slovo hatha joga v sanskrite znamená slnko („ha“) a mesiac („tha“).  Z toho vyplýva, že ju môžeme označiť za jednu z ciest, ako dosiahnuť rovnováhu a spojenie dvoch protichodných elementov, teda slnka a mesiaca. Je ťažké nájsť jednu definíciu, ktorá by tento veľmi obľúbený štýl jogy vystihovala najviac. „Hatha joga je najstarším štýlom jogy, z ktorého vychádza mnoho ostatných fyzických štýlov jogy,“ upresňuje definíciu hatha jogy inštruktorka Eva Zajasenská.

Hatha joga je základ

Pri hatha joge sa osobitný dôraz kladie na správne a sústredené vykonávanie jednotlivých pozícií, teda asán a ovládanie dýchania (pránajáma). „V hatha joge ide o celkové zjednotenie telesného, duševného a duchovného, o prepojenie pohybu spolu s dýchaním a prítomnou mysľou. Hatha joga je životný štýl, spôsob myslenia i správania,“ hovorí zo skúseností inštruktorka hatha jogy a dodáva, že: „dá sa v podstate povedať, že praktizovaním akejkoľvek inej jogy, vykonávame vybrané asány z hatha jogy, ale ich dynamika, silovosť, dýchanie, použitie pomôcok alebo teplota v miestnosti sa pri ostatných štýloch líšia.“ Z hatha jogy vychádzajú napríklad power, kundalini, bikram či ashtanga joga.

Odporúčame prečítať: Vyberte si štýl jogy, ktorý vám vyhovuje

 

Tento štýl jogy je vhodnou voľbou pre začiatočníkov, pretože sa tu naučia základné pozície, relaxačné techniky či terminológiu, ktoré ich neskôr posunú k náročnejším jogovým štýlom. Aj keď je pravda, že úroveň, resp. intenzita jednotlivých tried hatha jogy sa líši v závislosti od konkrétneho inštruktora. Myslí si to aj inštruktorka Eva: „Hatha joga je studnicou nevyčerpateľných možností. Každý jeden učiteľ hatha jogy má svoj jedinečný štýl, techniku vedenia hodín, dynamiku, náročnosť sekvencií, následnosť a vyváženosť zostáv a v neposlednom rade osobnosť.“

Prečo práve hatha joga?

Mnohí účastníci jogových lekcií tvrdia, že prvé pozitívne účinky vidia a cítia už po niekoľkých lekciách. Prostredníctvom vykonávania hatha jogy sa zlepšuje napríklad pevnosť a pružnosť tela, človek je celkovo uvoľnenejší a pozitívnejšie naladený. Tento štýl jogy, podobne ako ďalšie, pomáha predchádzať ochoreniam ako vysoký krvný tlak, cukrovka, astma. Je to jeden zo spôsobov, ako eliminovať úzkosť, depresiu, napätie a stres.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Získajte pokojnú myseľ a zdravé telo vďaka hatha joge!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2535
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.