27. JUN 2013

Rýchla chôdza spojená s cvičením jogy? No predsa Hiking joga!

Mirka

Nevyhovujú vám ani dynamickejšie štýly jogy, pretože sa prevažne cvičia v interiéri? Potom skúste Hiking jogu, ktorá spája rýchlu chôdzu s objavovaním prírodných zákutí a cvičenie jogy do jedného pestrého celku. Musíte uznať, že výhovorka: „Milujem kardio, joga ma nebaví,“ už jednoducho neobstojí.

Je pochopiteľné, že po dni strávenom v uzatvorenej miestnosti (kancelária, predajňa, výrobný podnik) človek uprednostní pohyb na čerstvom vzduchu pred cvičením v telocvični. Jednoducho potrebuje aktivitu, pri ktorej sa dokonale odreaguje od starostí bežného dňa, načerpá energiu zo slniečka, prírody a, samozrejme, z cvičenia. Nuž a čo môže byť lepšie ako rýchla chôdza spojená s cvičením jogy?

hiking joga i

Hiking joga je pre vás, pretože...

Už samotné spojenie JOGA a KARDIO AKTIVITA napovedá, že Hiking joga prináša mnoho zdravotných pozitív. Tak napríklad cieľom jogy je dosiahnutie harmónie tela, duše a mysle. Vnútorný pokoj je v dnešnej dobe plnej stresu skutočne na nezaplatenie. Kardio aktivita je dôležitá pre udržanie zdravia kardiovaskulárneho systému, pre spaľovanie tukov i dobrú náladu. „Cieľom Hiking jogy je spojenie benefitov, ktoré získavame z cvičenia jogy a pozitív získaných z kardio aktivít ako je rýchla chôdza, turistika... Sila získaná pravidelným cvičením jogy, spolu s jogovými dychovými cvičeniami, môžu mať pozitívny vplyv na celkovú kondíciu a zdravie. Joga pomáha zlepšovať flexibilitu a balans pri náročnejších túrach, je prevenciou voči svalovej horúčke a zraneniam počas turistiky,“ upresňuje pozitíva učiteľka Hiking jogy Monika Rišková. Tento štýl jogy odporúča najmä tým, ktorí majú sedavé zamestnanie, pretože uvoľňuje stuhnuté svaly a odbúrava stres. A zároveň dodáva, že: „Je to vhodné aj pre ľudí, ktorým sa zdá 1,5 hodiny klasickej jogy príliš dlho, tu sa joga cvičí iba 40 minút.“

Hiking joga je aj o spoznávaní mesta, prírody a ľudí

„Cieľom Hiking jogy je vytiahnuť ľudí von z bytov, reštaurácií, nákupných centier na vzduch, do prírody. V dnešnej dobe, keď ľudia sedia viac a viac za počítačom, pred televízorom či v kaviarňach, je každý pohyb na čerstvom vzduchu to najlepšie, čo môže človek pre seba a svoje telo urobiť,“ hovorí cvičiteľka Hiking jogy, ktorá organizuje hodiny Hiking jogy spolu s Viktóriou Nagyovou v Bratislave. Zároveň upozorňuje na to, že Hiking joga má aj sociálny rozmer, pretože ľudia spoznávajú mesto, v ktorom bývajú, môžu spolu komunikovať, a tak sa zaradia do určitej komunity.

hiking joga ii

Hiking joga na Slovensku

Aktuálne sa lekcie Hiking jogy konajú len v Bratislave. „Zatiaľ sú hodiny v meste, okruh má približne päť kilometrov. Počas tohto okruhu sú tri zastávky (Sad J. Kráľa, centrum mesta a hrad). V blízkom čase plánujeme ďalší okruh na Železnej studničke, v Rači na vinohradoch. V budúcnosti sa uvidí. Sme len na začiatku. Čas ukáže, kam sa bude Hiking joga na Slovensku uberať,“ hovorí lektorka jogy Monika. Len pre spresnenie - hodina Hiking jogy trvá 90 minút. 50 minút je venovaných rýchlej chôdzi a zvyšok cvičeniu jogy, pričom tieto dve aktivity sa striedajú, resp. joge sú venované 3 bloky.

Vyzerá to lákavo, čo poviete? Všetkým z hlavného mesta v tichosti závidíme:-) Nám ostatným mimo Bratislavy nezostáva nič iné, ako dúfať, že sa Hiking joga skoro dostane aj do ostatných miest Slovenska.

hiking joga

Autor foto: Viktória Nagyová

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Rýchla chôdza spojená s cvičením jogy? No predsa Hiking joga!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Podujatia

ďalšie ponuky
Vložiť podujatie môžu len registrovaní užívatelia.
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 781
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.