Nový fenomén z Dánska: umenie hygge

redakcia

Hygge je nový trend. Fenomén, ktorý nás robí šťastnejšími. Už ste o ňom počuli?

Nový fenomén z Dánska: umenie hygge
28. JAN 2017

Prišiel z Dánska. A ako možno viete, Dáni sú pokladaní za najšťastnejší národ na svete. Za ich spokojnosť môže hygge, pocit tepla a istoty, okamih pohodlia a radosti. Kniha o hygge vám pomôže nájsť hygge a naučí vás, ako ho vytvárať každý deň. Uvarte si kávu, sadnite si do obľúbeného kresla a hľadajte spôsob, ako si zlepšiť život pomocou hygge.

Hygge (vyslovujtea hü-ga) je pojem súvisiaci s pocitom prítomnosti a spolupatričnosti. Najčastejšie ho charakterizuje potreba tepla, pohodlia, bezpečia a ochrany.

Hygge je zážitok sebauvedomenia a pocitu, že sme súčasťou komunity podobne zmýšľajúcich ľudí, ktorí sú pre nás zároveň oporou, dodávajú nám odvahu a poskytujú útechu.

Hygge teda znamená, že sa chceme so svojimi najbližšími podeliť o intimitu a zážitok spojenia. Vyjadruje pocit blízkosti a vzájomnosti pri spoločne strávených chvíľach s najbližšími. Hygge je pojem, v ktorom sa snúbi hojnosť so spokojnosťou. Vyjadruje potrebu „byť“ namiesto „mať“.

Vďaka Knihe o hygge zistíte, ako urobiť v živote drobné zmeny, aby sa hygge stalo súčasťou vášho každodenného života. Autorka vysvetľuje, čo hygge predstavuje, a nájdete tu aj niekoľko praktických rád.

Hygge predstavuje základný rámec uspokojovania bežných ľudských potrieb, túžob a návykov. Za týmto abstraktným pojmom sa však ukrýva aj materiálna rovina.
Hygge v zásade znamená toto: uchovávať, hromadiť, uzavrieť, pritúliť sa, potešiť a vzájomne si poskytnúť teplo. Aby sa hygge stalo bežnou súčasťou života, je nevyhnutné dosiahnuť rovnováhu, žiť v striedmosti a poskytnúť si vzájomnú oporu a starostlivosť.

Ako sa tešiť z maličkostí

Dáni sa vedia tešiť z maličkostí a oceniť všetko, čo im život ponúka. Dôraz kladú na okruh ľudí, v ktorom sa pohybujú, na miesta a drobné každodenné radosti.
Hygge pomáha ponoriť sa do konkrétneho momentu alebo miesta. Prihovára sa našim zmyslom a sľubuje bezpečnosť. Pritiahne nás k sebe, dovolí nám naladiť sa na správnu atmosféru, umožňuje nám odpočinúť si a spojiť sa so svojím vnútorným ja, ale aj s ostatnými ľuďmi. Uľahčuje nám pocit bytia v prítomnom okamihu a otvára nám možnosti vychutnať výnimočné príležitosti.

Ponoriť sa do prítomného okamihu je v období, keď sme vystresovaní a stále rozptyľovaní, mimoriadne namáhavé. „Hygge neznamená, že by sme mali zabudnúť na svoje povinnosti,“ píše autorka v Knihe o hygge. „Nabáda nás však, aby sme na chvíľu odložili všetky svoje starosti a problémy bokom. V jadre hygge je ochota človeka nájsť si čas, ktorý by mohol stráviť s priateľmi, v ideálnom prípade dokonca more času.“

bux hygge

Zdroj: PR


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Nový fenomén z Dánska: umenie hygge

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2524
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.