Počuli ste už o prekrásnej destinácii Side v Turecku?

Advertoriál

Mesto Side leží na juhozápade Turecka. Má nádherné pláže, bohatú históriu a milých obyvateľov. Jedlo a nápoje v reštauráciách sú skutočne veľmi chutné a zopár kilometrov od mesta môžete navštíviť vychýrenú diskotéku Oxyd. V meste a jeho okolí nájdete množstvo rímskych pamiatok ešte z dôb antiky, najvýznamnejší je megalománsky zachovalý amfiteáter Aspendos. Tmavo modré Stredozemné more a vodopády Düden sú takisto prekrásne.

Počuli ste už o prekrásnej destinácii Side v Turecku?
Zdroj: dreamstime_l_35520752.jpg
28. FEB 2018

Dovolenka v Side dokáže okúzliť a pohladiť zmysly aj náročných turistov, je dostupným luxusom za skvelé ceny. Last minute Turecko Side je cenovo dostupná a nezabudnuteľná dovolenka pre jednotlivcov, páry, aj rodiny s deťmi. Side je plné ukážkových hotelov s dokonalým komfortom, kde nájdete športové vyžitie, zábavné atrakcie, ale aj nočný život a obchodné centrá, najmä v blízkom Manavgate.

Turecko nie je pozoruhodnou krajinou iba vďaka prírode. Má svoje špecifiká a pravidlá, s ktorými by ste sa pred jeho návštevou mali zoznámiť. V Turecku môžu platiť v rôznych oblastiach iné zákony ako u nás. Ak vás táto téma zaujíma, môžete vyhľadať špecialistu alebo advokáta (advokát Bratislava) resp. iného odborníka na právne záležitosti, ktorý vám dokáže veľmi dobre poradiť.

  • Etiketa obliekania

Ak chcete splynúť, nič nepokazíte, ak sa oblečiete skromne. Vyzývavému oblečeniu sa radšej vyhnite. Oblečenie pre deti sa špecifickými pravidlami neriadi. Pri návšteve mešity si zahaľte stehná, ramená aj vlasy.

  • Neodchádzajte príliš skoro

Ak odídete pred polnocou, nepovažujete vašich hostiteľov za dobrých. Turci si užívajú dlhých návštev, rozhovorov a pitia raki do hlbokej noci, deti sú pritom hore alebo spia na pohovke. Dajte si pozor aj na to, aby ste si dopili kávu, ktorú vám pripravili, inak by sa hostitelia mohli uraziť.

  • Zdieľanie

Jedenie spoločného jedla je neoddeliteľnou súčasťou tureckej kultúry. Ak je sused chorý, prinesú mu misu polievky a keď ide misu po vyliečení vrátiť, nepríde s prázdnou. Tento zvyk je hlboko zakorenený dokonca aj vo veľkomestách.

  • Ako povedať dosť

Medzi jedlami, po jedle, prvá vec po zobudení, posledná vec pred spaním – pitie čaju. Čaj je spoločenským pojivom a Turci ho pijú na litre. Keď čaj vypijete, hostiteľ vám naplní šálku znova. Miesto toho, aby ste zdvorilo pili donekonečna, položte lyžičku na vrch pohára či šálky. To je signál, že už čaj nechcete.

  • Starší majú prednosť

Starší ľudia majú v Turecku rešpekt. Pri vstupe do miestnosti pozdravte najprv najstaršiu osobu. Ak nie je jasné, ktorá osoba ňou je, pozdravte osobu, ktorá je vám najbližšie a postupujte v protismere hodinových ručičiek. Je tiež zdvorilé pri zdravení staršej osoby spraviť jemný úklon. Turci dokonca zvyknú pobozkať ruku starším – od vás sa to samozrejme očakávať nebude.

dovolenka Turecko

  • Prineste darček a vyzujte sa

Keď idete na návštevu, prineste niečo (kvety, čokoládu, niečo zo svojej krajiny...). Obľúbeným darčekom je napríklad baklava a sladkosti pre deti. Ak chcete priniesť alkohol, uistite sa, že ho pijú. Pred dverami alebo hneď pri vchode sa vyzujte. Vaši hostitelia vám ponúknu papuče.

  • Večera je na mňa

Turecká pohostinnosť káže, aby platil hostiteľ. Myšlienka podieľať sa na účte je v tureckej spoločnosti neprípustná. Ak sa ponúknete účet zaplatiť, vaša ponuka bude zdvorilo odmietnutá. Najlepší spôsob ako sa hostiteľom na oplátku poďakovať je, že ich pozvete vy.

  • Žiadna politika

Turci sú vlasteneckí a majú svoj názor. Urážanie Turecka ako krajiny, vlajky alebo zakladateľa Ataturka ich veľmi uráža. Rovnako si ctia aj Tureckú vlajku – nikdy na nej neseďte, nepremiestňujte ju a nepoužívajte ju ako vreckovku.

  • Osobný priestor

Ak pochádzate zo zdržanlivejšej kultúry, môže sa vám zdať až nevhodné ako budú Turci pri vás blízko stáť, keď vám budú niečo rozprávať. Necúvajte ale – považovali by to za neslušné. Na druhú stranu je nevhodné dotknúť sa niekoho bez jeho súhlasu.

  • Pozor na gestá

K nevhodným gestám v Turecku patrí napríklad tvar „o“ z ukazováka a palca – znamená homosexualitu – vyhnite sa mu. Mľaskanie jazykom znamená odmietnutie a palec medzi ukazovákom a prostredníkom (figa) je v Turecku ekvivalentom zdvihnutého prostredníka.

Zdroj:PR


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Počuli ste už o prekrásnej destinácii Side v Turecku?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2440
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.