Štúdio YogaLates je o zdravom funkčnom pohybe v malej skupine
V štúdiu YogaLates sa cvičí joga a pilates v malých skupinách, pretože klientom sa treba dostatočne venovať.
K založeniu vlastného štúdia viedli inštruktorky pilatesu a jogy dva hlavné dôvody. Bohaté skúsenosti s týmito body and mind cvičeniami a potom vlastné presvedčenie, že práca s ľudským telom je vlastne poslaním. Teda je o pomoci ľuďom, ktorí majú zdravotné problémy. To však nie je možné v skupine, kde je dvadsať účastníkov, a preto v bratislavskom štúdiu YogaLates cvičí maximálne 10-13 ľudí. „Veľakrát sme si išli zacvičiť jogu alebo pilates do centier, v ktorých často cvičilo aj dvadsať ľudí. Keď sme sa poobzerali po sále, bolo jasné, že osemdesiat percent týchto ľudí má problémy s pohybovým aparátom. Inštruktor, ktorý lekciu viedol, nemal čas, aby sa im všetkým venoval,“ približuje pohnútky k založeniu vlastného štúdia Katka Sýkorová. Spolu s Elenkou Cenkou sa rozhodli, že to treba zmeniť a vzniklo miesto na cvičenie s názvom YogaLates.
Dôležitý je vedomý pohyb
V malom centre sa cvičí hlavne joga a pilates a to formou skupinového alebo individuálneho cvičenia. „Špecifickejšie problémy sa zvyčajne riešia individuálne. Urobí sa funkčná diagnostika a na základe výsledkov sa vytvorí pohybový program,“ hovorí Katka a zdôrazňuje, že veľmi dôležité je, aby si ľudia osvojili vedomý pohyb.
Ako možno jednoducho charakterizovať vedomý pohyb? Spočiatku zohráva v tomto smere hlavnú úlohu inštruktor, ktorý človeka pri cvičení navádza. Väčšina ľudí má svaly skrátené a oslabené, čiže ich nevedia do pohybu zapojiť. Vlaste ani nevedia, že ich majú. Keď dôjde k odstráneniu svalovej nerovnováhy, potom je možné pohyb vykonávať správne a vedome. Vedomý pohyb je vlastne o uvedomení si toho, čo cvičiaci robí. „Nie je to isté zdvihnúť ruku len tak, alebo si uvedomiť, že musím pri tom zatiahnuť brucho a spevniť rameno,“ vysvetľuje inštruktorka a dodáva, že je potrebné pracovať na správnom držaní tela i dýchaní a hlavne motivovať človeka, aby tak robil i v bežnom živote.
Motivácia v štúdiu YogaLates
Motivovať ľudí k cvičeniu a vedomému pohybu v bežnom živote je hlavne o vzájomnej komunikácii. „Snažíme sa vytvoriť takú atmosféru, aby sa ľudia zaujímali a pýtali,“ hovorí Katka. Okrem toho je dôležité vybrať si cvičenie, ktoré človeka baví. Na to sa dá zvyčajne prísť už po 1-2 absolvovaných hodinách. „Z ľudí sa dá vyčítať, či sa vrátia, alebo nie. Je tu však aj extrém, keď si myslím, že človek sa už nevráti a on príde. Je to aj o tom, či inštruktor človeku sadne, teda o nejakom ľudskom rozmere,“ hovorí Katka.
Štúdio je úspešné i preto, lebo inštruktori chcú ľuďom pomáhať a venovať sa im do hĺbky. Túto skutočnosť by mali vziať do úvahy aj klienti, ktorí si vyberajú svojho inštruktora. Vedenie lekcií jogy, pilatesu alebo akéhokoľvek iného cvičenia nie je o absolvovaní jedného kurzu. „Klienti by sa mali zaujímať o to, kto ich učí. Vedomosti ani skúsenosti sa nedajú získať absolvovaním jedného školenia,“ myslí si majiteľka štúdia, v ktorom sa zameriavajú na zdravý funkčný pohyb.