Pilates Medical – balet na žinenke, ktorý pomôže boľavým krížom

Eva Bacigalová

Ak je sama lekárka dôkazom toho, že jej cvičenie zlepšilo zdravotný stav, určite to vzbudí vašu pozornosť. Doktorke Monike Klenkovej učaroval pohybový aparát človeka už dávno – okrem toho, že ako rehabilitačná lekárka a pediatrička pomáha svojim klientom a vzdeláva fyzioterapeutov a športových lekárov, je tiež autorkou a spolupautorkou viacerých odborných publikácii o tom, ako si poradiť s ochoreniami tradične označovanými ako „bolesti v krížoch“.

Pilates Medical – balet na žinenke, ktorý pomôže boľavým krížom
22. JUL 2013

Z tej najznámejšej Bolesti v krížoch a Pilates Medical sa od roku 2010 predalo už viac ako 18 tisíc kusov.

V týchto dňoch na trh prichádza unikátne DVD od MUDr. Klenkovej Aby kríže neboleli. Vďaka nemu sa už netreba kvôli cvičeniu presúvať do fitness centra - stačí jedna podložka, jedna stolička a DVD v prehrávači. A odhodlanie niečo so svojimi boľavými krížami konečne robiť.

Pilates je veľmi obľúbené cvičenie, ale s medicínskou rehabilitáciou ste ho spojili až vy. Má naozaj také pozitívne účinky aj na pacientov?

Pôvodne bol Pilates určený najmä tanečniciam a baletkám ako užitočná kompenzácia neprimerane zaťažovaným kĺbom a chrbtici. Princípy tejto metódy možno využiť i u pacientov. Pilatesove cvičenie je nielen užitočné, ale aj pekné na pohľad. Namáha svaly v predpätí, pacienti sa naučia prirodzene a pravidelne dýchať, zvyknú si na optimálne držanie tela, postupne si zlepšia koordináciu. Naučia sa stabilizovať trup nielen pri cvičení, ale pri bežných denných a športových aktivitách.

DVD Aby kríže neboleli je určené všetkým, ktorí majú radi pohyb, ale aj tým, ktorí ho radi nemajú a vďaka tomuto DVD ho radi mať začnú.

pilates medical

Všetci totiž starneme, od tridsiateho roku nášho veku strácame každých desať rokov pät až desať percent svaloviny. Cvičením Pilates Medical sa tento proces dá spomaliť, telo dostať pod kontrolu – jeho pohyb potom vyzerá ladne, naozaj ako pri tanci či balete.

Pravidelne počúvam v ambulancii pacientov ako sa sťažujú, že ich neposlúchajú kĺby, ruky, nohy, chrbtica. Nuž, prečo je to tak? Nenaučili sa počúvať a správne reagovať na varovné signály vlastného tela. Našťastie sa už ľudia snažia aktívne pristupovať k svojmu životu. Ak sa pri cvičení Pilates Medical naučia koncentrovať na to, čo robia, dostanú telo pod kontrolu.

Takže nemusím čakať, kým na niečo začne bolieť, aby som po tomto DVD siahla?

Nemyslím si, že prvým signálom by mala byť bolesť. Skôr by to mala byť snaha niečo so sebou urobiť bez ohľadu na to, ci ma už niečo trápi. DVD je aj pre ľudí, ktorí žiadne ťažkosti nemajú a chcú sa im v budúcnosti vyhnúť. A ak nejaké bolesti majú prísť, nech je to čo najneskôr.

Môže sa teda človek s pomocou týchto cvičení aj liečiť?

Bolesti chrbta predstavujú široké spektrum rôznorodých diagnóz a podľa nich sa nastavuje liečba. DVD však môže len pomôcť. Je koncipované tak, že určite minimálne vypracuje svalový korzet trupu na takú úroveň, aby podporil aspoň chrbticu. Cvičenia sú rozpracované do blokov, každý z nich sa prednostne venujeinej časti tela – panve a driekovej chrbtici, brušným svalom, ramenám, stehnám a bokom, sedacím svalom, ďalšie série cvikov sú zamerané na ohybnosť chrbtice, spevnenie brucha, rovnováhu, koordináciu a strečing. V jednotlivých blokoch sú cviky zoradené podľa stúpajúcej náročnosti.

pilates medical i

Koľko času denne by som mala cvičeniu venovať, aby som cítila výsledok?

Maximálny limit vám povie vaše telo. Ak po cvičení budete cítiť príjemnú únavu, cvičili ste dosť. Odporúčam však aspoň 15 minút denne päťkrát do týždňa. Vtedy vypracujete základ pre stabilné a aktívne telo.  Ak si budete chcieť vypracovať svaly tak, aby boli pevnejšie, výkonnejšie a stabilnejšie, oplatí sa navýšiť čas až od miernej svalovej únavy. Nikdy necvičte cez bolesť.

Začať môžem ktoroukoľvek časťou na DVD? Alebo ísť pekne od začiatku?

Je úplne jedno ktorým cvičením začnete. DVD je vhodné aj pre ľudí, ktorí doteraz vôbec necvičili, a spokojní budú aj tí skúsenejší. Všetky úkony navyše podrobne popisuje hovorené slovo v podobe dabingu.

Využili sme navyše aj takzvaný Mozartov efekt! Mozartova hudba má na ľudí naozaj zvláštny  harmonizujúci vplyv. Zistili sme, že našim klientom pri cvičení výrazne zlepšuje náladu, a tak sme sa rozhodli na DVD tentoraz nepoužiť žiadnu ezoterickú hudbu, ale hudbu Wolfganga Amadea Mozarta.

DVD Aby kríže neboleli si môžete zakúpiťaj v našom e-shope.

Autor foto: Forza Music

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Pilates Medical – balet na žinenke, ktorý pomôže boľavým krížom

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2524
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.