Cvičenie jogy sa v lete presúva pod holé nebo

Mirka

Tráva je zelenšia, vzduch čerstvejší, šum stromov intenzívnejší, farby kvetov pestrejšie a slnko na nebi žiari akosi jasnejšie. Cítite spojenie nielen s okolitou prírodou, ale aj ľuďmi, ktorí cvičia jogu spolu s vami. Je to neuveriteľné. Možno to bude znieť ako klišé, ale kto nevyskúša, vie si to predstaviť len veľmi ťažko.

Cvičenie jogy sa v lete presúva pod holé nebo
17. JUN 2013

Rýchle životné tempo, stres, nervozita a s nimi spojený vznik rozličných ochorení nútia človeka hľadať cestu, ktorá ho privedie k vnútornej vyrovnanosti a pokoju. Niekto sa v ťažkých chvíľach utieka k viere, iný k múdrym knihám a ďalší práve k joge. Toto staré a múdre učenie je založené na hľadaní harmónie medzi telom, dušou a mysľou. A práve to je dôvod, prečo sa mnohí rozhodli začleniť jogu do svojho každodenného života.

Na joge je úžasné to, že je tu pre každého. Stačí si jednoducho zvoliť správny štýl a joge sa pravidelne venovať. Potom človeka neminú pozitívne prínosy ako vnútorná vyrovnanosť, zmiernenie bolestí chrbtice alebo hlavy, zvýšená flexibilita a svalová sila, prílev pozitívnej energie, správne fungovanie metabolizmu. „Pestrá je ponuka toho, čo všetko joga v človeku oslovuje, spomeniem napríklad pevnú a pružnú chrbticu, nové výzvy a ciele, rovnováhu v tele aj v duši, vnútorný pokoj, cit pre krásu a umenie, slobodný dych, schopnosť tvoriť životné sily pre každodenný život, spoznávanie zákonitostí pohybu a života,“ hovorí zo skúseností inštruktor jogy Matej Štepita.  

Čaro jogy v parku

Pokiaľ je joga súčasťou vášho života, alebo chcete, aby sa ňou stala, využite možnosť cvičiť jogu pod holým nebom. V prírode, v parku alebo doma v záhradke. Aj viaceré slovenské štúdia jogy neodolali vábeniu teplých slnečných lúčov a cvičia jogu vonku. Bohaté skúsenosti s cvičením jogy na čerstvom vzduchu majú aj inštruktori jogy z pezinského štúdia Ásana. „Cvičenie pod holým nebom ponúka ľuďom možnosť zažiť slobodný, vzdušný priestor okolo seba, ktorý ich, trochu obrazne povedané, spája s druhými ľuďmi, s prírodou aj s celým kozmom,“ hovorí inštruktor jogy Matej Štepita.

Ďalej vysvetľuje, že štýly cvičenia jogy môžu byť aj v otvorenom priestore rôzne. V štúdiu Ásana sa zameriavajú nielen na tradičné zdravotné aspekty jogy, ale aj oslovenie umeleckej, resp. tvorivej stránky človeka, na rozvoj duševných a sociálnych schopností. „Joga je krásna v tom, že ju môže cvičiť každý a každý môže robiť svoje osobné pokroky. Bez ohľadu na vek, kondičný či zdravotný stav (samozrejme, okrem vážnych úrazov pohybového aparátu) sa môže pridať naozaj každý, kto má chuť rozhýbať svoje telo aj myseľ novými smermi,“ dodáva Matej.  

Ste začiatočník? Joga v parku je tu aj pre vás

Ak ste sa joge nikdy nevenovali, joga v parku môže byť vhodnou príležitosťou, ako s cvičením začať. Princíp cvičenia je úplne rovnaký. Nezáleží na tom, či cvičíte vnútri, alebo vonku. Pravdou však je, že cvičenie pod holým nebom je zaujímavejšie a atraktívnejšie. Potvrdzujú to aj slová Mateja Štepitu: „Väčšinou sa ľudom nápad cvičiť vonku páči. Modrá obloha nad sebou a tráva pod nohami je pre dnešných mestských ľudí vzácna. My konkrétne cvičíme v Medickej záhrade a pezinskom parku, kde je veľmi pekné prírodné prostredie, čo si ľudia pochvaľujú.“

Mnohí majú pred jogou rešpekt či dokonca strach. Boja sa, že nezvládnu jednotlivé pozície, hanbia sa za svoju hmotnosť alebo neohybnosť. Obavy sú naozaj zbytočné, pretože: „Takmer všetky cviky majú prípravné, jednoduchšie aj náročnejšie verzie a naši učitelia vedia citlivo zaradiť do hodiny také, ktoré zodpovedajú možnostiam ľudí. Bolo by hlúpe ničiť úplných začiatočníkov s nejakými krkolomnými kúskami. Rovnako je škoda so šikovnými ľuďmi cvičiť iba jednoduché polohy, a tak nevyužiť ich potenciál. Cvičenie je vždy v prvom rade pre ľudí, a našou úlohou je nájsť tú správnu zostavu, vhodnú pre partiu, ktorá prišla práve dnes. Najlepšie urobíte, ak si to prídete overiť na vlastnej koži,“ uzatvára s úsmevom Matej.
DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Cvičenie jogy sa v lete presúva pod holé nebo

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2682
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.