Joga a chudnutie

Svetlana Durčáková

Cvičí ju Madonna, Gwyneth Paltrow i supermodelka Christy Turlington. Niečo na tej joge asi bude, napadne mnohým. Žeby si práve vďaka nej udržiavali celebrity svoje dokonalé postavy.

Joga a chudnutie
25. APR 2013

Väčšina druhov jogy nepatrí medzi aeróbne cvičenia, pri ktorých miniete naozaj veľa energie. Napríklad rýchlou chôdzou spálite asi dvakrát viac kalórií než bežným cvičením jogy. Napriek tomu niektorí cvičitelia tvrdia, že joga je priam fenomenálnym spôsobom ako schudnúť. Nejde pri tom ani tak o spaľovanie kalórií, ale o zmenu prístupu: uvedomovanie si vlastného tela.


Ako to funguje?


V roku 2005 viedol doktor Alan Kristal výskum zameraný na jogu a chudnutie. Výskum prebiehal na 15500 zdravých ľuďoch v strednom veku. Výskumníci sa zamerali na faktory, ktoré predovšetkým ovplyvňujú zmenu hmotnosti – stravovanie a pohybové aktivity. Výsledok: s pomocou jogy sa dá skutočne schudnúť, alebo aspoň zastaviť priberanie.


Ako to však funguje, to je z vedeckého hľadiska stále nejasné. Podľa doktora Kristala by sa tento efekt dal objasniť slovíčkom všímavosť (pozornosť): ide o schopnosť pozorovať, čo sa vnútorne deje a pritom do tohto diania nezasahovať. To pomáha zmeniť vzťah medzi telom a mysľou.


Čo tieto slová znamenajú v praxi? Veľa ľudí napríklad nerešpektuje pri stravovaní potreby svojho vlastného tela. Jeme, pretože je čas obeda a nie preto, že sme hladní. Alebo naopak obed vynecháme, pretože musíme niečo súrne dokončiť. Pri joge sa učíme zamerať svoju pozornosť na svoje telo a rešpektovať ho. Nesnažiť sa ho násilím meniť, ale počúvať, čo nám hovorí. Takto sa dá postupne nájsť prirodzená rovnováha aj pri stravovaní.


Druhým častým javom je zajedanie stresu, nudy, smútku alebo iných pocitov. Joga nám opäť môže pomôcť odhaliť pravú príčinu našej náhlej a neodolateľnej chuti na čokoládu. Jedlo môže na chvíľu naše pocity zmierniť, z dlhodobého hľadiska však žiaden z našich citových problémov neodstráni. Uvedomenie si týchto súvislostí je východiskom k zmene celkového postoja k telu a stravovaniu.

 

Potrebujete si poriadne “zamakať”?

Pre tých, čo si predsa len chudnutie spájajú s tvrdou drinou a potom, ponúka joga tiež niekoľko možností. Veľmi bežným typom jogy, ktorý je obľúbený aj u nás, je power joga. Štúdio, kde sa power joga cvičí, sa nachádza už takmer v každom meste. Ak nemáte možnosť navštevovať hodiny v štúdiu, sú dostupné aj DVD v češtine.


Veľkým hitom je v posledných rokoch hot joga (bikram yoga). Cvičí sa v miestnosti vyhriatej na 38 – 40° C so zvýšenou vlhkosťou. Aj kvôli tomu je pomerne fyzicky náročná. Pripisujú sa jej aj detoxikačné účinky. Pozor, hot joga je iba pre zdravých!


Ďalším druhom jogy, pri ktorej si zaručene “zamakáte”, je ashtanga vinyasa joga. Spája v sebe ženský i mužský princíp, teda flexibilitu a silu. Dôraz sa kladie i na dýchanie a koncentráciu. To sú práve prvky, ktoré pomáhajú utíšiť večne neposednú myseľ a prepojiť sa viac so svojím telom.


Nezabúdajte nikdy na relaxáciu, ktorou by ste mali ukončiť každé cvičenie jogy. Pokúste sa skutočne uvoľniť a navodiť si príjemné myšlienky. Môžete vyskúšať aj pozitívne afirmácie, ktoré si budete opakovať počas dňa. A nezabúdajte, že ďalšie výskumy potvrdili priamu súvislosť medzi obezitou a nedostatkom spánku.

 

Autor: Svetlana Durčáková, www.jogavmeste.sk


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Joga a chudnutie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2960
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.