Omega-3 mastné kyseliny ovplyvňujú našu náladu a správanie

Advertoriál

Podľa analýzy University of Pittsburgh ovplyvňujú omega-3 mastné kyseliny sivú hmotu v mozgu, a tým aj našu náladu a správanie. Na konci zimy sú ľudia unavení a bez energie. Nedostatok slnka, krátke dni a dlhé noci v mnohých z nás vyvolávajú pocit smútku a zlú náladu. Za to, ako sa cítime, je zodpovedná oblasť sivej hmoty v mozgu a naň má vplyv aj naša strava. Podľa najnovšieho výskumu k tomu prispievajú omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa vyskytujú najmä rybách a v rastlinných olejoch, tiež v repkovom.

Omega-3 mastné kyseliny ovplyvňujú našu náladu a správanie
Zdroj: PR, Reebok
31. MAR 2018

V tomto ročnom období sa môžu prejaviť aj príznaky depresie: dlhotrvajúci pocit únavy bez zjavného dôvodu, ktorý prevádza smútok, podráždenosť, ťažkosti so sústredením alebo nezáujem o činnosti, ktoré sme obľubovali. „S nepriaznivými vplyvmi ročného obdobia na náš organizmus môžeme bojovať aj zdravou životosprávou s dostatkom pohybu a správnou výživou. Vedecké štúdie naznačujú, že omega-3mastné kyseliny majú priaznivý vplyv na náladu,“ potvrdzuje MUDr. Katarína Babinská, PhD.

Repkovy olej unava

Recept, ako úspešne bojovať s jarnou únavou

Analýza University of Pittsburgh a iné štúdie, napríklad Giuseppeho Grossa a kolektívu (1,2) ukázali, že príjem omega-3 mastných kyselín má vplyv na sivú hmotu v tej oblasti, ktorá je spojená s náladou a správaním. Na základe rozhovorov s 55 zdravými dospelými sa pokúsili určiť priemernú spotrebu omega-3 mastných kyselín. Bolo zistené, že ľudia s nižšou hladinou omega-3 mastných kyselín v krvi majú negatívnejší výhľad a sú viac impulzívni, zatiaľ čo tí s vyššou hladinou omega-3 v krvi majú lepšiu náladu a je menej pravdepodobné, že trpia depresiou (3). Podľa Babinskej síce súčasné vedecké poznatky preukazujú priaznivé účinky omega-3 mastných kyselín na zlepšenie blahobytu, mali by byť ale považované za podporné účinky. „Tieto kyseliny majú mnoho priaznivých vlastností, ale neprijímame ich toľko, koľko by sme mali. Preto je mimoriadne dôležité zaradiť výrobky s významným obsahom tejto látky do každodennej stravy. Patria medzi ne najmä ryby, repkový olej, vlašské orechy či ľanové semienka,“ dopĺňa Babinská.

Dá sa bojovať proti jarnej únave vhodným jedlom?

Spomedzi rastlinných olejov práve obsahuje repkový olej najviac esenciálnych nenasýtených mastných kyselín zo skupiny omega-3, ktoré patria k nedostatočne zastúpeným v našej strave (4). Z hľadiska výživy človeka sa však vyznačuje aj ideálnym pomerom omega-6 a omega-3 mastných kyselín, t.j. 2:1. Má mimoriadne prospešné zloženie mastných kyselín zo všetkých rastlinných olejov a čo je dôležité, zo zdravotného hľadiska obsahuje najmenej nepriaznivých nasýtených mastných kyselín (obsah je dvakrát nižší ako v olivovom alebo slnečnicovom oleji)(5). Repkový olej sa môže pridávať do šalátov, polievok, ranných smoothie či kašičiek, pretože už denná dávka cca dvoch lyžíc repkového oleja úplne pokrýva fyziologickú potrebu kyseliny linolénovej (ALA) zo skupiny omega-3 u človeka. (6)

- -
1)  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3976923
2)  https://www.sciencedaily.com/releases/2007/03/070307080827.htm
3)   https://www.sciencedaily.com/releases/2007/03/070307080827.htm
4)  Connor W.E. “Importance of n-3 fatty acids in health and disease”. Am. J. Clin. Nutr., 71(suppl), 171-175S, 2000
5)  Connor W.E. “Importance of n-3 fatty acids in health and disease”. Am. J. Clin. Nutr., 71(suppl), 171-175S, 2000
6) Connor W.E. “Importance of n-3 fatty acids in health and disease”. Am. J. Clin. Nutr., 71(suppl), 171-175S, 2000

 

Zdroj: Divino

 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Omega-3 mastné kyseliny ovplyvňujú našu náladu a správanie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2440
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.