Zapoj sa s nami do NOVOROČNEJ DETOX VÝZVY!

Poznáš cvičenie, ktoré ti dá všetko?

Jana Šimkovičová

Power joga sa prispôsobila potrebám cvičenia pre tzv. západného človeka, ktorý chce cvičiť, formovať postavu a cíti, že potrebuje pravidelne mentálne vypnúť.

Poznáš cvičenie, ktoré ti dá všetko?
Zdroj: Simona Hulmanova - Shine vision
2. SEP 2020

Power joge sa nadáva aj do komerčnej jogy. V podstate bola akokeby vytvorená pre tzv. západný svet. Z tradičnej jogy vzala pozície, ako aj dychové a relaxačné cvičenia. Nerieši však filozofiu pochádzajúcu z Indie. Preto sa u nás ujala ako jedna z najrozšírenejšej formy jogy.

Pamätám sa na to, ako som nechcela ísť na výške so svojou spolubývajúcou na jogu. Tá ma lanárila neustále, ja som však bola zvyknutá na akčné formy cvičenia. Vtedy som fičala na tanečnom aerobiku a pot sa zo mňa lial potokom po každej hodine. Predstava, že sedím hodinu na podložke ma vôbec nelákala. Až som sa jedného dňa omylom ocitla na hodine power jogy. Už v úvode som som si hovorila, je to presne také, ako som si myslela. Až pokiaľ sme sa nedostali k pozdravu slnka. Zrazu to bola dynamická hodina, robili sme kľuky, všelijaké zaujímavé pozície a zrazu ma to bavilo. Navyše som po hodine mala svalovicu na takých miestach, o ktorých sa mi ani nesnívalo. Pod rebrami, nad rebrami, brucho. Ostala som veľmi prekvapená. Každou hodinou som spoznávala čoraz viac toto cvičenie a zisťovala, čo všetko naše telo dokáže. Ako sa natiahnuť, pokrútiť, vystrieť. Čoraz viac ma lákali krkolomne vyzerajúce pozície. Chcela som vedieť a rozumieť power joge oveľa viac. Tak som si urobila školenie pre trénerov, viedla ľudí a neustále sa vzdelávala a cvičila pravidelne, až sa mi joga stala súčasťou života. 

Čo je podstatou cvičenia?

Power joga sa prispôsobila potrebám cvičenia pre tzv. západného človeka, ktorý chce cvičiť, formovať postavu a cíti, že potrebuje pravidelne mentálne vypnúť. Preto v power joge precvičíte vždy celé telo, zpevňujete svalstvo, ale v zápätí prichádza poctivé natiahnutie a uvoľnenie. Všetok pohyb je podporený hlbokým a pravidelným dychom, ktorý telo zahrieva. Ako bonus prichádza mentálne uvolnenie a sústredená myseľ. Postaráte sa o seba ako celok. Asi to mi na tomto cvičení učarovalo najviac.

Čo potrebujete na cvičenie?

K cvičeniu power jogy potrebujete naozaj kvalitnú podložku, na ktorej sa vám nebude šmýkať. Dôležité je aj pohodlné oblečenie, aby ste sa mohli naozaj sústrediť sami na seba. Skvelými pomôckami, a to nielen pre začiatočníkov sú joga bloky a pásy. Pomáhajú cvičiť správne, postupne a hlavne opatrne dostanú vaše telo do konkrétnych pozícii, aby ste si neublížili. Všetky pomôcky na jogu nájdete na www.flexity.sk. Či podložka, legíny, jogové koleso alebo pásy, všetko sú to kvalitné veci. Pokiaľ npotrebujete pomôcť s výberom, neváhajte kontaktovať ľudí z Flexity.sk. Sú to veľmi príjemní ľudia, ktorí jogou žijú a dokonale poznajú to, čo ponúkajú. Nájdete u nich všetko okolo jogy. 

Flexity.sk

1. Áno, chudnete

Akýkoľvek pohyb vám neprinesie výsledky okamžite. Ak chceme schudnúť, kľúč je v pravidelnom cvičení. Platí to aj pri power joge. Chudnete pomalšie, ale za to trvalo. Takže vám nehrozia výkyvy hmotnosti, také tie jednorázové straty hmotnosti a následne opätovné priberanie. Telo však na cvičenie reaguje pozitívne už po niekoľkých prvých lekciách, najmä zvyšovaním sily svalov. Každú ďalšiu lekciu vnímate, ako vládzete viac a viac. 

Je to silová forma cvičenia, pri ktorej sa do pohybu zapája kompletne celé telo. Nepraktizujú sa pri nej typické silové cviky ako napr. drepy, angličáky, aké poznáme z fitka alebo z cvičenia s vlastnou váhou, aj napriek si na takejto hodine viete dať do tela a spotiť sa. V určitej fáze cvičenia tak dochádza aj k spaľovaniu tukov a úbytku podkožného tuku. 

Pamätám si, ako som ostala doma s prvým synom. Mala som asi 13 kíl navyše a nemala kam chodiť cvičiť. Jedine, čo som cvičiť vedela bola power joga. Začala som si vytvárať návyk, odcvičiť každý deň aspoň 15 - 20 minút. Čo som aj dodržiavala, pretože som chcela schudnúť a byť znova fit. Po siedmich mesiacoch som mala svoje telo späť. Zbavila som sa tých kíl, navyše moje telo malo prvykrát svaly a začalo sa rysovať. Pamätám si, ako mi môj manžel povedal, že vyzerám lepšie ako pred tehotenstvom. Vtedy som bola štíhla, ale nemala som žiadne svaly. Pôsobila som tak trochu mľandravo. 

2. Rysujete celé telo

Dnes cvičím aj iné cvičenia, ale za moje vyrysované ruky a brucho vďačím hlavne power joge. Toto cvičenie zapája kompletne celé telo a veľmi intenzívne pracuje s celým hlbokým stabilizačným systémom, tzv. core. Bez toho, aby ste ho zapojili neodcvičíte väčšinu pozícii. Potrebujete ho, či idete do nízkeho kľuku nazývaného ako nízka doska, alebo z neho prechádzate do pozície pes s hlavou hore. Úplna nutnosť je zapojiť ho pri rovnovážnych pozíciach alebo pri stojkách. Pri pravidelnom cvičení power joga úžasne rysuje celé telo. Mám to na sebe vyskúšané. 

Samozrejme ide to ruka v ruke aj so stravovaním. To však pravidelný pohyb dokáže meniť, najmä keď ho vykonávate každý deň. Zrazu badáte na sebe zmeny. Chcete ľahšiu stravu, lebo vnímate, že sa tak cítite lepšie. Nepotrebujete sa prejedať, lebo joga vás prirodzene vedie k vyrovnanejšiemu životu. Postupne získavate nadhľad, neberiete to chudnutie smrteľne vážne a ste trpezlivý. Hlavne, ak vás to celé baví. Totižto veľakrát, keď tlačíme na pílu, práve vtedy sa výsledky nedostavia. Brzdíme si to celé v hlave. 

3. Dlhšie nohy bez skalpela

Ak cvičíme power jogu naozaj pravidelne, svaly sa stanú pružnejšie. Motivovať nás môžu dlhonohé jogínky a modelky, ktoré sa joge venujú celé roky. Dnes ich vídame na instagrame v pozíciach, z ktorých sa nám hlava krúti. Nezabudajme však, že aj ony začínali. Pri cvičení svaly naberajú na elasticite, sú štíhlejšie, funkčnejšie a nie sú skrátené. Čo sa so svalmi deje pri všetkých silových i kondičných cvičeniach. Svaly, ktoré majú tendenciu ochabovať, tie sa pri power joge posilňujú. Naopak svaly, ktoré sa skracujú, tie sa skvele naťahujú. Častokrát nás niečo bolí práve v dôsledku skrátených svalov. Aj keď pri iných typoch cvičenia vykonávame strečing, mnohokrát nepostačuje. Navyše cvičením zlepšujete  flexibilitu tela vo všetkých oblastiach. To sú tie chvíle, keď vám už telo dovolí urobiť mostík alebo dať si nohu za hlavu. 

joga

4. Cvičenie, ktoré baví

Power joga je ucelený systém hodiny cvičenia, ktorý má svoju hlavu a pätu. Má určité pravidlá, mnoho pozícii cvičíte na každej hodine. Aj napriek tomu je každá hodina iná. Pozícií, tzv. Asán je v joge naozaj veľa. Každá z nich má pre telo svoj zmysel, preto je možné lekcie vyskladať naozaj zaujímavo. V mojom video programe POWER JOGA od Supershape som sa zameriavala na to, aby každá lekcia bola niečim iná. Preto sa v jednej venujem viac rovnovážnym pozíciam, v ďalšej zase viac praktizujem silovejšie pozície na posilnenie brucha, či ramien. Zostavovala som ho tak, že každá jedna lekcia nadväzuje na tú nasledujúcu. Aby sme dokázali vykonať zložitejšiu pozíciu, potrebujeme sa na ňu predtým pripraviť. Preto odporúčam začať od prvej lekcie a cvičiť postupne tak, ako po sebe nasledujú. Dokopy tam nájdete 12 power jogových lekcií. Desať dlhších hodinových tréningov, takých, aké bežne zažívajú ľudia v štúdiach. Dve lekcie som pripravila kratšie, sú polhodinové. Tie vznikli na základe najčastejších požiadaviek ľudí, ktorí ma kontaktovali, či im môžem odporučiť jednak jogu, keď nemajú veľa času, ale chcú si zacvičiť. A jednak, keď “padajú na hubu”, potrebujú úplne zrelaxovať a vypnúť. 

5. Prekonávate sa 

Niekedy počúvam, aká náročná je power joga. Nepatrí medzi úplne jednoduché cvičenia. Najmä, keď sa dostanete cez základy a chcete sa naučiť zložitejšie pozície. Stojky, záklony, dvih na rukách. Instagram je plný takýchto pozícii. To, čo vám na prvý pohľad príde ako šialené, pravidelným cvičením sa môže už čoskoro stať skutočné. Neutekajte predtým, berte to ako výzvu, ktorá vás posunie vpred. Prekonať samých seba. Už len keď sa naučíte stojku. Je to úžasný tréning toho, ako sa dá zvíťaziť nad vlastným strachom. Odhliadnúc od toho, že stojka ma neskutočný vplv na fungovanie mozgu. Dokonale ho prekrvíte, pomáha proti únave, získavate nadhľad a silniete nielen fyzicky, ale aj mentálne. Veď ste prekonali svoj strach :)

6. Poriadne dýchate

Cvičenie jogy bez zapojenia jogového dýchania je len akési predvádzanie pozícii, ale nie je to joga. Inak to nie je ani pri power joge, kde plný jogový dych alebo dych ujjayi (udžají) je základom pri cvičení. Nejde o žiadne spirituálne cvičenie, ako si mnohí myslia. Dych nám pre cvičení pomáha udržať sa v jednotlivých pozíciach, ohrieva telo a zabezpečuje prísun energie. Vyživuje orgány a zlepšuje celkový metabolizmus. Dych sa však stará o to, aby sme sa upokojili, dokázali si oddýchnuť a plnohodnotne zrelaxovať. Väčšinu dňa prežijeme v zhone a náš dych je plytký, čo vedie ešte k väčšiemu stresu. Zažili ste už situáciu, kedy ste sa ocitli pod stresom, a vtedy ste urobili to, čo sa bežne odporúča? Zavrieť oči a zhlboka sa nadýchnuť a vydýchnuť. Na nič nemyslíte, iba pokojne dýchate. To isté sa deje pri joge. Iba dýchate a snažíte sa dych zosúladiť s jednotlivými pozíciami. Cvičenie power jogy veľmi odporúčam neustále vystresovaným a napätým ľuďom. 

jog

Chcete schudnúť?

Keď chcete schudnúť, psychika  a nastavenie mysle je prvoradé. Potrebujete byť trpezlivé a vytrvalé. Iba pomalé a prirodzené zhadzovanie nadbytočných kilogramov je trvalý úspech. Všetci chceme schudnúť a keď schudneme tak čo? Opäť priberieme lebo prestaneme s diétou alebo cvičením, ktoré nás nebaví? Čo tak robiť niečo, čo sa stane súčasťou nášho života už navždy a udrží nás vo forme nastálo? 

V tomto vám power joga dokáže pomôcť, keďže okrem tela, rieši aj myseľ. Mne osobne pomohla vnímať viac samú seba. Spoznávala som sa lepšie, a to v maličkostiach. Zjedla som vyprážaný rezeň, lebo som mala chuť, ale konečne som začala vnímať, čo to so mnou robí. Okrem chute mi to nič neprinieslo. Cítila som sa prepchatá a nevedela som ho stráviť. Tak som si konečne položila otázku, na čo konzumujem vyprážané jedlá, keď mi nerobia dobre. 

Takých vecí by som mohla vymenovať nespočetne veľa. Začala som byť k sebe vnímavá, naučila som sa mať sa radšej, prebudila v sebe svoju ženskú intuíciu. A odvtedy sa mi žije krajšie. 

Chcete viac motivácie?

Ak potrebujete pomôcť s motiváciou pozývam vás na môj instagramový profil @janasimkovic. Denne tam motivujem množstvo ľudí. Budem rada, ak sa k nám pridáte. 

blog


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Poznáš cvičenie, ktoré ti dá všetko?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 3084
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.