Aktívna mama, ktorá žije športom

Veronika Shoebridge

Napísala knihu Denník aktívnej matky, je online redaktorkou, vlastnila fit štúdio a nedávno sa stala učiteľkou jogy. Adela Jasenovcová žije to, o čom píše - aj pre portál Cvičte.sk. Preto sme sa s ňou porozprávali o tom, ako sa matke, manželke a autorke žije s jogou a so športom všeobecne.

Adela - z redaktorky certifikovaná inštruktorka jogy
Zdroj: Súkromný archív Adely Jasenovcovej
24. JAN 2018

Ako sa dá na Slovensku uživiť čisto len cvičením?

Je to makačka, ale nie “mission impossible”. Asi to človek musí mať naozaj rád, musí vedieť, čo robí a stále sa zlepšovať, vzdelávať a možno mať aj trochu šťastie a vyplniť dieru na trhu. Určite treba mať premyslený a prepracovaný biznis plán, aby ho v realite zaskočilo len veľmi málo vecí, ktoré sa prakticky dajú riešiť za pochodu.

Ako sa buduje stala a verná klientela? Najmä v začiatkoch keď treba ľudí presvedčiť. 

Klientela sa nebuduje, ona vznikne organicky. Mám skúsenosti, že ľudia vycítia, kto je aký inštruktor a aké sú jeho pravé motívy. Ak ho práca skutočne baví, nakazí tým aj svojich klientov a už sa to valí ako tsunami. Naopak, keď človek nevypľuje dušu a motivujú ho najmä peniaze, skôr či neskôr sa to ukáže. Ľudia neuveria.

Adela Jasenovcová

Prečo ste si vybrali ísť touto cestou ako vašu kariéru?

Nenazvala by som to kariérou. Učiť sa jogu a učiť jogu ma baví. Venujem sa jej viac ako osem rokov a tak sa prirodzene posúvam vpred. Navyše v kombinácii s druhou prácou, prácou redaktorky, blogerky a autorky, sa mi to fantasticky dopĺňa. Kompenzujem tak sedenie za počítačom cvičením, za čo mi môj chrbát každý deň ďakuje.

Ako a kedy ste sa vlastne k cvičeniu dostali?

Prvotným impulzom bol môj muž. Keď sme sa pred 15 rokmi zoznámili, nevedela som úplne, do čoho idem. Je vášnivým bajkerom a nemá problém sadnúť v pracovný deň pred polnocou v zime po tme na bajk a ísť na hrádzu trénovať. Má fixné zamestnanie a niekedy tréning popri rodine naozaj inokedy nestíha. Alebo o desiatej večer obuje tenisky, nasadí čelovku a ide behať. Je ťažké nebyť popri ňom športový typ. Ten by namotivoval aj mŕtvolu. Aj naše deti športujú. S obľubou vtipkuje, že si môžu predsa slobodne vybrať, aký šport budú chcieť v budúcnosti robiť. Buď cestnú alebo horskú cyklistiku. 😊

Čo bolo dôvodom že ste sa rozhodli stať sa inštruktorkou jogy?

Po 8 rokoch sa patrilo niekam posunúť. Zúročujem predchádzajúce skúsenosti a práca s ľuďmi ma baví. Joga zahŕňa komplexný tréning, od hlavy až po päty, a to doslova. Ladí to s aktívnym spôsobom života našej rodiny.

Pôvodne ste mali aj vlastné fit štúdio. Čo sa s ním stalo?

Keď som pred šiestimi rokmi prvýkrát otehotnela, predali sme ho. Uvedomila som si, že väčšina cvičení stála na mojich hodinách a pokiaľ by som vypadla z procesu, čo bolo jasné, že sa stane, koncept by sa prerušil. Ukázalo sa to ako správne riešenie, od piateho mesiaca tehotenstva som nemohla už skákať a prvé mesiace s novorodencom boli náročné. Trénovala som nesystematicky a iba vtedy, keď dovolilo bábätko. To by mi v štúdiu určite neprešlo. Takmer rok som bola mimo.

Na aký typ jogy sa zameriavate?

Robím tradičnú aštánga jogu. Vyskúšala som niekoľko druhov jogy, ale žiaden mi nevyhovoval tak ako aštánga. Možno tým, aká je dynamická, prísna a má logický systém. Som typ, ktorý keď nájde to pravé, všetko ostatné ho už nezaujímavé. Od začiatku bol mojim učiteľom Jaro Pávek, a preto som sa rozhodla spraviť si u neho učiteľský tréning s certifikátom. Najradšej sa učím od najlepších.

Venujete sa okrem jogy aj inému typu pohybu?

Mám rada beh a plávanie. Občas doma sadnem na cyklistický trenažér. Behávala som omnoho viac, teraz to dosť flákam. Nedá sa robiť všetko a naraz, ale určite na jar opäť vybehnem. Mám rada večerné výklusy. Mám za sebou niekoľko polmaratónov a pretekov na 10 kilometrov. Vytrvalostné behy na dlhé trate ma bavia, no treba na ne pravidelnosť v tréningoch, inak sa výsledky nedostavia.

Vie joga pomôcť ľuďom so zdravotnými problémami alebo ich dokonca vyliečiť úplne? 

Mám skúsenosť, že pomáha s bolesťami chrbta. Keď som kojila deti, mala som veľký problém s chrbtom, ale keď som nabehla naspäť do jogového režimu, prestalo to. Strečovaním sa veľmi uvoľňuje napätie vo svaloch, je to perfektný kompenzačný pohyb k mnohým športom. Pokiaľ berieme do úvahy aj širší rozsah, nielen ako fyzické cvičenie, joga vďaka precíznej technike dychu a koncentrácii mysle pomáha zlepšiť celkový psychický stav a udržať si vitalitu.

Adela Jasenovcová


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Aktívna mama, ktorá žije športom

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2443
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.