Záujem o jogu na Slovensku stále rastie

Mirka

Stres. Neistota. Pracovná vyťaženosť. Problémy. Stretávame sa s nimi všetci. Takmer dennodenne. Hľadáme spôsob, ako všetko zvládnuť. Mať dostatok energie. Dosiahnuť vnútornú harmóniu a prijímať dobré i zlé vo svojom živote s pokojom.

Záujem o jogu na Slovensku stále rastie
19. NOV 2013

Pomaly, ale isto sa mnohí z nás dostávajú do stavu, že majú dosť konzumného spôsobu života, kde vládnu peniaze a moc. Začíname sa viac „utiekať“ k prírode, k Bohu či k meditácii. Aj k joge, pretože si uvedomujeme, že súlad medzi dušou, telom a mysľou je v tomto svete dôležitejší ako kedykoľvek predtým. „Ľudia hľadajú alternatívu k západnému spôsobu života. Ten je hyperaktívny, orientovaný na konzum, úspech, progres. Takýto spôsob života sa odráža negatívne aj na zdraví človeka a sú hľadané aj alternatívy k medicínskym liečebným postupom,“ myslí si Michaela Hluchová z BMAcademy, ktorá školí budúcich inštruktorov power a hatha jogy.

Čo prináša joga do nášho života?

Ak sa človek pravidelne venuje akejkoľvek pohybovej aktivite, robí veľa pre svoje fyzické i psychické zdravie. Body&mind cvičenia však ponúkajú niečo navyše: dosiahnutie súladu medzi telom, dušou a mysľou. „Joga ponúka naviazanie hlbšieho kontaktu s vlastným telom, získanie lepšieho fyzického a psychického stavu človeka. Je to ,psycho-fyzický΄ tréning a nie len mechanický pohyb. Dochádza k zlepšeniu prepojenia centrálnej nervovej sústavy s pohybovým aparátom, odstráneniu nedostatkov v rámci fyzického rozvoja. Celá škála relaxačných a koncentračných techník pomáha odbúrať stres a celý organizmus harmonizuje. A čo je najkrajšie, učí nás radosti z pohybu,“ vysvetľuje Michaela, inštruktorka power jogy.

Aké pozitíva môžeme čerpať z jogy? Je to celý rad výhod. Z tých psychických spomeňme napríklad duševný pokoj, zlepšenie koncentrácie, ľahšie zvládanie stresu a pod. A aké sú fyzické benefity tohto obľúbeného body&mind cvičenia? Pravidelné cvičenie jogy je cestou k získaniu pevného a pružného tela, odstráneniu svalovej dysbalancie či bolestí chrbtice. Je to spôsob, ako posilniť imunitný systém a získať viac energie.

Odporúčame prečítať: Nebojte sa jogy. Vyberte si len vhodný štýl

Joga na Slovensku

Aj na Slovensku je veľký záujem o cvičenie jogy. A to nielen o pravidelnú účasť na jogových lekciách, ale aj o inštruktorské kurzy. Konajú sa pravidelne vo viacerých slovenských mestách. „Inštruktorské kurzy organizujeme väčšinou na jar a na jeseň, a doteraz sa nám kurzy vždy do posledného miesta naplnili, takže záujem o tento vzdelávací program je. Zaujímajú sa oň ľudia, ktorí sú tréneri v iných oblastiach a chcú rozšíriť svoje spektrum v rámci trénerskej práce, ale aj ľudia intenzívne zaujímajúci sa o jogu, ktorí chcú prehĺbiť znalosti v tomto smere,“ hovorí zo skúseností Michaela Hluchová a dodáva, že majú absolventov vo veku 18 až 60 rokov, pričom viac sa o jogu zaujímajú ženy ako muži.

Joga je pre mňa príliš pomalá a nudná

Práve takto môžu reagovať tí, ktorí sa venujú „akčným“ cvičeniam a jogu nikdy na vlastnej koži nevyskúšali, pretože ju považujú za pomalú, nudnú. Pravda je však taká, že joga je naozaj pre všetkých, pretože existuje mnoho dynamických i statických štýlov jogy. „Každý jedinec si nájde svoj smer, štýl jogy, svoju cestu, ktorá bude vyhovovať jeho naturelu, bude mu prospievať a obohacovať ho. Niekto hľadá uvoľnenie a relaxáciu, niekto energiu, silu a flexibilitu. Preto je o štýly jogy ako napríklad ashtanga či power joga, ktoré vedú k získaniu pružnosti, sily, zvýšenej odolnosti voči stresu a ochoreniam, taký záujem,“ dodáva Michaela.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Záujem o jogu na Slovensku stále rastie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2524
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.