Cukrovka sa dá poraziť

Katarína Mayer

Aj vy trpíte, alebo poznáte niekoho, kto trpí cukrovkou? Tak dobrá správa je, že sa s tým dá niečo robiť. Potvrdili to aj vedci. Ale musíte sa začať hýbať a schudnúť.

Cukrovka sa dá poraziť
Zdroj: congerdesign/Pixabay.com, CC0
4. JAN 2018

Cukrovka je chronické ochorenie, ktoré sa musí po celý život regulovať prísnou životosprávou a liekmi. Podľa najnovšieho výskumu, publikovaného v prestížnom vedeckom časopise Lancet, však remisia môže byť celkom reálna misia.

klinickej štúdii takmer polovica účastníkov porazila cukrovku typu 2 prostredníctvom intenzívneho programu chudnutia pod vedením všeobecného lekára. Počas 12 mesiacov výskumu účastníci schudli v priemere 10 kilogramov a viac ako 40 percent dosiahlo opäť normálnu zdravú hladinu cukru bez akýchkoľvek liekov.

Nazýva sa aj epidémiou

Novodobou epidémiou, ako sa cukrovka často nazýva, trpí vyše 400 miliónov ľudí vo svete. Na Slovensku je to asi 340 tisíc pacientov. Odhaduje sa, že do roku 2030 ich počet narastie na 412 tisíc. Diabetes teda bude mať jeden z desiatich Slovákov. Prevažná väčšina, až 90 percent, trpí cukrovkou typu 2, ktorá sa spája s nadváhou, obezitou a nízkou fyzickou aktivitou.

Zdravý životný štýl, a vo veľa prípadoch schudnutie, je pre cukrovkárov nevyhnutné, aby udržali túto chorobu pod kontrolou. Výskum však potvrdil, že výrazný pokles váhy môže znamenať vyliečenie sa, dokonca aj u tých, čo touto chorobou trpia až šesť rokov.

Vyliečili sa

Do výskumu bolo zaradených 298 diabetikov vo veku 20 až 65 rokov, ktorým zistili cukrovku v posledných šiestich rokoch. Účastníci boli rozdelení do dvoch skupín, pričom obe boli sledované všeobecným lekárom. Prvá skupina sa podriadila radikálnemu programu úpravy váhy, vrátane úplnej náhrady stravy.

Počas prvých troch až piatich mesiacov ich energetický príjem, v podobe šejkov a polievok, poklesol na 855 kalórii denne. V ďalších dvoch až ôsmich týždňoch im bola postupne pridávaná normálna strava. Súčasťou programu bola aj kognitívne-behaviorálna terapia a rady ako zaradiť pohyb do každodenného života.

Všetci účastníci v tejto skupine hneď od začiatku prestali brať lieky na cukrovku a vysoký krvný tlak. Po 12 mesiacoch schudli v priemere 10 kilogramov a 45,6 percent z nich sa vyliečilo z cukrovky. Okrem toho, sa im zlepšila hladina cholesterolu a krvný tlak. Takmer polovica si udržala normálny tlak bez liekov.  

Druhá skupina sa zamerala na dodržiavanie tradičnej liečby zameranej na kontrolu hladiny cukru (farmaceutická liečba v kombinácii so zdravým životným štýlom). Jej účastníci schudli v priemere jeden kilogram a len šesť z nich sa vyliečilo.

Čím viac účastníci schudli, tým bola väčšia pravdepodobnosť vyliečenia sa. Takmer všetci (9 z 10), ktorí schudli 15 kilogramov, sa dostali na zdravú hladinu cukru. Podľa Profesora Taylora z Univerzity v New Castle, ktorý výskum vedie, ciele úbytku váhy sú dosiahnuteľné, ale problém je váhu si udržať. Vedci budú preto naďalej sledovať účastníkov po dobu štyroch rokov s cieľom potvrdiť, či tieto povzbudzujúce výsledky pretrvajú.

Diéta v tejto štúdii je pomerne drastická a určite sa do nej nemožno pustiť bez dohľadu lekára. Je však povzbudzujúce, že zmeny v životospráve majú taký významný vplyv na liečbu chronických ochorení.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Cukrovka sa dá poraziť

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2522
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.