Stopnite toxíny, nadváhu a ochabnuté svaly. Cvičte hot jogu!

Mirka

Teplota okolo 40 stupňov Celzia pôsobí na ľudský organizmus hneď vo viacerých smeroch. Odvádza z tela toxické látky. Zlepšuje dýchanie a koncentráciu. Svaly sú rozohriate, pripravené na vykonávanie jogových pozícii, čím sa znižuje riziko vzniku zranenia.  

Stopnite toxíny, nadváhu a ochabnuté svaly. Cvičte hot jogu!
10. SEP 2013

Stále hľadáte štýl jogy, ktorý by vám „sadol“? Premýšľate nad tým, že tou správnou voľbou by mohol byť intenzívny štýl jogy, ktorý sa cvičí v klimatických podmienkach, ktoré pripomínajú samotnú Indiu, kde má joga naozaj dlhú tradíciu? Potom pouvažujte nad lekciami horúcej jogy.

„Horúca joga oslovuje v súčasnosti širšie spektrum ľudí, ktorí sa zaujímajú o svoje zdravie, či už telesné alebo duševné. Je to aj preto, lebo ide o jeden z najnáročnejších štýlov, kde teplota vyhriatej miestnosti až na 42 stupňov Celzia a intenzívne cvičenie jogových asán (pozícií) a pranajámy (dýchacích cvičení) pomáha očisťovať, spevňovať a robiť flexibilnejším nielen telo, ale aj ľudského ducha a psychiku,“ predstavuje horúcu jogu Štafan Ižarik zo štúdia hot jogy v Liptovskom Mikuláši.

Pri hot joge sa teda vykonáva 26 pozícii hatha jogy pri špeciálne upravenej teplote a vlhkosti vzduchu, čo je pomerne náročné a nemusí vyhovovať všetkým (ľuďom, ktorým vadí intenzita, vyššia teplota, potenie a pod.).

hot joga

Vyberte si hot jogu, pretože...

Joga vo všeobecnosti má mnoho prínosov pre telo a psychiku. Pomáha zlepšovať pevnosť a pružnosť svalov, celkovú rovnováhu a flexibilitu. Podieľa sa na zvýšení vytrvalosti, spaľovaní kalórií, zlepšuje psychické zdravie. Ako je to s hot jogou? Zakladateľ bikram jogy a indický jogový učiteľ Bikram Choudhury upozorňuje hneď na viacero prínosov horúcej jogy. V prvom rade pôsobí teplota ako prevencia proti vzniku zranenia, ďalej znižuje stres a napätie pohybového aparátu, pomáha lepšie absorbovať kyslík, posilňuje obehový systém a detoxikuje (1).

hot joga

Ako to vyzerá v praxi?

Počas deväťdesiatich minút horúcej jogy sa vykonáva 26 asán hatha jogy. „V Agni hot yoga štúdiách pod Tatrami sa cvičia zostavy zložené z 26 až 36 pozícii v miestnosti vyhriatej na 42 stupňov Celzia, a to aj v lete. Zostavy a postupnosť pozícií sú presne určené, pričom každá jedna pozícia pripravuje telo na ďalšiu. Medzi jednotlivými asánami sú fázy odpočinku, ktoré zosilňujú vzájomný účinok intenzity a relaxácie,“ hovorí zo skúseností inštruktor hot jogy.

Čo by ste mali vedieť?

Najmä v začiatkoch sa môžu objaviť pocity slabosti, únavy, vyčerpania a bolesť hlavy. Najpravdepodobnejšou príčinou je nedostatočný príjem tekutín. Je preto dôležité dodržiavať dôsledný pitný režim pred, počas i po hodine horúcej jogy. 

Páči sa vám hot joga?

Zdroj: (1) National Council on Strenght and Fitness, Bikram joga, http://www.ncsf.org/NewsArticles/0-114/IsBikramYogaEffectiveforWeightLoss.aspx&usg=ALkJrhhp0r52A1_T_QzBr5TNMh_rVBWmWg
Zdroj video: youtube.com, Foto: Štefan Ižarik, Agni hot yoga

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Stopnite toxíny, nadváhu a ochabnuté svaly. Cvičte hot jogu!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2524
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.