Prečo joga funguje?
Dôvodov, prečo cítime fyzické či psychické zmeny po cvičení jogy, môže byť veľa.
Napríklad pri cvičení viac silových, dynamických pozícii a pohybu (-ha) sa môžeme cítiť „viac nažive“ vďaka vylúčeniu hormónov: endorfínov a adrenalínu, ako vlastne po každej dynamickej fyzickej aktivite. V bežeckej komunite majú pre tento stav výraz „runner´s high“. Niečo podobné môžeme cítiť aj po dynamickej praxi jogových zostáv, kde pracujeme (nielen) na sile. Cez hlbokú stimuláciu fascií, orgánov, svalov a kostí pomocou viac statických cvičení (-tha) vieme nadobudnúť pocit nadnášajúcej ľahkosti a oslobodzujúcej otvorenosti. Vďaka uvoľneniu nervového systému pomocou dychových techník sa vieme preniesť do hlbokej koncentrácie a vnímavosti. Akoby sa v nás vytvoril priestor. Práca s vedomím cez meditáciu a kontempláciu v nás vie zasiať múdrosť, pokoj a hlbšie porozumenie toho čo je, práve teraz.
Všetko záleží od toho, aký je náš zámer predtým, ako začíname svoju prax. Na čo zameriame svoju pozornosť, aký aspekt chceme v danom momente v sebe rozvíjať. Joga je vo svojej povahe multidisciplinárna, počas praxe pracujeme od hrubej hmoty až po najjemnejšie pohyby energie a vedomia. Záleží to od toho, či sme vo svojom úsilí špecifickí, alebo si ideme „zacvičiť“ do jogového štúdia. Tak či onak nejde o to, aký štýl jogy robíme, ale čo je snáď najdôležitejšie, AKO to robíme. V jogových textoch sa píše: „Joga je koncentrácia, ale nie každá koncentrácia je joga.“ Na rozvíjanie svojej osobnej jogy je dobré ujasniť si svoj zámer. To je jeden z najdôležitejších krokov predtým, ako začneme. Kam idem upriamiť svoju koncentráciu? Kde a ako budem prehlbovať intimitu so svojím bytím? Treba si uvedomiť, čo je môj zámer.
Nervová sústava
Čo spôsobuje, že hlbšia vedomá práca s nervovou sústavou vie ovplyvniť to, ako sa cítime?
Skupina vedcov z Boston University School of Medicine verí, že našli tajomstvo jogy. Lepšie povedané, jedno z nich. Skúmali, prečo vie joga tak efektívne pomôcť pri zlepšení depresií, úzkostí, cukrovky alebo pri chronických bolestiach, epilepsii a iných ochoreniach. Chriss Streeter, PhD., a jeho tím usudzujú, že joga reguluje nervový systém zvýšením „vagal tone“, (čo sa dá preložiť v tomto kontexte ako zvýšenie kondície blúdivého nervu). Blúdivý nerv predstavuje index pre funkčnosť celého parasympatického nervového systému. Tento index určuje schopnosť tela úspešne čeliť stresu (Wilson, 2014).
Blúdivý nerv je najväčší kraniálny nerv v tele. Začína na základni lebky a preniká do celého tela. Vplýva na respiračný, tráviaci a nervový systém. Napomáha regulovať všetky hlavné funkcie tela: náš dych, tep srdca, trávenie. A tak zo psychosomatického pohľadu, ovplyvňuje tiež mentálnu schopnosť toho, ako pristúpime k zažívaniu, pochopeniu a spracovaniu neustále sa meniacich životných udalostí. Blúdivý nerv vlastne pôsobí na to, ako budeme reagovať na podnety z okolitého, ale aj vnútorného sveta.
Ak je funkcia nášho blúdivého nervu v dobrom stave, cítime to na rôznych úrovniach. Naše trávenie sa zlepšuje, srdce optimálne pracuje a nálady sú v rovnováhe. Vďaka tomu zažívame realitu v pokojnejšom móde, nestrácame sa v stresových situáciách a v rýchlostí dní. Akonáhle prehĺbime svoj vnútorný pokoj a duchaprítomnosť, budeme vedieť zvládať životné výzvy s väčšou ľahkosťou, čím si udržíme našu vitálnu energiu. Po čase náš blúdivý nerv zosilnie („high vagal tone“), ľudovo povedané, budeme mať silné nervy. Budeme mať dostatok energie robiť to, čo nás naozaj teší a taktiež budeme schopní veci, ktoré nás práve netešia, vidieť tak trochu inak.
Naopak, ak sú naše nervy slabé („low vagal tone“), oslabí to aj trávenie, zvýši sa pulz srdca, naše nálady sa stanú nepredvídateľné a ťažšie zvládnuteľné. Máme väčšie tendencie k chronickým bolestiam, stresu či depresívnym stavom, apatii a ďalším ťažkostiam. Ide len o to vybrať si, ako sa chceme cítiť. Ujasniť si zámer a vynaložiť správne úsilie.
Chcete vedieť o joge oveľa viac a vypočuť si Martina Ďuriša naživo?
Zúčastnite sa druhého ročníka konferencie Umenie byť ženou, ktorá sa uskutoční 25. apríla 2015 v Double Tree by Hilton Hotel Bratislava. Martin Ďuriš sa štúdiu jogy venuje už od roku 2006 a okrem iného pôsobí ako jogový terapeut a inštruktor. V rámci svojho workshopu Ako nadobudnúť rovnováhu cez hlbšie vnímanie tela a pohybu vás zasvätí to tajomstiev vodného ženského elementu v praxi jogy. Naučíte sa spoznávať svoje hranice sily a jemnosti.
Okrem toho vás na podujatí Umenie byť ženou čakajú aj ďalšie zaujímavé semináre a workshopy, na ktorých zistíte, že byť ženou je úžasné. Pomôžu vám objaviť seba samú a ponúkajú možnosť nájsť odpovede na otázky, ktoré vás už dlhšiu dobu trápia. Prednášať budú tí najlepší lektori, ktorí vás zasvätia do tém týkajúcich sa osobného rozvoja, šťastného života, pozitívneho myslenia, materstva a zdravého životného štýlu.