Nechce sa vám cvičiť? Nemusí to byť lenivosť

Veronika Shoebridge

Je prirodzené byť unavený a nemať chuť trénovať. Ide o normálnu reakciu organizmu na záťaž. Či už psychickú, fyzickú alebo kombináciu oboch. Ale potom je tu lenivosť. Čo robiť, keď hlave by sa aj chcelo, no telo je zásadne proti?

 

 

 

 
Nechce sa Vám? Kedy to je len lenivosť a kedy už nie
2. JUL 2017

Občas ten pocit príde. Človeku sa nechce nič okrem sedenia na sedačke a prepínania TV kanálov. Obyčajne to však netrvá dlho. U niekoho to pominie po pár minútach či hodinách, u ďalšieho je to záležitosť jedného dňa.

Ako sa vyrovnať s lenivosťou

  • Šport si plánujte ako prirodzenú súčasť dňa. Berte hodinu aerobiku, behu, tenisu či plávania ako jedno z vašich ďalších pracovných stretnutí. Nevyzeralo by predsa dobre, ak by ste naň neprišli. S tým rozdielom, že po tomto “mítingu” sa budete cítiť lepšie, energickejšie a budete plní endorfínov. Po pár takýchto “mítingoch” budete mať aj vyššie sebavedomie a lepší pocit zo samého seba.
  • Porozmýšľajte nad osobným trénerom alebo aspoň sparing partnerom. Budete sa navzájom hecovať a motivovať a bude to pre vás záväzok, alebo ak chcete, sľub voči tej druhej osobe.

 

Keď je telo “proti”

Byť lenivý je jedna vec, ale ak cvičíte pravidelne, v istom období na vás môže doľahnúť pocit únavy. Telo hovorí nie, potrebuje oddych. Treba to vedieť od lenivosti odlíšiť, inak to môže skončiť nepríjemným zranením a oveľa dlhšou pauzou.

Dať telu šancu na regeneráciu je pre aktívnych ľudí rovnako dôležité ako pravidelne cvičiť. Preto sa nemusíte cítiť zle, ak sa vo “fitku” týždeň neobjavíte. Vaše svaly tento čas potrebujú na to, aby načerpali novú energiu a naštartovali sa na ešte väčší výkon ako pred pauzou.

Pre mnohých ľudí je týždňový oddych od cvičenia ťažko predstaviteľný. Majú totiž strach. Že za ten týždeň priberú, alebo že po návrate bude ich ťažko a dlho nadobúdaná kondička preč a budú musieť začínať od nuly. Nie je to však pravda a telo sa vám odvďačí ešte väčšou energiou, novou chuťou či dokonca lepšími výkonmi.

Zdroj ilustračnej fotky: ivxintong, CC0

 

 

 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Nechce sa vám cvičiť? Nemusí to byť lenivosť

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2523
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.