24. SEP 2013

Získajte pokojnú myseľ a zdravé telo vďaka hatha joge!

Mirka

„Všetci sme jedinečné bytosti, a tak by som každému v prvom rade odporučila, nájsť si svojho učiteľa, ktorý vás bude pozitívne inšpirovať a viesť tým správnym smerom,“ myslí si inštruktorka hatha jogy Eva Zajasenská.

Hatha joga vznikla v Indii niekedy v období 15. storočia a spája sa s menom jogového učiteľa Yogi Swatmarama. Slovo hatha joga v sanskrite znamená slnko („ha“) a mesiac („tha“).  Z toho vyplýva, že ju môžeme označiť za jednu z ciest, ako dosiahnuť rovnováhu a spojenie dvoch protichodných elementov, teda slnka a mesiaca. Je ťažké nájsť jednu definíciu, ktorá by tento veľmi obľúbený štýl jogy vystihovala najviac. „Hatha joga je najstarším štýlom jogy, z ktorého vychádza mnoho ostatných fyzických štýlov jogy,“ upresňuje definíciu hatha jogy inštruktorka Eva Zajasenská.

Hatha joga je základ

Pri hatha joge sa osobitný dôraz kladie na správne a sústredené vykonávanie jednotlivých pozícií, teda asán a ovládanie dýchania (pránajáma). „V hatha joge ide o celkové zjednotenie telesného, duševného a duchovného, o prepojenie pohybu spolu s dýchaním a prítomnou mysľou. Hatha joga je životný štýl, spôsob myslenia i správania,“ hovorí zo skúseností inštruktorka hatha jogy a dodáva, že: „dá sa v podstate povedať, že praktizovaním akejkoľvek inej jogy, vykonávame vybrané asány z hatha jogy, ale ich dynamika, silovosť, dýchanie, použitie pomôcok alebo teplota v miestnosti sa pri ostatných štýloch líšia.“ Z hatha jogy vychádzajú napríklad power, kundalini, bikram či ashtanga joga.

Odporúčame prečítať: Vyberte si štýl jogy, ktorý vám vyhovuje

 

Tento štýl jogy je vhodnou voľbou pre začiatočníkov, pretože sa tu naučia základné pozície, relaxačné techniky či terminológiu, ktoré ich neskôr posunú k náročnejším jogovým štýlom. Aj keď je pravda, že úroveň, resp. intenzita jednotlivých tried hatha jogy sa líši v závislosti od konkrétneho inštruktora. Myslí si to aj inštruktorka Eva: „Hatha joga je studnicou nevyčerpateľných možností. Každý jeden učiteľ hatha jogy má svoj jedinečný štýl, techniku vedenia hodín, dynamiku, náročnosť sekvencií, následnosť a vyváženosť zostáv a v neposlednom rade osobnosť.“

Prečo práve hatha joga?

Mnohí účastníci jogových lekcií tvrdia, že prvé pozitívne účinky vidia a cítia už po niekoľkých lekciách. Prostredníctvom vykonávania hatha jogy sa zlepšuje napríklad pevnosť a pružnosť tela, človek je celkovo uvoľnenejší a pozitívnejšie naladený. Tento štýl jogy, podobne ako ďalšie, pomáha predchádzať ochoreniam ako vysoký krvný tlak, cukrovka, astma. Je to jeden zo spôsobov, ako eliminovať úzkosť, depresiu, napätie a stres.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Získajte pokojnú myseľ a zdravé telo vďaka hatha joge!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Podujatia

ďalšie ponuky
Vložiť podujatie môžu len registrovaní užívatelia.
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 779
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.