Óda na jogu

Jana Šimkovičová

Medzinárodných dní nám pribúda ako húb po daždi. Ten dnešný ale stojí za povšimnutie. 

Óda na jogu
21. JUN 2017
Joga vpadla do našich slovenských životov presne tak ako by som to od nej očakávala. Pomaly a nevtieravo. Osobne som začala registrovať jogu pred 10 rokmi, keď ma spolubývajúca Evička neustále nahovárala, aká je skvelá a mám ju vyskúšať. V danom období môjho života to bolo pre mňa niečo nemyslitelné. Cvičenie znamená predsa poriadnu makačku, spotiť sa do bezvedomia. Čo by som robila na hodine, kde sa dýcha a naťahuje :) Poznáte to, nikdy nehovor nikdy.
 
Dnes takmer každý deň začínam pozdravom slnka. Táto “zostava” ma presvedčila natoľko, že na ňu nedám dopustiť. Úžasný sled pozícii, ktoré krásne nadväzujú za sebou, posilňujú a naťahujú telo. Keď k tomu pridáte dych, hlbkový, pokojný a plynulý nádych a výdych, zapojíte aj svoju myseľ. Teda skôr nezapojíte, tá vtedy oddychuje a vy len tak ste. Užívate si ten prítomný okamih sami so sebou. Myslím, že tu niekde je ukryté tajomstvo jogy. Niet divu, že si ju milióny ľudí obľúbili po celom svete. Pomohla mnohým pri rôznych veciach ako boji proti depresiám, stresu, zdravotných ťažkostiam. Čo však pri nej všetci našli je určite pokoj. V mysli, aj v duši.
 
joga
 
Foto: Vlado Kampf
 
Rada spomínam na svoje začiatky. Ako som na niektorej z prvých hodín pocítila ako mnou prechádza energia, ako vibruje v mojom tele. Bolo to magické, trochu strašidelné zároveň. Krásne chvíle som zažila na kurze powerjogy v Piešťanoch a potom so svojimi zverencami v Malackách, kde som 4 roky viedla hodiny powerjogy. 
 
Týmto by som sa chcela poďakovať ľuďom ako Vašek Krejči, Miška Hluchová, Martin Ďuriš, Jaro Pávek, Zdeno Yogi a mnohí ďalší, ktorí priniesli jogu na Slovensko a svojimi aktivitami ju šírili medzi nás jogachtivých. Každý v inej verzii, tej svojej, lebo o tom to je. Joga je u každého jedného osobitá a jedinečná. To ako ju využijete, čo si z nej vezmete, ako ju precítite a praktizujete je len na vás. 
 
Svoj dnešný pozdrav slnka mám za sebou, aj krátku šavansánu. Nedalo sa odolať rannému sviežemu vzduchu, teplým lúčom, ktoré hladia celé telo. Len ležíte, dýchate a užívate si ten okamih. Dnešný Medzinárodný deň jogy však určite neoslavujem sama. Kto je môj spoluoslávenec? :)
 
Zdroj titulnej fotky: Vlado Kampf

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Óda na jogu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2682
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.