Hot joga schladí aj ľudí v strese

Katka Jakeš je bývalá tanečníčka, ktorá v ostatnom čase skúša rôzne športy. Okrem toho, že ju chytil beh, učarovala jej najmä hot joga. Jogové cvičenie pri štyridsať stupňovej teplote. Vraj potom spí ako bábätko...

Hot joga schladí aj ľudí v strese
Zdroj: adidas
29. APR 2018

Ako si sa dostala práve k hot joge?

Na prvú hodiny hot jogy som sa prihlásila minulý rok v januári. Začala som totiž študovať druhú vysokú školu, popritom som pracovala a začalo toho byť na mňa priveľa. Mala som pocit, že ak nezačnem niečo so sebou robiť, tak sa zbláznim. Chcela som aj vyskúšať niečo, kde sa človek uchyľuje viac dovnútra, a tak som si povedala, že by bolo fajn vyskúšať jogu. A keďže bola vonku zima, išla som rovno na hot jogu.

Cvičila si pred ňou aj iný druh jogy?

Normálnu jogu som skúšala, ale popravde ma vtedy dosť nudila. Je ale možné, že som vtedy ešte na jogu nedozrela, alebo som možno mala len smolu na svojho prvého lektora.

hot_joga_adidas_stumpfova

Čo ti učarovalo na hot joge? Prečo si si ju vybrala?

Hot joga mi dáva jedinečný pocit detoxikácie po každej hodine. Ťažko sa to opisuje pre toho, kto to nezažil. Ale nikdy som nič podobné nezažila. Človek si fyzicky zamaká ale mentálne nesmierne oddýchne. Tým, že sa tam totálne spotím, doslova akoby som vyliezla zo sprchy bez utretia, moja koža sa čistí a preto sa mi veľmi zlepšila pleť. Spávam ako bábätko. A vnútorne ma to ukľudnilo.

Aké je to cvičiť pri štyridsiatich stupňoch?

Ja som mala celý život problémy s nízkym tlakom a práve hot joga mi tento problém sčasti napravila, pretože ma naučila reagovať na svoje telo. Odkedy som začala pravidelne cvičiť, ani raz sa mi nestalo, že by mi prišlo zle alebo niečo podobné. Mnoho žien má s týmto problémy a práve kvôli nízkemu tlaku sa boja začať chodiť na hot jogu. Ale ja im to napriek možným prvotným závratom vrelo odporúčam.

hot_joga_adidas_stumpfova

Čo ti toto cvičenie dáva po fyzickej stránke?

I keď s ohybnosťou som nikdy nemala problém, viem, že ľudia so sedavným zamestnaním si hot yogu pochvaľujú práve pre cviky na ohybnosť. Mne osobne spevnila telo, naučila som sa s ním pracovať trochu inak ako pri tanci, no a čo je veľmi podstatné, odučila ma súťažiť. Celý život som sa totiž hnala za nejakými úspechmi, a súťažila. Pri joge je súťaženie s ostatnými neprípustné a musím povedať, že mi to vyslovene robí dobre sústrediť sa len na seba.

A po mentálnej stránke?

Keď lektor celých 90 minút omieľa dokola stále to, že sa má človek sústrediť len sám na seba a svoj dych a konkrétnu časť tela, a keď sa lektorove pokyny dodržiavajú, nastáva mentálny oddych. Mne sa už párkrát podarilo dostať sa do takého stupňa sústredenia, ktorý už možno hraničí s meditáciou. V takomto stave celá lekcia ubehne ako päť minút a ja nemyslím na nič iné, len na jednotlivé cviky. K dosiahnutiu takéhoto stavu je podľa mňa veľmi dôležitý dobrý lektor, ktorý dokáže navodiť tú správnu atmosféru a počas hodiny rozprávať rozprávku o ľudskom tele. A samozrejme aj dobrý deň, pretože každý deň je iný a naše telo reaguje inak.

Robilo ti niečo problémy pri hot joge? Ako sa ti dýcha pri takej vysokej teplote?

Mne robilo skôr problém nastaviť sa na takú tú jogínsku vlnu. Celý život som tancovala a tam sa dáva energia von, tanečník ju rozdáva ľuďom. Tu je to presne naopak. Preto môj hlavný problém bol, že napríklad dýchacie cvičenia boli pre mňa trápne. Obzerala som sa dokola a vo vnútri sa smiala, že o čo akože tým ľuďom ide. Ale keď som videla, že to berú vážne, začala som to brať vážne aj ja. Dýchacie cvičenia sú pre zdravie človeka nesmierne dôležité, to možno málokto vie.

hot_joga_adidas_stumpfova

Pamätáš si ešte na prvé dojmy a pocity z prvej hodiny?

Moje dojmy boli také, že som sa nevedela skoro ani presunúť do šatne, taká som bola hotová. Potom ma asi týždeň bolelo brucho a zadok, pretože som objavila úplne nové svaly. Ale ja mám svalovku rada, takže z tohto som sa veľmi tešila. Je to pre mňa znamenie, že sa niečo deje, a že pre seba niečo robím.

Treba na hot yogu špeciálne oblečenie?

Na hot jogu je vhodné oblečenie na jogu. Ja viac obľubujem dlhšie legíny, pretože v kraťasoch sa po nejakom čase začne šmýkať. Ideálne je buď obtiahnuté tričko alebo aj športová podprsenka. Napriek tomu, že sa tam naozaj človek poriadne vypotí, veľmi rada sa na lekcie pekne obliekam a mám pocit, že aj ostatné ženy, čo ma veľmi teší. Podľa mňa už odzvonilo časom, keď sa chodilo cvičiť v roztrhaných tričkách a starých teplákoch.

Koľkokrát do týždňa cvičíš hot jogu?

Snažím sa aspoň trikrát do týždňa. Ak sa mi to nepodarí, som nesvoja. Na každú lekciu sa veľmi tešim.

Komu by si odporučila hot jogu a prečo?

V dnešnej hektickej, uponáhľanej dobe si človek veľakrát na seba nevie nájsť čas a podľa mňa to je veľká chyba. Pretože to je čas investovaný do seba, ktorý sa vám niekoľkonásobne vráti. Preto hot jogu odporúčam všetkým nervóznym ľuďom, ľuďom so sedavým zamestnaním, mamičkám na materskej, alebo extrémne zaneprázdneným. Alebo samozrejme kombinácia týchto prípadov. Aj niekomu, kto chce zmysluplne tráviť svoj voľný čas.

Vhodné oblečenie na jogu nájdete na www.adidas.sk


Autor článku

Janašlm

Jana Šimkovičová

Píšem o tom, čo práve zažívam, a je toho veľa! Všetko sa v mojom živote točí okolo zdravého životného štýlu. Mám taký cieľ, a myslím, že reálny. Žiť spokojný, vyrovnaný a pohodový život. Ak to máte podobne, tak vás môžem na jeho ceste sprevádzať.

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Hot joga schladí aj ľudí v strese

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2522
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.