Rýchla chôdza spojená s cvičením jogy? No predsa Hiking joga!

Mirka

Nevyhovujú vám ani dynamickejšie štýly jogy, pretože sa prevažne cvičia v interiéri? Potom skúste Hiking jogu, ktorá spája rýchlu chôdzu s objavovaním prírodných zákutí a cvičenie jogy do jedného pestrého celku. Musíte uznať, že výhovorka: „Milujem kardio, joga ma nebaví,“ už jednoducho neobstojí.

Rýchla chôdza spojená s cvičením jogy? No predsa Hiking joga!
27. JUN 2013

Je pochopiteľné, že po dni strávenom v uzatvorenej miestnosti (kancelária, predajňa, výrobný podnik) človek uprednostní pohyb na čerstvom vzduchu pred cvičením v telocvični. Jednoducho potrebuje aktivitu, pri ktorej sa dokonale odreaguje od starostí bežného dňa, načerpá energiu zo slniečka, prírody a, samozrejme, z cvičenia. Nuž a čo môže byť lepšie ako rýchla chôdza spojená s cvičením jogy?

hiking joga i

Hiking joga je pre vás, pretože...

Už samotné spojenie JOGA a KARDIO AKTIVITA napovedá, že Hiking joga prináša mnoho zdravotných pozitív. Tak napríklad cieľom jogy je dosiahnutie harmónie tela, duše a mysle. Vnútorný pokoj je v dnešnej dobe plnej stresu skutočne na nezaplatenie. Kardio aktivita je dôležitá pre udržanie zdravia kardiovaskulárneho systému, pre spaľovanie tukov i dobrú náladu. „Cieľom Hiking jogy je spojenie benefitov, ktoré získavame z cvičenia jogy a pozitív získaných z kardio aktivít ako je rýchla chôdza, turistika... Sila získaná pravidelným cvičením jogy, spolu s jogovými dychovými cvičeniami, môžu mať pozitívny vplyv na celkovú kondíciu a zdravie. Joga pomáha zlepšovať flexibilitu a balans pri náročnejších túrach, je prevenciou voči svalovej horúčke a zraneniam počas turistiky,“ upresňuje pozitíva učiteľka Hiking jogy Monika Rišková. Tento štýl jogy odporúča najmä tým, ktorí majú sedavé zamestnanie, pretože uvoľňuje stuhnuté svaly a odbúrava stres. A zároveň dodáva, že: „Je to vhodné aj pre ľudí, ktorým sa zdá 1,5 hodiny klasickej jogy príliš dlho, tu sa joga cvičí iba 40 minút.“

Hiking joga je aj o spoznávaní mesta, prírody a ľudí

„Cieľom Hiking jogy je vytiahnuť ľudí von z bytov, reštaurácií, nákupných centier na vzduch, do prírody. V dnešnej dobe, keď ľudia sedia viac a viac za počítačom, pred televízorom či v kaviarňach, je každý pohyb na čerstvom vzduchu to najlepšie, čo môže človek pre seba a svoje telo urobiť,“ hovorí cvičiteľka Hiking jogy, ktorá organizuje hodiny Hiking jogy spolu s Viktóriou Nagyovou v Bratislave. Zároveň upozorňuje na to, že Hiking joga má aj sociálny rozmer, pretože ľudia spoznávajú mesto, v ktorom bývajú, môžu spolu komunikovať, a tak sa zaradia do určitej komunity.

hiking joga ii

Hiking joga na Slovensku

Aktuálne sa lekcie Hiking jogy konajú len v Bratislave. „Zatiaľ sú hodiny v meste, okruh má približne päť kilometrov. Počas tohto okruhu sú tri zastávky (Sad J. Kráľa, centrum mesta a hrad). V blízkom čase plánujeme ďalší okruh na Železnej studničke, v Rači na vinohradoch. V budúcnosti sa uvidí. Sme len na začiatku. Čas ukáže, kam sa bude Hiking joga na Slovensku uberať,“ hovorí lektorka jogy Monika. Len pre spresnenie - hodina Hiking jogy trvá 90 minút. 50 minút je venovaných rýchlej chôdzi a zvyšok cvičeniu jogy, pričom tieto dve aktivity sa striedajú, resp. joge sú venované 3 bloky.

Vyzerá to lákavo, čo poviete? Všetkým z hlavného mesta v tichosti závidíme:-) Nám ostatným mimo Bratislavy nezostáva nič iné, ako dúfať, že sa Hiking joga skoro dostane aj do ostatných miest Slovenska.

hiking joga

Autor foto: Viktória Nagyová

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Rýchla chôdza spojená s cvičením jogy? No predsa Hiking joga!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2535
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.