Pozdrav slnku 108 krát ako cesta k meditácii

Anna Čurová

Jogínsky pozdrav slnku alebo Surja Namaskara je jedinečný a nepretržitý sled cvikov jogy, ktorý vás zároveň pripravuje na cvičenie jednotlivých asán. Pozdrav slnku posilňuje a zároveň uvoľňuje svaly celého tela a dá sa cvičiť ako samostatný súbor cvičení.

Pozdrav slnku 108 krát ako cesta k meditácii
11. JUN 2013

Existuje jeho jednoduchší, ako aj zložitejší variant. Základom by však mal byť súbor 12-tich cvičení nasledujúcich hneď po sebe s dodržiavaním správneho dýchania. Tým, že sa pri cvičení musíme sústrediť na správne dýchanie a prevedenie jednotlivých pozícii, zároveň uvoľňujeme myseľ od okolitého sveta, vzruchov a bežných starostí. Pri 108 opakovaniach ide o o to väčšie a nepretržité sústredenie sa našej mysle. Čím viac opakovaní, tým menej odchýliek pozornosti od prevádzania cvičenia. Preto môže byť pozdrav slnku 108 krát jednou z najľahších ciest ako sa naučiť správnej meditácii.

108 ako posvätné číslo

Číslo 108 je považované za jedno z najsvätejších čísel v rámci budhizmu a hinduizmu. Má veľký duchovný význam a rôzne tradície mu pripisujú rôzne duchovné a magické kvality. V súvislosti so Šivom je to 1008 (Šiva má 1008 mien a 64 foriem). Šiva tancuje svoj tanec v 108 pózach a veľa budhistických chrámov má symbolických 108 schodov. Medzi Jeho 32 foriem patrí napríklad zobrazenie v červenej farbe so štyrmi rukami - Baala Ganapati, alebo Dharuna Vinayakar s ôsmymi rukami; Heramba Vinayakar je zase Ganeš s desiatimi rukami a piatimi tvárami.

Na samom spodku je pri Ganešových nohách zobrazená myš, čím je naznačené, že je skromný a pre svoju dopravu používa maličké stvorenie. Symbolizuje sa tým aj Jeho schopnosť sa nenápadne a všade dostať. Ganeš je uznávaný po celej Indii ako odbúravateľ prekážok, nositeľ šťastia, oznamovateľ začiatkov zmien a úspechu. Má podoby (sochy) v celej Ázii, Indonézii a uznávajú ho po celom svete v krajinách s rôznymi kultúrami, kde patrí aj USA či Francúzsko, ale aj Afganistan alebo Čína. Ganeš má 108 mien a 32 foriem.

Pozdrav slnku až 108 krát

Pozdrav slnku v 108 opakovaniach si odcvičili účastníci Kongresu jogy, ktorý prebiehal nedávno v Piešťanoch. V rámci vedenia sa striedali rôzni známi slovenskí i českí inštruktori, ako napríklad Michaela Hluchová, Adriana Seidler, Václav Krejčík, Jaroslav Pávek a Monika Rišková, ktorí na kongrese precvičovali jednotlivé hodiny. „Zmysel tejto série vyplýva aj z tohto popisu - symbolika prekonávania prekážok, nositeľ šťastia a úspechu. Túto sériu som cvičila po prvý krát na nový rok 2013 a bola to naozaj "cesta". Boli krízy, ale aj pocity šťastia a pohody hlavne po skončení cvičenia,“ uviedla inštruktorka jogy a riaditeľka Power joga Akadémia na Slovensku, Michaela Hluchová.

Zdroj: http://www.freebsd.nfo.sk/hinduizmus/108.htm

DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Pozdrav slnku 108 krát ako cesta k meditácii

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

lukas.lipo@gmail.com
lukas.lipo
 11.6.2013 12:42

No...dakujem pani Curova za i spiraciu...od dnes zacinam cvicit :)

 

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2524
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.