Rozhovor s Katkou Horváthovou: Pilates rozhodne nie je nuda

Mia

Prinášame vám ďalší z rozhovorov s našimi slovenskými inštruktormi, ktorý reprezentujú určitý druh cvičenia. Tentokrát sme vyspovedali inštruktorku Pilatesu, Katku Horváthovú. A tá vás presvedčí o tom, že pilates nie je nuda, naopak je to "makačka".

pilates cvicenie
4. AUG 2011

Ako dlho pôsobíte ako inštruktorka? A ako ste sa k tomu dostali?

Po ukončení aktívnej plaveckej športovej kariéry som hľadala iné formy pohybu, nakoľko som potrebovala pohyb a hľadala som iné nové alternatívy športu. K aerobiku som sa dostala veľmi náhodne, keď sme si s kamarátkou išli zacvičiť. Ja som pri aerobiku ostala a kamarátka to vzdala po prvej hodine. Určite to viacerí poznajú. Prídu na prvú hodinu, všetko je pre nich nové, nové kroky, choreografia .... viacerých cvičencov to odrádza, ale ja som bojovala :) Ako inštruktorka aerobiku pôsobím dlho, ani si presne nepamätám od ktorého roku. Ale budeto zhruba 11 rokov.

Čo Vám dáva práca inštruktora? Ako ju s odstupom času hodnotíte?

Rada pracujem s ľuďmi. I keď je to ťažká práca, čo mi dajú za pravdu viacerí. Ale nabíja ma energiou, keď ľudia vidia za sebou výsledky a tešia sa z hodiny. Samozrejme nájdu sa aj výnimky, ale naučila som sa pozerať na to s nadhľadom. Každý cvičiteľ má svoj štýl, svoje techniky ako vedie hodinu. Viac ľudí, viac chutí.

Prečo ste si vybrali Pilates? Nie je to nuda?

Pilates som si vybrala ako doplnok k aerobiku, keďže v tom čase som sa venovala aerobikom - body work, dance aerobik, step aerobic. V Pilatese som si našla uvoľnenie, natiahnutie, koncentráciu na každý pohyb, plynulosť dýchania. Čo je veľmi dôležité nielen pri cvičení Pilates, ale aj pri Yoge, a toto mi asi niekedy v aerobiku chýbalo. Nikdy nejdete cez bolesť. Pilates si tiež vyžaduje pravidelnosť, minimálne 2-3 krát do týždňa.

Áno, aj ja som si myslela, že Pilates je nuda. Ale po prvej hodine som zistila, že nemáte čas myslieť na to, či sa nudíte, lebo sa koncentrujete na pohyb, dýchanie. A poviem Vám, je to zaberačka. Kedže sa šíria mýty o nudnom cvičení, závisí to aj od cvičiteľa. Ja skúšam na mojich hodinách vkladať rôzne cviky ( ťažšie), aby to cvičencov neodradilo, ale aby sa aj zabavili :)

Ako vyzerá klasická hodina Pilatesu?

Hodina Pilatesu trvá ako každá hodina, čiže 60 minút. Najprv sa s klientmi trochu zahrejeme, ponaťahujeme a následne začíname posiľňovať. Pri tomto cvičení je dobre poznať ľudí, či už Pilates cvičili alebo sú začiatočníci, prípadne majú nejaké zdravotné problémy. Dôležitá je komunikácia. Neustále komunikujem s cvičencami, upozorňujem ich na daný pohyb. Čo by mali robiť správne, čo by mali pri cvičení cítiť, aké svaly by mali zapojiť a hlavne ich upozorňujem na dýchanie. Pri Pilatese naťahujeme skrátené svaly a posiľňujeme ochabnuté.

                                    pilates

Aké výhody má pre ľudí toto cvičenie? Komu by ste ho odporučili?

Spevní  sa svalstvo, cvičenci budú chodiť vystretí a chrbát ich prestane bolieť. Na stoličke obsedíte oveľa dlhšie bez toho, aby ste sa skrútili ako paragraf. Spevníte brucho, chrbát a hlava sa vytiahnú do výšky, plecia budete držať správne.

Cvičenie je vhodné pre všetkých, bez rozdielu veku, nakoľko cvičenie je možné prispôsobiť jednotlivcom. Nedoporučila by som cvičenie tehotným ženám v prvých 6-8 týždňoch. Po ukončení 6-8 týždňoch by som im odporučila špeciálne cvičenie Pilates – tehotné, a nie komerčné hodiny. I keď je to individuálne, nakoľko niektoré ženy poznajú svoje telo a pri komerčnej hodine Pilatesu si vedia cviky prispôsobiť.

Viacero ľudí sa nás pýta, či sa dá cvičením pilatesu schudnúť. Ako to vidiíte?

Účinkov tohto cvičenia je viacero. Nenazvala by som to chudnutie, ale posilnenie hlbokých brušných, driekových svalov a svalov panvového dna. Taktiež zlepšenie pružnosti, zlepšenie koordinácie a koncentrácie, silu, krásne natiahnutie a predĺženie svalov, čo vedie ku krásnym a štíhlym končatinám.

Kto sú väčšinou vaši klienti?

Mojimi klientmi sú väčšinou ženy. I keď sem tam prišiel aj nejaký muž, ale po prvej hodine cvičenie vzdal a už viackrát neprišiel. Kategória žien je rôzna od 20-50 rokov.

Je na Slovensku záujem o pilates?

Myslím si, že áno. Cvičenci majú u nás záujem o pilates, ale je potrebný na to čas nakoľko teraz sa preferujú iné druhy pohybu ako Dance aerobik, step a iné. Ľudia sa nájdu cestu aj k Pilates cvičeniu.

Viete o zaujímavej akcii spojenej s pilatesom, kam by ste rada našich čitateľov pozvala?

U nás sa veľmi neorganizujú rôzne kongresy, akcie alebo školenia, ako v zahraničí. Ale sem tam sa nájdu aj u nás. Veľmi často chodíme do zahraničia na kongresy, kde sa cvičí Pilates. Ale aj iné druhy Body & Mind cvičení ( Pilates, Power yoga , Port de Bras, a iné ). Najbližšie sú školenia v Prahe, ale už aj v Brne.

Rozhovor nám poskytla Katarína Horváthová - inštruktorka Pilates, Power yoga ( Power yoga akademia CR/SR) a Port de Bras Basic, Advanca a Floor.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Rozhovor s Katkou Horváthovou: Pilates rozhodne nie je nuda

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2524
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.