Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Najčastejší dôvod, prečo vaše presavzatia zlyhávajú

Janette Šimková

Za najväčšiu prekážku pri realizácií predsavzatí pokladám neuskutočniteľné predsavzatia. Prezradím vám preto, ako na ne.

Jana Simkovicova
Zdroj: Tatiana Gernátová
14. JAN 2019

Zo 7 pravidiel na zrealizovanie predsavzatí vnímam ako najrizikovejšie to, ktoré súvisí s neuskutočniteľnými predsavzatiami. Pomôcť vám môžu byť tzv. mini predsavzatia.

Pozor na únavu z rozhodovania

Prieskumy potvrdzujú, že rozhodovanie vyčerpá váš mentálny potenciál rovnako ako cvičenie sebakontroly. Čím viac rozhodovania bude vyžadovať vaše predsavzatie, tým menej rozhodovacej sily vám zostane na realizáciu záväzku. Rozhodovanie a sebakontrola čerpajú z toho istého energetického zdroja ako samotný výkon aktivity. Energia totiž nie je podelená na nejaké segmenty – všetko, čo sa vo vás odohráva, si berie energiu. Rovnako, ako ju potrebujete na všetko, čo chcete robiť. Dokonca ju míňate aj na to, čo nechcete robiť.

Keď prepálite kapacity (chcete od seba naraz priveľa), budete mať dočinenia s nedostatkom energie, pochybnosťami, nechuťou, frustráciou. Výsledkom bude, že sa vzdáte bez boja. Lebo ste vyčerpali svoju pevnú vôľu – chceli ste od nej viac, než mohla reálne zvládnuť. Nie je totiž žiadnou mega hrdinkou. Je závislá od toho, ako sa o ňu staráte a dodržiavate slovo, ktoré ste si dali. 

Sebakontrola má svoje limity

Nerealistické záväzky (zhodím 10 kg za mesiac) vedú k rozhodnutiam o kompromisoch či o odkladoch. Je vám síce jasné, že by sa musel stať zázrak, aby sa to podarilo, ale ste trúfalo ambiciózni. Na tom nie je nič zlé, akurát to vyčerpáva drahocenné rezervy sebakontroly. Pri klasickom predsavzatí, že musíte schudnúť, robíte nepretržite nejaké rozhodnutia, lebo chudnutie sa netýka iba obmedzenia jedenia, vyžaduje si veľa zmien v celkovom životnom štýle a návykoch.

Zakaždým, keď zaváhate a pýtate sa seba: „Čo mám teraz robiť, aby som schudla?“ sa zaoberáte dilemou, čo je dôležitejšie. Vyrobíte si paralýzu z analýzy, tým vyčerpáte svoj limitovaný zdroj sebaregulácie a na samotnú iniciatívu niečo konkrétne podniknúť už nepríde. Čím viac sa zamotáte v tom, že máte toho odrazu riešiť príliš veľa, tým skôr sa vzdáte.  

Riešením je mini predsavzatie

Akákoľvek zmena voči rutine si vyžaduje silnú vôľu. Vždy existuje pokušenie ignorovať alebo odložiť predsavzatie – na to sa môžete spoľahnúť, to vás neminie. Keď je však vaše odhodlanie vymedzené rozumne, jasne, má postupnosť a stratégiu, budete mať silnejšiu motiváciu prekonať prekážky. Mini predsavzatie vás vedie k hľadaniu riešení namiesto výhovoriek, lebo nevyrába veľký tlak, stres a úzkosť. Reálne zhodnotí možnosti a nájde príležitosť na vyskúšanie. 

Výzvou je preto dávať si reálne dosiahnuteľné predsavzatia, ktoré dokážete splniť. Vďaka tomu za ne ochotne preberiete zodpovednosť, čo vás podporí, aby ste to dotiahli do úspešného konca. 

Mini predsavzatie výborne a spoľahlivo funguje, lebo sa zameriava na vytvorenie návyku, ktorý sa po čase stane automatickým, a tým pádom už nebudete musieť nad ním premýšľať. Všetko, čo riadi váš autopilot, je ušetrené zbytočnej analýzy, ktorá v podstate podporuje nečinnosť. 

Ako na mini predsavzatie

Vychádzajme z toho, že sa rozhodnete znížiť svoju hmotnosť a začnete od pohybu. Keď máte nadváhu, nepustí vás to slobodne do akéhokoľvek pohybu. Najskôr potrebujete nabrať kondíciu a spevniť držanie tela. Ideálna je na začiatku chôdza. Urobiť aspoň desaťtisíc krokov denne je oficiálne odporúčanie Svetovej zdravotníckej organizácie, z toho má byť aspoň 2 000 až 4 000 v rýchlejšom tempe. Je to celkovo asi sedem kilometrov. Úprimne, toto je kvóta, ktorú dá málokto, pokým sa cieľavedome preto nerozhodne. 

Mini predsavzatie môže spočívať v tom, že si doprajete raz do týždňa 30-minútovú prechádzku. Vždy v nedeľu o 15:00 bez ohľadu na počasie. Keď nebude možná nedeľa z objektívnych príčin, určíte si náhradný deň. Pustíte si pri tom obľúbenú hudbu do uší a pôjdete pozvoľným tempom prvých 10 minút, potom zrýchlite ako keď sa ponáhľate a posledných 10 minút sa rezko vraciate domov na odmenu v podobe šálky obľúbeného nápoja. Hreje vás pomyslenie, že na každý kilogram telesnej hmotnosti ste spálili počas kilometra chôdze asi 3 kJ energie. 

Všimli ste si parametre mini predsavzatia? Je čo najkonkrétnejšie – viete, čo máte robiť, kedy, ako aj čo tým získate.

Výhoda malého záväzku

Mini predsavzatie neznamená, že ho nemôže spraviť viackrát. Jeho sila spočíva v tom, že vás neobmedzuje v tom, čo chcete urobiť, len v tom, čo si sľúbite urobiť. Raz do týždňa je reálny záväzok. Neklamete sa v zbytočne hrdinskom a nadsadenom odhodlaní robiť viac, než je možné. Keď už teraz nemáte nijaký voľný čas a ste zvyknutí relaxovať v polohe ležmo, nebude vôbec ľahké zdvihnúť sa a ísť robiť niečo nové. A nie je to iba o pevnej vôli. Je to o návyku, ktorý sa nevytvára iba pomyslením, aké by to bolo skvelé, keby ste to dokázali. Je to o tom, že idete a urobíte čo chcete. Pointa je v tom, že čím uskutočniteľnejšie záväzky si dáte, tým menej vás bude lákať vyhováranie sa. Čím náročnejšie vaše rozhodnutie bude, tým skôr sa z neho vykrútite. Vy nebudete mať zrazu viac energie a kapacít iba preto, že sa chcete hýbať. Vy si ich musíte vyboxovať práve tým, že začnete od jednej dosiahnuteľnej veci a keď sa z nej vytvorí po približne 4 týždňoch návyk, rozšírite svoje predsavzatie o ďalšiu z aktivít. 

Zážitok z úspechu (zvládli ste mesiac chodiť raz – a niekedy aj viackrát do týždňa, na vychádzku) vás podporí v sebavedomí a motivácii. To zvyšuje vaše šance na úspech aj pri ďalšej aktivite. Tým, že si väčšmi veríte, lebo už máte výsledky, sa vám bude aj väčšmi dariť. Vďaka tomu živíte motiváciu a staráte sa o dobrý pocit zo seba. Ten pôsobí na vytváranie pozitívnych návykov ako rastový hormón.  

Zmenu sa neoplatí uponáhľať. Nie je totiž frajerina zmenu urobiť, frajerina je zmenu udržať, a potom k nej pridať ďalšiu zmenu. 

Chcete konečne dosiahnuť zmenu? Zapojte sa do výzvy #NEBUĎLOKŠA, žite zdravšie a schudnite natrvalo.

Banner_Nebud Loksa_1600x900px

AUTORKA ČLÁNKU:

Janette Šimková

Janette Šimková

Mgr. Janette Šimková
 je priekopníčkou životného 
a vzťahového koučingu
 na Slovensku. Vo vlastnej 10-ročnej praxi odkoučovala viac než 2 500 hodín. Je autorkou úspešného blogu, vystupuje ako rečníčka
 a spolupracuje s médiami.
 Vo vydavateľstve Portál jej vyšla motivačná sebarozvojová kniha Žijte své lepší já. Zameriava
 sa na inovatívne prístupy 
vo vzdelávaní dospelých, kreuje workshopy venované sebarozvoju a sebazdokonaľovaniu ako pre biznis prostredie,
 tak aj pre verejnosť. Prácu berie ako poslanie so zodpovednosťou pomáhať ľuďom k úspechu podľa ich predstáv. Riadi sa krédom Galilea: „Nemôžete ľudí nič naučiť. Môžete im iba pomôcť objavovať všetko v nich samotných.“ Pôsobí ako guide v Nexteria Leadership Academy. Je členkou Európskej rady pre koučovanie a mentoring (EMCC).


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Najčastejší dôvod, prečo vaše presavzatia zlyhávajú

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.