Štúdio YogaLates je o zdravom funkčnom pohybe v malej skupine

Mirka

V štúdiu YogaLates sa cvičí joga a pilates v malých skupinách, pretože klientom sa treba dostatočne venovať. 

Štúdio YogaLates je o zdravom funkčnom pohybe v malej skupine
7. MÁJ 2015

K založeniu vlastného štúdia viedli inštruktorky pilatesu a jogy dva hlavné dôvody. Bohaté skúsenosti s týmito body and mind cvičeniami a potom vlastné presvedčenie, že práca s ľudským telom je vlastne poslaním. Teda je o pomoci ľuďom, ktorí majú zdravotné problémy. To však nie je možné v skupine, kde je dvadsať účastníkov, a preto v bratislavskom štúdiu YogaLates cvičí maximálne 10-13 ľudí. „Veľakrát sme si išli zacvičiť jogu alebo pilates do centier, v ktorých často cvičilo aj dvadsať ľudí. Keď sme sa poobzerali po sále, bolo jasné, že osemdesiat percent týchto ľudí má problémy s pohybovým aparátom. Inštruktor, ktorý lekciu viedol, nemal čas, aby sa im všetkým venoval,“ približuje pohnútky k založeniu vlastného štúdia Katka Sýkorová. Spolu s Elenkou Cenkou sa rozhodli, že to treba zmeniť a vzniklo miesto na cvičenie s názvom YogaLates.

yogalates

Dôležitý je vedomý pohyb

V malom centre sa cvičí hlavne joga a pilates a to formou skupinového alebo individuálneho cvičenia. „Špecifickejšie problémy sa zvyčajne riešia individuálne. Urobí sa funkčná diagnostika a na základe výsledkov sa vytvorí pohybový program,“ hovorí Katka a zdôrazňuje, že veľmi dôležité je, aby si ľudia osvojili vedomý pohyb.

Ako možno jednoducho charakterizovať vedomý pohyb? Spočiatku zohráva v tomto smere hlavnú úlohu inštruktor, ktorý človeka pri cvičení navádza. Väčšina ľudí má svaly skrátené a oslabené, čiže ich nevedia do pohybu zapojiť. Vlaste ani nevedia, že ich majú. Keď dôjde k odstráneniu svalovej nerovnováhy, potom je možné pohyb vykonávať správne a vedome. Vedomý pohyb je vlastne o uvedomení si toho, čo cvičiaci robí. „Nie je to isté zdvihnúť ruku len tak, alebo si uvedomiť, že musím pri tom zatiahnuť brucho a spevniť rameno,“ vysvetľuje inštruktorka a dodáva, že je potrebné pracovať na správnom držaní tela i dýchaní a hlavne motivovať človeka, aby tak robil i v bežnom živote.

yogalates

Motivácia v štúdiu YogaLates

Motivovať ľudí k cvičeniu a vedomému pohybu v bežnom živote je hlavne o vzájomnej komunikácii. „Snažíme sa vytvoriť takú atmosféru, aby sa ľudia zaujímali a pýtali,“ hovorí Katka. Okrem toho je dôležité vybrať si cvičenie, ktoré človeka baví. Na to sa dá zvyčajne prísť už po 1-2 absolvovaných hodinách. „Z ľudí sa dá vyčítať, či sa vrátia, alebo nie. Je tu však aj extrém, keď si myslím, že človek sa už nevráti a on príde. Je to aj o tom, či inštruktor človeku sadne, teda o nejakom ľudskom rozmere,“ hovorí Katka. 

Štúdio je úspešné i preto, lebo inštruktori chcú ľuďom pomáhať a venovať sa im do hĺbky. Túto skutočnosť by mali vziať do úvahy aj klienti, ktorí si vyberajú svojho inštruktora. Vedenie lekcií jogy, pilatesu alebo akéhokoľvek iného cvičenia nie je o absolvovaní jedného kurzu.  „Klienti by sa mali zaujímať o to, kto ich učí. Vedomosti ani skúsenosti sa nedajú získať absolvovaním jedného školenia,“ myslí si majiteľka štúdia, v ktorom sa zameriavajú na zdravý funkčný pohyb.

yogalates

Odporúčame prečítať: Bývalá modelka Eva Dvoráčková: Práca trénerky má oveľa väčší zmysel

Zdroj foto: Katka Sýkorová

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Štúdio YogaLates je o zdravom funkčnom pohybe v malej skupine

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2535
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.