Václav Krejčík: Jogový pobyt v Indii mi pomohol nájsť seba samého
„Ak robíte všetko s príliš veľkým úsilím alebo prahnete po dokonalosti asán, vaša energia stagnuje,“ hovorí o svojej novej skúsenosti z Indie Vašek Krejčík.
Vašek sa začal joge venovať zhruba pred štrnástimi rokmi. Stala sa jeho srdcovou záležitosťou. Aktuálne je master inštruktorom a hlavným školiteľom power jogy pre Slovenskú i Českú republiku a venuje sa publikačnej činnosti. Svoje vzdelanie však neustále rozširuje. „Začal som power jogou, ktorú mám stále rád a som jej verný, pretože dáva človeku voľnosť a prináša pohodu. Postupne som vyštudoval hatha jogu, jogovú filozofiu a aktuálne študujem jogovú terapiu, ktorá je veľmi obohacujúca pri práci s klientmi,“ prezrádza Vašek Krejčík.
Odporúčame prečítať: Cesta jogy
Je snom každého jogového učiteľa štúdium jogy v Indii?
Nie je, pretože ani Vaškovi sa najprv do tejto krajiny príliš nechcelo. Lenže niekde v kútiku duše cítil, že tam predsa len má zájsť a že by bolo zaujímavé zažiť atmosféru štúdia jogy priamo v Indii, kde má toto body and mind cvičenie dlhú tradíciu. Napokon si všetko zariadil tak, aby mohol na šesť týždňov odísť a zároveň si oddýchnuť, a dobiť baterky. „Joga ma zaujímala: jej tradícia, indický spôsob výučby, pránájáma a tiež filozofia. Avšak nemal som žiadny konkrétny cieľ. Chcel som klasický ,teaching training` zažiť na vlastnej koži a to sa podarilo. Mrazilo to až do špiku kostí,“ spomína Vašek.
V čom sa odlišuje výučba jogy u nás a v Indii? Indovia žijú iným štýlom života ako my a to sa, samozrejme, prejavilo aj v spôsobe vyučovania. Školenie bolo komplexné, teda obsahovalo aj prvky ajurvédy, očistné techniky a Pataňdžaliho systém. „Indovia majú svojrázny prístup a považujú samých seba za tých, ktorí môžu jogu vyučovať. Nechápu, že my máme iný spôsob života ako oni. Ich chrbtica je iná ako naša, ich bedrový kĺb je inak používaný ako náš. Jednoducho sú tam rozdiely, ktoré oni príliš nevnímajú. Avšak výučba bola dokonalá. Stále som nadšený,“ hovorí master inštruktor power jogy.
Vašek sa v Indii naučil veľa nového. Očarila ho hlavne pránájáma, ktorá bola plná radosti a energie. Dobrú náladu a elán chce preniesť aj na svojich klientov. „Ak robíte všetko s príliš veľkým úsilím alebo prahnete po dokonalosti asán, vaša energia stagnuje. Som nabitý radosťou a slobodou. Je to ako vír. Milujem tento pocit a chcem ním nakaziť aj ostatných na hodinách i kurzoch jogy,“ dopĺňa Vašek.
Zo zážitkov v Indii vznikla kniha
Vašek zažil v Indii neopakovateľné chvíle. Pobyt v Indii mu dal veľa. „Mám pocit, že som sa našiel. Každá situácia, každý jeden deň mi pomohli nájsť seba samého a prišiel som domov ako veselý ,chlapec`. Cítim sa úžasne,“ tvrdí Václav Krejčík. Silné dojmy spôsobili, že po príchode domov mal obrovskú potrebu dať svoje pocity, zážitky a emócie na papier. Napokon vznikol cestopis spojený so skúsenosťami z praxe indickej jogy. „Kniha je relatívne intímnou spoveďou, cestopisom s popisom pránájámy, niekoľkých krijí a meditácie, ktoré môže človek praktizovať v období, keď s jogou začína,“ hovorí autor.
Dopĺňame, že knižka vyjde 6. marca 2015 a uskutoční sa k nej i propagačné turné v troch slovenských mestách, konkrétne v Nitre, Piešťanoch a Trnave. Zároveň na ňom Vašek predstaví aj DVD zamerané na jogovú terapiu chrbta a kĺbov.
Odporúčame prečítať: Hormonálna joga pomôže v klimaktériu i pri PMS
Diskusia k článku - Václav Krejčík: Jogový pobyt v Indii mi pomohol nájsť seba samého