Jogová terapia vám pomôže získať pevné zdravie i vnútornú spokojnosť

Mirka

Jogová terapia vychádza z princípu samotnej jogy, ale je doplnená o ďalšie účinné metódy, ktoré majú pomôcť človeku zbaviť sa zdravotných ťažkostí a získať psychickú pohodu. 

Jogová terapia vám pomôže získať pevné zdravie i vnútornú spokojnosť
18. AUG 2014

Chodíte od lekára k lekárovi a vaše zdravotné ťažkosti stále pretrvávajú? V tom prípade treba hľadať aj iné cesty a spôsoby, ako sa uzdraviť. Skvelou doplnkovou metódou môže byť aj jogová terapia.

Najskôr treba pochopiť podstatu jogy a jogovej terapie

Cieľom jogy je získanie harmónie medzi telom, dušou a mysľou. Dosiahnuť tento stav sa však nepodarí každému. Predstavte si, že telo a myseľ sú spojené prostredníctvom určitej energie. Ak dôjde k jej narušeniu, napríklad kvôli stresu, vzniká nerovnováha. V prípade, že je človek stresovaný dlhodobo, automaticky sa to premietne do jeho zdravotného stavu (vysoký krvný tlak, kardiovaskulárne ochorenia). Je tu však aj ďalšia možnosť: ťažkosti, ktorých príčina tkvie v ľudskom organizme, ale negatívne myslenie ich ešte zhoršuje (nesprávne držanie tela a s ním súvisiace oslabené svaly môžu byť príčinou nepríjemnej bolesti hlavy, ktorá sa môže zhoršiť, ak človek vníma túto bolesť príliš negatívne). V takýchto prípadoch je výbornou voľbou jogová terapia, ktorá môže byť individuálna, poprípade prebieha v malej skupine, kde sú klienti s podobnými problémami.

Odporúčame prečítať: 4 malé tipy pre aktívnu relaxáciu

 

Ako jogová terapia funguje?

Terapia jogou sa nesnaží len zmierniť symptómy konkrétneho ochorenia, ale nájsť a odstrániť jeho príčinu. Vníma človeka ako celok a to je zohľadnené v postupoch, ktoré pri riešení zdravotných ťažkostí využíva. Sú to napríklad poznatky z fyzioterapie, očistné techniky, vizualizácia či spev. Učí človeka, ako relaxovať, sústrediť sa a tiež sa vhodne stravovať. Samozrejmosťou sú fyzické a dychové cvičenia. Keďže podstatou je joga, tak nechýba ani meditácia.

Odporúčame prečítať:Cvičíme 5 Tibeťanov

 

V praxi sa účastníci skupinových alebo individuálnych jogových terapií učia správne dýchať a objaviť vzťah, ktorý je medzi dýchaním a vykonávaným pohybom. Na lekciách sa teda naučia rozumieť svojmu telu a správne ho používať. Keďže sa v rámci jogovej terapie využívajú jogové pozície, prirodzene dochádza k rozvoju sily, flexibility i stability. Ak by sme chceli jogovú terapiu porovnať s jogou, v jogovej terapii ide predovšetkým o zdravé telo, resp. odstránenie zdravotných ťažkostí a získanie vnútornej harmónie, ktorá ovplyvňuje fyzické zdravie.

Pri akých zdravotných problémoch sa jogová terapia využíva? Okrem problémov s pohybovým aparátom (bolesť chrbta, krížov, kĺbov), je to aj rad ďalších ťažkostí, ako napríklad alergie, depresie, úzkostné poruchy, tráviace problémy, vysoký krvný tlak atď. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Jogová terapia vám pomôže získať pevné zdravie i vnútornú spokojnosť

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2524
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.