Pilates ako príjemný spoločník v tehotenstve

Vieročka

Budúce mamičky, máme pre vás skvelú správu. Ak ste zvykli športovať, nemusíte sa cvičenia vzdať úplne. Jedným z veľmi vhodných a nápomocných cvičení je pilates pre tehotné.  

http://www.sxc.hu/photo/963183
3. APR 2011

Pilates sám o sebe je veľmi prospešný zdraviu. Ako sme si už spomínali, pravidelnosť, trpezlivosť a precíznosť sú najdôležitejšie kroky k dosiahnutiu nášho cieľa. Keď už sme sa naučili ako na to, a naučili sme naše telo na pravidelnú športovú aktivitu, neznamená to, že počas najkrajšieho obdobia budúcej mamičky musíme tento druh aktivity z nášho života vypustiť.

Pilates pre tehotné

Klasický Pilates a Pilates pre tehuľky sa veľmi od seba nelíšia. Každý z cvikov je variabilný, takže si ho môžeme prispôsobiť s ohľadom na rastúce bruško, ako aj kondíciu.

Základom však je zväčšená opatrnosť v období prvého trimestra, kedy sa neodporúča s Pilatesom začínať. Ak budúca mamička napriek tomu veľmi túži začať, mala by počúvať svoje telo, no hlavne to nepreháňať. Pretože plod sa ešte len „zahniezďuje“ v maternici.

V druhom trimestri môže tehulka pridať aj trošku náročnejšie cviky na kondíciu a v treťom trimestri ich zamení za cviky zamerané na vyťahovanie svalstva, strečing a dýchanie.

Stále však platí, že musí počúvať svoj „vnútorný hlas“.

Prínosy cvičenia

Hlavným prínosom tohto cvičenia v období tehotenstva je, že budúca mamička sa naučí pracovať so svojím telom. Postupne ako dieťatko rastie, budúca mamička sa učí dychacím technikám, kontrole a koncentrácii.

So zväčšujúcim bruškom dostáva chrbtica najmä v krížovej časti veľmi zabrať, bolí a prehýba sa. Mení sa ťažisko tela. Pilatesove cvičenia majú tú výhodu, že posilňujú brušné svaly, svaly chrbta ako aj ďalšie, ktoré udržiavajú vzpriamenú polohu človeka. So správnym držaním tela súvisí aj poloha panvy a v nej svaly panvového dna.

Rastúce dieťatko začína tlačiť na močový mechúr a môže dôjsť k úniku moču (napr. pri kýchnutí), pretože svaly pánvového dna sú oslabené. V tomto prípade je Pilates zasa účinný, pretože pracuje aj s panvovými svalmi. Spevňuje ich a po pôrode sa rýchlejšie zotavia.

Tým, že žena pravidelne cvičí, neopuchajú jej končatiny, pretože lymfatický systém je stále v pohybe. Pri cvičení dopĺňa tekutiny, takže nepriamo sleduje aj svoj pitný režim :).Pri problémoch s úzkou panvou pomáha uvoľňovať bedrové kĺby a svaly v ich okolí.

Prečo cvičiť aj počas tehotenstva

Pravidelnou pohybovou aktivitou si tehuľka zabezpečí stále pracujúci metabolizmus, čím sa vyhne veľkým prírastkom telesnej hmotnosti. A po pôrode sa ľahšie znova vráti k svojej pôvodnej váhe a kondícii.

Vďaka Pilatesovým cvičeniam sa tehulka naučí relaxovať spôsobom, ktorý jej nielen, že pomôže zbaviť sa bolestí, ale aj pomôže odľahčiť namáhané časti tela.

Takže neprestávajte cvičiť! Stačí obmeniť cviky a počúvať svoj vnútorný hlas. Dnes už nájdete vo viacerých fit zariadeniach aj pilates pre tehotné, kde precvičujú certifikované inštruktorky, ktoré na vás pošas cvičenia dohľadnú.


DISKUSIA K ČLÁNKU (3)

Diskusia k článku - Pilates ako príjemný spoločník v tehotenstve

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

pilates
pilates
 29.9.2011 10:04

Pilates v tehotenstve je úžasná vec, ale mamičky by mali určite poznať základy tejto techniky.Najlepšie je ak pilates metódu cvičili aj pred otehotnením. Pri správnom cvičení si musíte nielen oddýchnut, ale aj natiahnuť a uvoľniť svalstvo pri čom si Vaše bábatko bude naozaj lebediť.:)
www-pilates-za.com
www.pilatesstudiozilina.sk

 
Ela
Ela
 11.4.2011 11:02

Je skvele vediet, ze aj tehulky sa mozu realizovat, cvicit a spravit tak dobre sebe aj babatku :)

 
Ladymum
Ladymum
 4.4.2011 12:07

Tak toto som potrebovala vediet, ked som bola tehotna. vtedy mi nikto nevedel poradit kam ist, a co vobec mozem cvicit. Takze som necvicila, lebo som si myslela, ze tehotne uz nemaju aktivne sa hybat a cvicit. Vdaka za info !!!!smajlik - 18

 

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2524
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.