Novinka pre jogínov. Ivona Ševčíková priniesla na Slovensko Moon sequence

K joge sa dostala tak, že jej kamarátka darovala lístok na hodinu power jogy. Od prvého okamihu vedela, že joga je pre ňu to pravé a chce sa jej venovať do konca života. 

 
Ivona Ševčíková priniesla na Slovensko Moon sequence. Ako to vyzerá?
10. APR 2017

Ivon Ševčíková sa cez power jogu dostala k ashtanga joge, ktorú cvičila dlhé roky. Dnes precvičuje okrem iného i moon sequence. S pozdravom mesiacu sa zoznámila náhodou, keď nebola celkom fyzicky fit a hľadala jemnejší štýl jogy, ktorý by jej vyhovoval. Našla ho a neskôr sa stretla aj s tvorcom moon sequence Matthewom Sweeneym s ktorým absolvovala niekoľko kurzov a učiteľských tréningov. Dnes sa moon sequence venuje 4 roky a Matthew Sweeney je jej učiteľom. 

Aktuálne Ivon učí Moon sequence a ashtangu, ale primárne sa sama venuje hlavne Lion sequence, čo je takisto jedna zo Sweeneyho sekvencií. Má rôzne jogové plány, učiť hlavne formou Self practise classes, čo znamená, že kde každý kto príde na hodinu ide svojím tempom, podľa vlastného dychu, učiteľ určí sekvenciu alebo odporučí, čo by bolo vhodné rozvíjať a na tom potom postupne pracujú, je to veľmi individuálny prístup a teda troška iný koncept ako sú ľudia zvyknutí z bežných hodín jógy. Ivon robí workshopy, kde predstavuje tieto sekvencie, ale aj témy ako meditácia, či pranajáma. Chystá sa učiť v novom jogovom štúdiu @Yoga Shala v Cvernovke, účí aj súkromné hodiny.

moon sequence

Foto: Archív Ivona Ševčíková

Čo je moon sequence? 

Moon sequence v podobe ako ju  učí Ivon je práve od Matthewa Sweeneyho, ktorý sa takisto venuje roky ashtanga joge. Na základe podnetov od študentov i vlastných skúseností navrhol mesačnú sekvenciu. „Sweeney pôvodne túto sekvenciu navrhol tak, aby to bol akýsi balans, doplnok k ashtangovej praxi. Má rozvíjať lunárny, mesačný aspek, čiže v predklade do bežnej reči: spomalenie, terapiu a meditatívnosť, pohľad do vnútra. To je to, čo všeobecne dnes v dobe plnej stresu, kedy sme zameraný hlavne na výkon a výsledok chýba. Aspoň tak to vnímam ja osobne. Ashtangová sekvencia má slnečnú kvalitu, je energetizujúca, silová, vytvárajúca teplo. Opakom je mesačná sekvencia, ktorá je pomalšia.” vysvetľuje Ivon a dodáva, že účelom je zjemniť cvičenie a viac vnímať svoje telo na fyzickej úrovni i úrovni emócií. „Stále však ide o spojenie dychu a pohybu. Asány sú prepojené vinyasou. Mesačná sekvencia po fyzickej stránke je zameraná hlavne na spodnú časť tela, boky, otváranie bedier, uvoľňovanie spodného chrbta “ vysvetľuje ďalej. 

Kedy cvičiť mesačnú sekvenciu? 

Podľa názvu možno usudzovať, že by sa mala cvičiť hlavne večer, ale nie je to celkom tak ☺. Moon sequence sa môže cvičiť kedykoľvek počas dňa podľa potreby. Ivon hovorí, že „to je o hre s energiami.“ Keďže sa jedná o jemnejšiu jogovú prax, dá sa cvičiť aj počas menštruácie či ovulácie, kedy sa v niekotrých jogových školách cvičenie neodporúča. „Cvičiť sa môže aj vtedy, keď má človek nejaké zranenie alebo je chorý a necíti spri sile, alebo jednoducho vtedy, keď má chuť na jemnejšiu prax. To všetko však neznamená, že sa pri jej cvičení nič nedeje a nikam sa neposúvame, práve naopak,“ hovorí inštruktorka. Moon sequence má niekoľko verzií. Základnú (štandardnú) verziu by mal zvládnuť aj začiatočník a tzv. full moon sequence je náročnejšia. Sekvencia sa dá pekne variovať, pridávať asany už podľa potreby každého.

moon sequence

Foto: Archív Ivona Ševčíková

Moon sequence  v praxi

Sekvencia začína pozdravmi mesiacu, pokračuje pozíciami v stoji a následne v sede, potom záklony a záverečný relax. Pozdrav mesiacu začína zo sedu, čo je pravdepodobne nezvyk. Najlepšie vám moon sequence priblíži video, na ktorom cvičí sám Matthew Sweeney:


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Novinka pre jogínov. Ivona Ševčíková priniesla na Slovensko Moon sequence

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2492
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.