27. NOV 2013

Joga prospieva zdraviu. Presvedčte sa na vlastnej koži!

Mirka

Joga je návyková. Kto sa tomuto body&mind cvičeniu venuje pravidelne, určite súhlasí. A zároveň bez problémov vymenuje to, čo joga prináša do jeho života. Menej stresu a viac duševnej pohody? Pevnejšie a ohybnejšie telo? Zlepšenie konkrétnych telesných či duševných problémov? Ak chcete vedieť, ako pomôže joga vám, dajte jej šancu!

Joga patrí medzi obľúbené a rozšírené cvičenia z kategórie body&mind. Čo je jej cieľom? V prvom rade získanie harmónie medzi telom, dušou a mysľou, ktoré sú vzájomne prepojené a ovplyvňujú sa. Ak sú telo, duša a myseľ v rovnováhe, človek je zdravý, šťastný a spokojný.

Na čo treba dať pozor? Pri joge je veľmi dôležité správne vykonávanie jogových pozícií (asán), hlboké dýchanie a tiež meditácia. To všetko blahodarne pôsobí na fyzickú i psychickú stránku človeka. Ešte predtým je však potrebné vybrať si vhodný štýl jogy. Niekomu vyhovujú skôr statické štýly jogy zamerané hlavne na meditáciu, inému „sadne“ niektorý z dynamických jogových štýlov.

Poznáte zdravotné výhody jogy?

Žijeme v hektickej dobe, ktorá je spojená so stresom a mnohými psychickými problémami. Trápia nás vnútorný nepokoj, neschopnosť sústrediť sa, depresie, úzkosti, strach. Počas studených a tmavých mesiacoch sme na uvedené problémy náchylní ešte viac. Môže nám joga pomôcť aj v týchto prípadoch? „Áno. Joga môže pomôcť zlepšiť náladu a ,rozjasniť’ myseľ. Pokiaľ je človek do niečoho príliš mysľou zainteresovaný, tak je dobré preniesť svoju pozornosť na niečo iné. Platí to aj v tomto prípade. Pokiaľ sa človek sústredí na vnímanie dychu a tela pri cvičení, začne ho riadiť, odpúta sa a jeho vnútorné psychické nastavenie sa môže postupne meniť,“ vysvetľuje skúsený inštruktor power jogy Václav Krejčík.

Odporúčame: DVD Václava Krejčíka, Powerjoga od A do Z

 

Samozrejme, s pravidelným cvičením jogy prichádzajú aj mnohé fyzické výhody. Jednotlivé jogové pozície zlepšujú celkovú flexibilitu, teda ľudské telo zostáva funkčným bez bolesti aj s pribúdajúcimi rokmi. Prostredníctvom jogy možno zmierniť ťažkosti a najmä bolesť súvisiacu napríklad s opotrebením chrbtice, kĺbov či svalovou dysbalanciou  (oslabenými, skrátenými či presilenými svalmi). Vďaka joge možno zlepšiť rovnováhu i silu, pretože pri cvičení sa vykonávajú balančné cvičenia a využíva sa i váha vlastného tela. Prostredníctvom jogy je možné vyformovať i problematické partie tela.

Odporúčame: DVD Václava Krejčíka, DVD Vinyasa Flow

 

Joga tiež môže pomôcť aj pri niektorých zdravotných problémoch ako kardiovaskulárne ťažkosti, cukrovka, obezita či astma. Samozrejme, konkrétne ochorenie je vždy nutné riešiť s lekárom, ale cestu za uzdravením môže uľahčiť i joga. „V rámci lekcií jogy dochádza k ovplyvňovaniu všetkých biochemických procesov v organizme, všetkých sústav orgánov, a tak rôzne jogové pozície pôsobia vždy na danú sústavu alebo orgán viac či menej, v závislosti na tlaku, ktorý je v danej oblasti vyvíjaný,“ hovorí zo skúseností inštruktor power jogy.

Máte zdravotné problémy a rozhodli ste sa pre jogu? V tom prípade je dobré obrátiť na inštruktora s bohatými vedomosťami a skúsenosťami, ktorý vás usmerní. Potvrdzujú to aj slová Václava Krejčíka: „Pre určité zdravotné obmedzenia je vždy najlepšie vyhľadať inštruktora, ktorý odborne poradí, čo robiť a čo nerobiť. Joga je veľmi variabilná a je možné ju prispôsobiť, alebo lepšie povedané, hľadať vhodnú variantu danej asány, techniku, štýl cvičenia.“

Video „Povzbuďte trávenie“ od inštruktora power jogy Vašeka Krejčíka:

Celé DVD si môžete zakúpiť TU.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Joga prospieva zdraviu. Presvedčte sa na vlastnej koži!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Podujatia

ďalšie ponuky
Vložiť podujatie môžu len registrovaní užívatelia.
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 792
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.