Prečo sa bez kvalitnej podložky cvičí joga ťažko
Ako si vybrať vhodnú podložku na jogu? Zisťovali sme podrobnosti.
Na trhu máme nespočetný výber podložiek od výmyslu sveta. Ako sa v tom vôbec zorientovať, aby sme o pár mesiacov nezháňali novú? Vyspovedali sme odborníka, ktorý sa joge sám dlhé roky venuje. Tomáš Sokol z Flexity.sk nám veľmi podrobne zodpovedal otázky, ktoré vám určite pomôžu zorientovať sa. Ak by vám predsa len niečo chýbalo, obráťte sa rovno naňho.
Prečo je podložka naozaj dôležitá pri cvičení jogy? Jogini napríklad v Indii cvičili kdekoľvek a na čomkoľvek
Áno, kedysi na cvičenie jogy nebolo treba naozaj takmer nič okrem vlastného tela a koberec skôr iba tvoril vrstvu, ktorá sa položila na hlinenú podlahu, aby sa dalo cvičiť a udržť v pozíciach lepšie. Jogu v tej dobe cvičilo aj menej ľudí a tiež neboli také technológie a rozšírenie iných typov podložiek ku cvičeniu. Samozrejme po čase sa začalo aj v Indii cvičiť na PVC podložkách a ako nastal boom jogy po svete začali pribúdať značky, ktoré sa začali špecializovať na podložky na jogu. Ľudia na západe začali cvičiť v telocvičniach a jogových štúdiách. Tomu sa začali prispôsobovať aj podložky na cvičenie. S požiadavkami na väčšiu mäkkosť, protišmykovosť, či ekologickosť materiálu sa začali objavovať stále nové typy podložiek, ktoré riešili už konkrétne problémy ľudí, ktorí sa pustili do cvičenia jogy. Kvalitnejšie podložky začali byť zároveň aj bezpečnejšie pre prax. Pri náročných pozíciach alebo spotených dlaniach je dôležité, aby povrch podložky držal ruky a nohy viac na mieste. Správna hrúbka podložky zase poskytuje lepšiu oporu pre citlivé kĺby a umožňuje príjemnejšiu a udržateľnejšiu prax. Dnes už máme v ponuke podložky praktický pre každý typ človeka, vďaka čomu si môže vybrať presne podľa svojich potrieb a venovať potom pozornosť samotnému cvičeniu, bez toho aby ho rušilo niečo ohľadom podložky.
Čo je dôležité si uvedomiť pred výberom podložky?
Pri výbere zohrávajú hlavnú rolu faktory ako hrúbka podložky, celkové rozmery a povrch. Potom sa dá hovoriť ešte o ďalších detailoch, no tieto tri sú vždy rozhodujúce. Hrúbka nie je len otázkou milimetrov, ale aj materiálu. Napríklad kaučukový materiál je o mnoho hutnejší a tým pádom si svoju hrúbku drží aj pri tlaku. Naopak bežný PVC materiál alebo TPE pena sú mäkkšie a pri tlaku sa viac poddajú, čiže nám v konečnom dôsledku ostane menšia vrstva medzi zemou a končatinou. Rozmery sú dôležité z pohľadu dĺžky podložky. Štandard je tých 180 cm dĺžka, 60cm šírka a 4mm hrúbka. Ak má niekto do tých 185 cm, tak mu 180 cm dĺžka stačí, potom sa musí už pozrieť po dlhších, aby sa nemusel pri cvičení krčiť alebo uchádzať mimo podložky príliš. Povrch je potom otázkou priľnavosti. Vo všeobecnosti platí, že čím drahšia podložka, tým lepšia priľnavosť povrchu, lebo ide o materiál. Povrch typu PU (vrsta polyuretánovej peny) je dnes top povrch, ktorý drží za každých okolností. Potom to bude zväčša prírodný kaučuk. Lacnejšie podložky nepracujú s potom a ten ostáva na povrchu, na čom sa potom človek môže kĺzať. Samozrejme je to aj otázka cviku a zapojenia vnútorného svalstva.
Čo si mám pri výbere podložky všímať ako prvé?
Odporúčame sa pozerať na materiál, rozmery a výrobcu. Niektoré značky sa špecializujú čisto na jogové potreby a teda najlepšie poznajú, čo jogíni potrebujú a tým pádom máte lepšiu záruku, že nešlapnete vedľa.Dnes sú na výber podložky rôznej dĺžky. Akú dlhú potrebujeme vzhľadom na svoju výšku? Nakoľko na podložke nikdy necvičíme s celou dĺžou od koreňa hlavy po päty, tak stačí vyberať približne o 5 cm menej ako naša výška. Väčšina ľudí do 185 cm sa ešte zmestí na 180 cm dlhú podložku.
Aký materiál zvoliť?
Dnes existuje na trhu niečo vyše 10 rôznych materiálov od klasického PVC po rôzne recyklované materiály. Pri výbere je určite dobré si pozrieť či akýkoľvek z materiálov má certifikát nezávadnosti - väčšinou označenie OEKO TEX a pod. Kvalitnejšie značky si práve na tomto dávajú záležať, nakoľko vieme v akom blízkom kontakte býva človek so svojou podložkou. V prípade alergií je treba sa pozrieť detailne na zloženie. Časté sú alergie na latex, ktoré obsahujú niektoré podložky aj v malom množstve, na čo si treba dať pozor. V popise produktu by malo byť toto vždy uvedené. Ostatné potom už záleží, koľko je človek ochotný investovať do podložky a v akom štádiu cvičenia sa nachádza. V dnešnej dobe je najobľúbenejším materiálom prírodný kaučuk, ktorý má veľmi dobrú životnosť a predstavuje ekologickejšiu variantu oproti PVC.
Ak si chcem vybrať podložku z hľadiska EKO a udržatelnosti, čo je k dispozícii?
Niektoré značky dnes ekológiu berú veľmi vážne a venujú sa recyklácii materiálov v rámci výrobného procesu alebo využívajú sami recyklované materiály. V podstate podložka, ktorá vydrží desiatky rokov bude udržateľnejšia, než taká, čo sa rýchlo zničí, potrhá a musí skončiť v koši. Investícia do kvality sa teda vyplatí dvakrát, lebo tie kvalitnejšie sú síce drahšie no zároveň aj kvalitnejšie, čo sa týka cvičenia, protišmykovosti a trvanlivosti. Lídrami na trhu v oblasti ekológie sú značky ako Manduka, Liforme, YogaDesignLab, Bodhi a Jade.
Niektoré podložky majú znázornenú os (čiara cez podložku). Je to súčasť dizajnu alebo to má aj praktickú stránku?
Čiara v strede je skôr praktikou pomôckou, ktorá má pomôcť uvedomiť si, ako má človek rozloženú váhu na podložke a v akej pozícii voči sebe má chodidlá. Často v začiatkoch sa nestíhame venovať všetkým tým pokynom na hodine a neuvedomíme si polohu nášho tela. Vnútorné vnímanie sa rozvíja postupne a takáto čiara môže dopomôcť si práve rýchlejšie získať cit pre polohu. Zároveň je to aj dobrá učebná pomôcka pre inštruktorov, ak potrebujú vysvetliť, napr. čo to znamená mať nohy na šírku ramien, aby sme mali lepšiu rovnohávu a rozloženie ťažiska.