Význam dychu v jóge

Anetta

Na hodinách jogy často počúvame ,aby sme nezabudali dýchať. Hlboko a pravidelne. Prečo je dych pri cvičení jogy taký dôležitý?

http://www.sxc.hu/photo/443126
1. JAN 2011

Pri cvičení jogy je dôležité sústrediť sa na pravidelné dýchanie. Dýchanie je jeden z dôležitých faktorov najrôznejších cvičebných štýlov a štýlu jogy predovšetkým. V joge sa vdychuje a vydychuje nosom, nie ústami.

Dych plní pri cvičení jogy dve základné funkcie. Prvá je, že hlboké dýchanie vám pomáha udržať sa v jednotlivých pozíciach čo najdlhšie. Takisto každým ďalšim nádychom sa dostávate hlbšie v danej pozícii.

Sústredenie sa na pravidelné hlboké dýchanie pomáha pri uvoľnení mysle. Preto je cvičenie jogy takým skvelým relaxom

Plný jogový dych

Pri plnom jogovom dychu nejde iba o to, aby bol dych pomalý a hlboký. Podstatou je, že pri dýchaní plne vyuzívame kapacitu pľúc. Plný jogový dych sa pre lepšie pochopenie rozdeľuje do troch častí. A to - dych brušný, hrudný a podkľúčny. Výsledkom však je jeden dych, ktorý využíva práve všetky tri zmienené typy.

Plný jogový dych je komplexný dych, pri ktorom sa do dýchania zapojujú tie svaly, ktoré sú k tomu určené, a vzduch preniká do oblastí, do ktorých prenikať má. Plným jogovým dychom by sme mali dýchať všetci a stále.

Bohužial väčšina z nás získala nevhodné návyky, ktoré rôznym spôsobom tento dych blokujú, a my potom dýchame neplnohodnotne. Z toho pramení väčšina našich zdravotných problémov. Preto je potrebné, aby sme sa naučili dýchať plným jogovým dychom. Našim cieľom by malo byť to, aby sa pre nás stal celkom automatickým. Aby sme ním nedýchali len v prípade, kedy sa naň sústredíme.

Zdroj: Časopis Joga dnes, autror Petra Morávková


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Význam dychu v jóge

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2535
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.